Bátor Tábor pro těžce nemocné děti

Už deset let funguje Nadace Bátor Tábor (Tábor Odvahy), aby pomáhala vážně nemocným dětem. Ve městě Hatvan, 60 kilometrů od maďarské Budapešti, organizuje unikátní rekreačně-terapeutický program pro děti s nádorovým onemocněním, diabetem, chronickým zánětem kloubů či hemofilií.

Tábor odvahy nabízí dětem prožít neobvyklé akce plné dobrodružných programů a aktivit, které jim většinou běžně kvůli jejich nemoci zůstávají zapovězené. Dětské tábory, víkendové akce, pobyty s rodiči nebo sourozenci. Nabídka Bátor Tábora je široká a bezplatná. Od roku 2008 se do maďarské přírody vydávají i desítky českých, slovenských a polských dětí.

„V Česku spolupracujeme s fakultní nemocnicí v Praze Motole a v Brně. Každý rok přivítáme na letních táborech okolo 30 českých dětí s onkologickým onemocněním. Ani letošní léto nebude výjimkou, už se moc těšíme,“ říká Andrea Cejnarová, zástupce nadace Bátor Tábor v České republice.

Letos už v areálu Bátor Tábora proběhly jarní turnusy pro nemocné děti a jejich sourozence. Lidi v Bátor Táboře si totiž uvědomují, že nemoc jednoho člena ovlivňuje samozřejmě i život rodiny jako celku. Vážně nemocné dítě potřebuje více péče a více pozornosti rodičů i sourozenců. Ti mohou být navíc vzhledem k okolnostem často rodiči na úkor nemocného sourozence zanedbávaní, můžou se cítit odstrčení a žárlit. Bátor Tábor chce během sourozeneckých akcí posílit sebevědomí nemocného dítěte i jeho zdravého sourozence, pomáhá jim upevnit vztah a zažít společně něco neobvyklého.

„Dostali jsme s bráchou za úkol nacvičit scénku na závěrečný večer. Nikdy jsme nic takového nedělali, bála jsem se, že to bude trapas. Ale šlo nám to skvěle a myslím, že nikdy jsme se tak nenasmáli jako ten den,“ vzpomíná na tábor se svým bratrem desetiletá Katka. A třináctiletý Petr doplňuje: „My jsme se sestrou soutěžili na lanové dráze. Měla zavázané oči a já ji navigoval. Musela mě poslouchat a úplně se na mě spolehnout, bylo to těžké, ale zvládli jsme to.“

Z průzkumu působení Bátor Tábora na děti, který probíhá už 4 roky, vyplývá, že zážitková terapie tábora pozitivně ovlivňuje nejen sebevědomí dětí, ale i jejich sociální vztahy. Příznivě se vyvíjí také jejich vnímání vlastní nemoci a pohled na své, hlavně fyzické, limity.

Bátor Tábor za deset let své existence přivítal už 3000 dětí. Velká část z nich se do tábora vrátila o víkendu v půlce dubna, kdy nadace slavila desetileté výročí. V táboře se v tu dobu sešlo skoro tisíc dětí, jejich rodičů, sourozenců, dobrovolníků, pracovníků tábora a také sponzorů, aby si společně užili oslavu a vyzkoušeli spoustu z přichystaných aktivit. Společně si ověřili, že všechny následující letní i podzimní tábory a setkání mají potenciál zaujmout svým programem děti stejně jako v minulých letech.

Informace o Bátor Táboře:

Bátor Tábor byl založen v roce 2001 v Maďarsku. Veškeré aktivity jsou pro děti bezplatné.

V roce 2007 se stal jediným středoevropským členem unie táborů Associacion of Hole in the Wall Camps, založené oscarovým hercem Paulem Newmanem. Tato mezinárodní organizace přijímá za své členy tábory, které pomáhají chronicky nemocným dětem metodami zážitkové terapie.

Bátor Tábor nabízí dětem vyžití v devíti různých programech: lanové centrum, jízda na koni, lukostřelba, umělecké dílny, příroda, hudba, divadlo, rybolov a nejrůznější sport.

Hladký průběh tábora zajišťuje ročně přes 400 dobrovolníků. Bátor Tábor byl vyhlášen dobrovolnickým programem roku 2009. V letošním Roce dobrovolnictví plánuje Bátor Tábor pro své dobrovolníky řadu akcí.

V kempu Bátor Tábor dbají na zdraví dětí. V areálu funguje malá nemocnice a veškerá strava na táborech je připravována pouze z kvalitních, striktně kontrolovaných surovin.

Bátor Tábor hospodaří ročně s rozpočtem 1,1 milionu eur.

V roce 2009 byl založen Nadační fond Nadace Bátor Tábor Česká republika, jehož úkolem je zejména zajistit finance nutné na účast českých dětí na táborech Bátor Tábor.

V létě 2011 se cca 30 českých dětí zúčastní mezinárodních táborů v termínech:

25. června - 2. července (děti ve věku 12-18 let)

23. - 30. července (děti ve věku 7-12 let)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama