Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Celý svět již protestuje proti norskému sociálnímu systému Barnevernu

Tlak na Norsko kvůli praktikám jeho sociální služby Barnevern sílí. Již tuto sobotu 16. dubna proběhnou zatím největší celosvětové protesty před budovami norských ambasád a konzulátů. Organizátoři mají nahlášené demonstrace v celkem 56 městech ve 20 zemích světa. Protestovat se bude kromě Evropy také na mnoha místech v USA, Kanadě, v Austrálii a na Novém Zélandu. Vysokou účast očekávají organizátoři v mnoha evropských městech, mimo jiné v rakouské Vídni, kam v únoru letošního roku přišlo před norskou ambasádu vyjádřit svůj názor kolem tří tisíc lidí.

Hlavním „iniciátorem“ aktuálních protestů je Rumusko a křesťanská komunita podporující norsko-rumunskou rodinu Bodnariových. Barnevern této rodině na podzim loňského roku odebral 5 dětí, včetně plně kojeného tříměsíčního miminka, a děti následně rozdělil do několika různých pěstounských rodin. Důvodem byly obavy z křesťanské výchovy v rodině a následně vznesená obvinění z příliš přísných trestů. Učitelka, která původně výchovné poradenství doporučila, přestala po odebrání dětí s Barnevernem spolupracovat.
Právě před několika dny soud rozhodnul o vrácení nejmladšího syna Ezekiela a povolil rodičům setkání s dvěma staršími syny dvakrát týdně po dvou hodinách. S dcerami se rodiče smí od začátku března vídat pouze hodinu 1x za 14 dní. Rodina Bodnariových od začátku odmítla přistoupit na podmínky Barnevernu a o svém případu detailně informuje na webových stránkách www.bodnariufamily.org, kde současně zveřejňuje fotografie ze svých rodinných alb.

Češi se připojí k protestům přes skype
V samotném Norsku se bude protestovat na pěti místech. “Rozhodně nejzajímavější bude demonstrace ve Strynu, které se zúčastní i Bodnariovi. Dále zde budou s kompletní dokumentací a osobní účastí rodičů představeny nové případy, kdy Barnevern zakročil bezdůvodně a v rozporu se základními právy dětí a rodin,“ informuje Tomáš Zdechovský, který se v průběhu demonstrace spojí s jejími organizátory prostřednictvím Skypu z České republiky.
Praha se tentokrát protestů aktivně neúčastní, protože Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových a jeho podporovatelé se plně soustředí na přípravu odvolacího soudu. V něm se bude Eva Michaláková snažit zvrátit rozhodnutí o ztrátě rodičovských práv k oběma synům, odůvodněné medializací kauzy, a o nucené adopci mladšího syna.
Cílem samozřejmě zůstává návrat Denise a Davida do péče rodiny. Na konkrétní termín soudu rodina čeká - navzdory ujištěním norské ambasády v Praze o brzkém rozhodnutí - již od září loňského roku. Všechny žádosti o kontakt s dětmi úředníci navzdory mezinárodnímu tlaku pod různými záminkami neumožnili. Členové Petičního výboru se také v těchto dnech individuálně obracejí na norskou ministryni pro děti a sociální rovnost Solveig Horne s žádostí o prošetření případu dětí Michalákových.

Protestů se má zúčastnit 100.000 lidí
Celosvětové protesty proti porušování práv dětí a rodin Norskem probíhají od začátku roku a budou pokračovat i během jarních a letních měsíců. Celkem se na podporu postižených rodin sešlo již více než 70 tisíc lidí. Všechny další demonstrace se ponesou v duchu písně Let the children be set free, kterou složil rumunský zpěvák Cristian Cazacu. - Informace o případu Bodnariových lze nalézt na adrese www.bodnariufamily.org.

- O víkendu 16. - 17. dubna odvysílá půlhodinovou reportáž o Barnevernu s názvem „Norsko: Rodiče proti státu“ zpravodajský kanál BBC (http://www.bbc.co.uk/programmes/b078hfq2). Reportér BBC natáčel v Norsku i s českými rodinami.

- Informace o protestech, počty účastníků i fotografie budou umisťovány na facebookových stránkách:
„Norway, return the children to the Bodnariu family“
„Norway, give us back the children you stole“

- Informace budou průběžně překládány do českého jazyka a umisťovány také na českých FB stránkách věnovaných dětem Michalákovým „Česko, vraťme děti rodičům“.

Další důležité odkazy:

Komunita vznikající kolem tvůrců písně Let the children be set free
https://www.facebook.com/LetTheChildrenBeSetFree2016/?fref=ts

Seznam všech protestních míst (další města se budou přidávat alespoň symbolicky):
https://delightintruth.com/2016/04/06/april-16th-2016-will-truly-be-a-d-day/

Australská videopozvánka na protesty se shrnutím případu Bodnariových a důvody, proč se protestuje.
https://www.youtube.com/watch?v=9LI9A_31oyQ
- Informace o protestech, počty účastníků i fotografie budou umisťovány na facebookových stránkách:
„Norway, return the children to the Bodnariu family“
„Norway, give us back the children you stole“

- Informace budou průběžně překládány do českého jazyka a umisťovány také na českých FB stránkách věnovaných dětem Michalákovým „Česko, vraťme děti rodičům“.

Přidat komentář

Reklama

Reklama