Britské dívky dostávají ve 13 letech ve škole antikoncepci

Třináctileté britské dívky dostávají od školních lékařů během obědových přestávek antikoncepci, aniž o tom vědí jejich rodiče. Sexuální styk je přitom v Británii povolen jen s osobami staršími 16 let.

 Podle  zveřejněného průzkumu deníku The Daily Telegraph si nechalo v minulých dvou letech antikoncepci na školách dát 900 studentek ve věku 13 až 16 let. Desítky z nich byly na spodní hranici tohoto věkového rozmezí. Skutečná čísla budou podle listu vyšší, neboť řada škol na dotazy o počtech těchto žákyň neodpověděla.

    Školní zdravotní sestry aplikují dívkám prevenci před otěhotněním o přestávkách, buď ve formě injekcí, nebo podkožních implantátů. Podle pravidel o ochraně soukromí pacientů o tom pak nemohou informovat jejich rodiče ani vyžadovat jejich souhlas k provedení zákroku.

    Zatímco injekce účinkují přibližně po dobu tří měsíců, implantáty, které průběžně uvolňují do krve hormony, zabrání otěhotnění po dobu tří let.

    Relativně liberální přístup k antikoncepci zřejmě přispívá k tomu, že se v Británii daří snížit počet dívek, které otěhotní proti své vůli.

    Podle deníku je v současnosti počet případů těhotných teenagerek v Británii nejnižší od roku 1969, ale dosahují zhruba dvojnásobné hodnoty ve srovnání s Francií či Německem.

    Zákroky ve školních ordinacích ale vyvolávají negativní reakce ze strany konzervativních politiků či lékařů. Jejich hlavní námitka je, že mladé dívky vybavené antikoncepcí budou mít bezstarostnější přístup k sexuálnímu styku, což může vést k šíření pohlavních chorob. Rodiče by podle nich měli o antikoncepci v každém případě vědět. “Usnadňovat takové chování (sexuální styk) za zády rodičů je neprofesionální, nezodpovědné a morálně špatné,“ řekl listu Peter Saunders, šéf Křesťanského lékařského společenství sdružujícího čtyři tisícovky britských lékařů.

    Podle ministra zdravotnictví Dana Poultera se na současné praxi nic měnit nebude. Lékařům však vzkázal, ze by se měli vždy snažit přesvědčit dívky, aby o antikoncepci řekli svým rodičům samy.

    Na změnu zákona, který by legalizoval pohlavní styk před 16. rokem věku, se parlament, v němž mají nyní navrch konzervativci, nechystá.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Medved
  Medved (anonym)

  Máme přeci kapitalismus! Co vydělá prachy není trestné a je povolené. Příklad u nás - LTO, Methanol, zavře se pár distributorů a vrch schrábne prachy. A tzv. léky, které ve skutečnosti neléčí, ale způsobují nemoci a závislosti a všude slyšíte, jak jsou skvělé a i vlády se podílejí na tom, aby je všichni dostávali. Lidi už zapoměli na to, jak u nás vláda málem vydala zákon o povinném očkování proti ptačí chřipce. Přitom jsou mnohem účinnější a bezpečnější bariéry těmto nemocem. Jenže já chci a teď a hned a já si to koupím atd. No a nemoci se šíří... Ale vydělají prachy!

  Lis 14, 2012
 • Obrázek uživatele Medvěde,
  Medvěde, (anonym)

  To ti ještě nedošlo, že 3/4 léků vůbec nejsou na to aby léčily! Snad by jsi nechtěl, aby firmy vyrábějící léčiva vyráběly takové léky, které by je zbavily zákazníků a sami se připravili o tučné zisky? Takový kšeft přece nepustí z ruky! A proč by vyráběly léky které stačí jedna dávka, když je můžete užívat bez valného účinku třeba rok? A žádný úmysl jim nikdo nedokáže! Jsou to prasata nenažraný v bílých pláštích! Hlavně, že hrabou a hrabou a doktoři ještě z toho berou podíly na zisku!!

  Lis 15, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama