Británie chce budoucím rodičům umožnit skladovat zmražená vajíčka až 55 let

Britská vláda navrhne, aby reprodukční kliniky mohly budoucím rodičům skladovat jejich zmražená vajíčka a spermie až po dobu 55 let. Informovala o tom stanice BBC.

Nyní se smí zmražené pohlavní buňky uchovávat maximálně deset let a pak se musí lidé rozhodnout, zda je chtějí využít při umělém oplodnění. Pokud ne, musí je lékaři zničit.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid se domnívá, že současný zákon s desetiletou lhůtou je "příliš restriktivní". Prodloužení časového úseku, kdy smějí lidé své zmražené buňky využít k založení rodiny, podporují i lékaři. Královská komora gynekologů a porodníků ve svém výzkumu uvádí, že současné metody uchovávání spermií a vajíček umožňují jejich skladování po prakticky neomezenou dobu bez jakéhokoli zhoršení jejich kvality.

Nově lidé každých deset let dostanou možnost rozhodnout o tom, zda zmražené buňky využijí nebo je nechají skladovat dál.

"Nový zákon umožní, aby lidé mohli vypnout tikání hodin, které jim zní v hlavě," uvedl Javid. Delší lhůta bude podle něj znamenat větší svobodu při rozhodování. Návrh zákona ještě musí schválit parlament.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Věrka
    Věrka (anonym)

    A k čemu to bude dobré? Není nad to být "dobrým hospodářem" ale ztatit veškerou soudnost.

    Zář 23, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama