Burské oříšky ohrožují malé děti

Hřejivá atmosféra Vánoc vyvolává zejména mezi dětskými lékaři mrazení v zádech. V období mezi listopadem a lednem totiž neutěšeně narůstají případy, kdy musí z dýchacích trubic malých pacientů odstraňovat mnohdy v plné narkóze předměty, které tam nemají co dělat. Nejčastěji jde o burské oříšky, které jsou nedílnou součástí sváteční tabule.

Jednoletým až čtyřletým dětem je totiž vlastní, že si ze zvědavosti strkají do pusy téměř vše, na co přijdou, oříšky počínaje a mincemi či slunečnicovými semínky zdaleka nekonče. A přitom neustávají v permanentním pohybu. Nezřídka přitom cizí těleso vdechnou. Následky mohou být až tragické. Mírnější variantou je zápal plic, nejděsivější udušení.


Lékaři proto apelují nejen na rodiče, ale také prarodiče a sestry v jeslích, aby raději zapomněli na vytváření svátečního ovzduší, a pokud už na něm trvají, nenechali alespoň ty nejmenší ani na chvíli bez dozoru. A hlavně jim nenabízeli oříšky, které jim mohou způsobit vážnou zdravotní újmu.


Toto nebezpečí přesvědčivě ilustruje zákrok, jejž musel teprve dvouletý Fabian podstoupit na pohotovosti ve švýcarském Lucernu. Spokojeně si hrál v obývacím pokoji s autíčkem a přitom zpozoroval, že na stole stojí miska s buráky. Sáhl do ní a strčil si jeden z nich do úst. S plnou pusou pak vesele pobíhal po místnosti. Jeho matku zarazil až úporný kašel, který otřásal jeho tělíčkem. Ve chvíli, kdy dítě začalo modrat v obličeji a zoufale lapat po dechu, přivolala záchranku. Díky bezprostřední operaci se ho podařilo zachránit. Fabianův případ však zdaleka není ojedinělý.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Při vdechnutí.

  Říj 31, 2008
 • Obrázek uživatele Markéta H
  Markéta H (anonym)

  Znám ze svého okolí tragickou smrt tříletého dítěte právě vinou oříšku, kterým se dítě udusilo. Nedávejte malým dětem oříšky!!!

  Pro 01, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama