Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Bolí vaše děti často uši? Pozor, hrozí jim obezita!

Nové studie ukazují, že časté záněty středního ucha mohou u dětí vést k poškození nervu, který má zásadní roli ve vnímání chutí. V dospělost pak tito lidé často dávají přednost velmi vydatným a chuťově výrazným jídlům, což zvyšuje riziko obezity.

Jak uvádějí vědci z University of Florida College of Dentristry, lidé, kteří v dětství trpěli problémy s ušima velmi často, mají o 70 procent vyšší pravděpodobnost, že budou obézní, než lidé s ušima zdravýma. Situace těch, u kterých došlo k poškození parasympatických vláken, jež na cestě do mozku probíhají za ušním bubínkem, je o to horší, že si neuvědomují, proč nemohou odolat malým sladkostem.

"Prostě jim více chutnají jídla velmi tučná nebo velmi sladká. A čím více jim chutnají, tím více přibírají na váze," říká Linda Bartoshuková, která se na výzkumu podílela.

Tým floridských vědců zkoumal anamnézu a zdravotní stav více než 6500 dobrovolníků, kterých se ptal mimo jiné i na oblíbená jídla a na to, zda měli jako děti záněty zvukovodu. Ukázalo se, že kolem 17 procent lidí, kteří trpívali středně těžkými až těžkými záněty středního ucha, bylo obézních, což je v porovnání s 10 procenty obezity u lidí se zdravýma ušima nárůst o 70 procent. Dalších 31 procent lidí s ušními problémy mělo nadváhu, což je o 13 procent více než u lidí, kteří problémy s ušima nikdy neměli.

Vědci nezkoumali stupeň poškození důležitých nervů přímo, ale žádali dobrovolníky, aby "ochutnali" kousek papíru napuštěného trpkou látkou. Tak zjišťovali citlivost jejich vnímání chuti.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    Nebo je to obracene - kdo ji nezdrave, ma sklon k zanetum usi.

    Říj 20, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama