Bisfenol S v plastových výrobcích označených BPA free ohrožuje plodnost

Čeští vědci zjistili, že látka bisfenol S, která je často obsažená například ve výrobcích z plastů, ohrožuje plodnost. Ve své studii, kterou vydal renomovaný vědecký časopis Scientific Reports, vědci dokládají, že bisfenol S poškozuje vajíčka prasat podobně závažně jako jeho škodlivý předchůdce bisfenol A, známý jako BPA.

ČTK to  sdělil mluvčí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze Josef Beránek.

Vědci z ČZU, Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a Výzkumného ústavu živočišné výroby zkoumali působení bisfenolu S na vajíčka prasnic, která se svými vlastnostmi podobají vajíčkům žen. Zjistili, že látka vajíčko velmi poškodí. “Bisfenol S naruší dělení dědičné informace vajíček takovým způsobem, že z nich už prakticky nemůže vzniknout životaschopné embryo,“ uvedla jedna z vedoucích výzkumu Tereza Žalmanová z ČZU.

Bisfenol S nahradil v mnoha výrobcích svého předchůdce bisfenol A neboli BPA, který materiálu dodával pevnost a trvanlivost. Obsažen je ale nejen ve výrobcích z plastů, které jsou často označeny “BPA free“, ale třeba i v bankovkách, tištěných účtenkách nebo v recyklovaném papíru. O negativních účincích náhradní látky na zdraví se podle vědců ví jen málo.

Spektrum defektů, které bisfenol S ve vajíčku vyvolává, je zřejmě širší. “Odchylky od normálu jsme pozorovali ve většině prověřovaných vlastností vajíček,“ uvedla další z autorek studie Kristýna Hošková. Defekty podle ní vyvolávají i množství bisfenolu S, která jsou běžně naměřena v krvi obyvatel ekonomicky vyspělých zemí, jako je například Japonsko.

V nedávné době se objevily první studie popisující škodlivé efekty bisfenolu S na ryby a červy. Vědci upozorňují, že důkazy o škodlivosti bisfenolu S se začínají objevovat na celém světě a vyzývají proto k vymezení jasných pravidel, za jakých by se tato látka mohla používat.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Monika
    Monika (anonym)

    Presne, je jedno, zda bis A nebo S nebo jiny. Jsou to extremne nebezpecne latky, ktere sice v malych mnozstvich, ale den co den, cely zivot, do telal prijimame, takze uplne kazdy na sobe casem zpozoruje negativni ucinky a komplikace... Sepsala jsem to podrobne na blog + par rad, jak se bisfenolum co nejlepe vyhnout --- https://www.slimming.cz/bisfenol-a/

    Říj 19, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama