Reklama

Největší zdravotní nástrahy koupaliště

Přinášíme vám rady a tipy, jak přežít osvěžující letní koupání bez újmy.

Podceňovaná dehydratace

V létě bychom měli opravdu poctivě dodržovat pitný režim a při návštěvě koupaliště to platí dvojnásob. Voda přitahuje více slunce a pobyt pod přímými paprsky v nás může při špatném pitném režimu vyvolat dehydrataci. Tělo tvoří především voda a ta se v horku z těla rychleji vypařuje, je proto důležité dostatečně pít. Alespoň 3 litry vody. Mezi první příznaky dehydratace patří ztráta energie, malátnost, porucha paměti a soustředěnosti. Mějte proto vždy po ruce čistou vodu nebo vychlazený bylinkový čaj. Sladké limonády nejsou na pitný režim vhodné, v tropických vedrech se vyvarujte také alkoholu a kofeinu.

Nebezpečí mykózy nehtů

Ve veřejných bazénech hrozí především v létě také větší riziko výskytu bakterií, které způsobují nepříjemnou mykózu nehtů. Zejména pak okolí bazénu nebo společné sprchy jsou v létě přímo „rájem“ pro plísně. Nošení žabek a další odpovídající obuvi by proto mělo být na koupališti samozřejmostí. Žabky noste vždy až k okraji bazénu.
Tip z lékárny: Chybu neuděláte, když před návštěvou koupaliště vybavíte speciálními zdravotními přípravky proti mykóze, které se dají sehnat v lékárnách. Vyzkoušet můžete například novinku Excilor, která slouží k léčbě a prevenci lehčích forem plísňových onemocnění.

Reklama

Plíživý a zákeřný úpal

S delším pobytem pod přímým sluncem si koledujeme také o pořádný úpal - negativní reakci našeho organismu po vystavení těla vysokým teplotám. Na koupalištích by se proti úpalu měli chránit především starší lidé, děti a lidé trpící nadváhou. Pokud si myslíte, že když si namočíte vlasy, tak jste dostatečně chráněni od sluníčka, jste na omylu. Základní ochranou je nošení přikrývky na hlavě. Dbejte i na dostatečný příjem tekutin a nepobývejte na přímém slunci mezi 12 - 14 hodinou. Při úpalu pomáhá pobyt v chladném prostředí, studená sprcha a pozvolný přísun tekutin.

Riziková jídla ze stánku

Langoš, zmrzlina ze stánku, smažené hranolky, grilované maso, to jsou oblíbená jídla všech návštěvníků koupališť. Tyto letní delikatesy, mnohdy připravované na nekvalitním a přepáleném oleji, po konzumaci nezřídka způsobují nevolnost v podobě průjmu, zvracení nebo nadýmání. Vhodnou prevencí je užívání probiotik, které pomáhají posilovat přirozenou imunitu střevní flóry. Na koupalištích se také raději vyhněte stánkové zmrzlině. Lepší bude, když si koupíte baleného nanuka. Nevhodné jsou také veškeré potraviny, které obsahují majonézu.

Reklama

Komentáře

(Út, 15. 7. 2014 - 13:07)
chodím zásadně k řece nebo přírodnímu koupališti - na bazény s chlorovanou vodou, puchem smažených jídel, řevem z rádia a množinou nejrůznějších individuí včetně ryčících otravných spratků (jsem taky rodič, ale syna jsem vychoval ke slušnosti a ohleduplnosti na veřejných místech), prostě tam mě nikdo nikdy nedostane :)
Niky (Út, 15. 7. 2014 - 14:07)
chodím zásadně k řece...Já jsem si v minulosti na veřejných koupalištích uhnala bradavice, kterých jsem se zbavovala hodně dlouho, tak že já chodim už jen doma do svý vany, ta je nejbezbečnější.
inka (St, 6. 8. 2014 - 13:08)
Pro mě je největší nástrahou nejen na koupaliště,ale obecně u vody mykóza. Vždycky si beru ještě náhradní spodní díl plavek,abych si ho mohla převléct, když vylezu z vody. Když už se mykóza objeví, tak mi pomáhají probiotické kapsle maldion. Je fakt, že od doby co jsem začala pravidelně užívat biopron probiotika, tak jsem mykózu snad ještě neměla. Jinak na pitný režim si dávám pozor už nějakou dobu, takže ani v létě s ním nemá problém a vypiju vody hodně. Taky už jsem se naučila, že není zrovna ideální ve vedrech si dávat na jídlo hranolky s tatarkou a podobné věci. Nosím si většinou nějaké zdravější svačinky.
Iva (St, 1. 10. 2014 - 20:10)
Týjo tak si brouzdám po netu a napodlo mě že se pokusím zjistit z čeho jsme v létě mohla chytit zánět močáku. No a narazila jsem na tenhle nadpis: Zdravotní nástrahy koupaliště... A asi jsem doma letos jsem šla asi po 4 letech sneteří a synovcem a koupaliště a asi týden na to měla ten zánět, vůbec mě ale nenapadlo že by to mohlo být odtamtud. Asi jsm se tím už pak nijak moc nezabývala, jelikož mi mamča dala nějaký její zázračný lék Uroval Akut se to jmenovalo a ten mi asi za 3-4 dny pomohl. Tak jen doufám že už to nebudu muset víckrát zažít, není to fakt nic příjemnýho!!!
Reklama