Reklama

Dlouhodobá cesta vesmírem může urychlit Alzheimerovo chorobu

Dlouhodobě cesty vesmírem, jako by byl například výlet na Mars, mohou vystavovat astronauty záření, které urychluje rozvoj Alzheimerovy choroby. Ukazují to experimenty na laboratorních myších, vyplývá z výzkumu zveřejněného dnes ve vědeckém časopise PLoS ONE.

 “Rizika pro zdraví z ozáření ve vesmíru, jako je rakovina, jsou již dlouhodobě známa,“ poznamenal profesor neurobiologie Kerry O'Banion z Rochesterské univerzity ve státě New York.

 
    “Ale tato poslední studie poprvé ukazuje, že vystavení (člověka) úrovni záření podobné té, jež by byla během mise na Mars, může vyvolat nežádoucí kognitivní účinky a urychlit změny v mozku spojené s Alzheimerovou chorobou,“ dodal výzkumník.

 
    Na Zemi nebo na oběžné dráze v její bezprostřední blízkosti chrání kosmonauty před neustálým bombardováním radioaktivních částic z vesmíru planetové magnetické pole.

    Ale pro dlouhodobé pobyty v hlubokém vesmíru existuje v současné době jen málo způsobů, jak se chránit. Toto nebezpečí vzbuzuje obavy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který plánuje poslat kosmonauty na asteroid v roce 2021 a na Mars do roku 2035.

Reklama

Reklama

Komentáře

! (Po, 1. 4. 2013 - 13:04)
Dneska je prvního apríla, blahopřeji. Ještě štěstí, že do vesmíru lítám jenom zřídka.
Kosmonaut (Po, 1. 4. 2013 - 15:04)
No já už měl sbaleno, ale naštěstí jsem si to ještě stihnul přečíst...
Reklama