Babyboxy v ČR pomáhají zachránit děti

Babyboxy v Česku pomohly zachránit už 112 dětí. Loni se v nich našlo osm děvčátek a čtyři chlapci. Vyplývá to ze statistik spolku Babybox pro odložené děti - Statim, který schránky po republice instaluje. V Česku je celkem 63 babyboxů.

Přibývají další babyboxy, starší typy se také postupně mění za moderní.

Prvním dětem, které se v babyboxech našly, bude letos devět let. První schránka začala fungovat v roce 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Vůbec první odložené nemluvně se v ní objevilo v únoru 2006. Byla to malá Soňa. Přes babybox odstartovalo svůj život dosud 68 děvčat a 44 chlapců. Celkem 18 dětí našli zdravotníci právě v hloubětínské schránce.

Nejčastěji lidé odloží novorozence do schránky mezi 16:00 a 20:00. V tu dobu se v ní ocitlo 28 dětí. Dalších 25 v ní pak bylo mezi 20:00 a půlnocí. Nejvíc dětí se dostalo do babyboxu v září a v prosinci, a to po 15. Nejsilnějším dnem je úterý s 22 odloženými dětmi, následuje pondělí s 21. Novorozenci se našli zatím ve čtyřech desítkách ze 63 instalovaných schránek.

Babyboxy se nacházejí u nemocnic, radnic či záchranných služeb. Jeden vznikl i u domova důchodců.

Babyboxy jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní personál, který se hned o novorozence postará. Ministerstvo zdravotnictví registruje schránky jako zdravotnický prostředek. V roce 2006 získaly ochrannou známku.

V loňském roce začaly fungovat čtyři nové schránky. Od konce února je v nemocnici ve Valašském Meziříčí, od dubna ve svitavské nemocnici, od konce července ve středočeské záchranné službě v Kutné Hoře a od konce září v havířovské nemocnici. Babybox s pořadovým číslem 64 by pak měl být v provozu od letošního března v nemocnici ve Znojmě. Dál chce vedení spolku jednat i o umístění v dalších městech.

Zatímco drtivá většina Čechů a Češek považuje babyboxy za prospěšné, Výbor OSN pro práva dítěte v roce 2011 “vážně znepokojily“. Uvedl to ve své tehdejší zprávě. Podle členů výboru tyto české schránky porušují hned pět článků úmluvy o právech dítěte. Jsou prý v rozporu třeba s právem na život a také od narození na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnost znát rodiče. Výbor doporučil státu babyboxy zrušit.

Šéf spolku a zakladatel babyboxů Ludvík Hess tehdy řekl, že je to nepochopení. Podle něj je základní myšlenkou úmluvy život dětí chránit, a v tom schránka pomáhá. Své potomky do ní totiž odkládají obvykle ženy, které se ocitly ve velmi tíživé situaci. Kdyby taková možnost nebyla, nemusely by některé děti přežít.

Spolek už před pár lety spustil kampaň na podporu babyboxů a k ochraně nechtěných dětí. Zvolil heslo: V popelnici umřu. V minulosti se totiž objevilo několik případů, kdy lidé našli v odpadcích odložené mrtvé novorozence.

Počty odložených dětí a nových babyboxů v jednotlivých letech

 

Rok Počet dětí Počet nových babyboxů
2005 - 2
2006 5 1
2007 5 3
2008 4 13
2009 14 11
2010 12 11
2011 22 6
2012 20 6
2013 18 6
2014 12 4
Celkem 112 63

Zdroj: spolek Babybox pro odložené děti - Statim /ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (74)

 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Až na to, že tato kampaň vyzývá k trestnému činu opuštění dítěte. A to už se těm ženám neříká. Pokud se později ukáže, že žena porodila a hodila to do baby boxu, hrozí jí soud. Je to pěkná demagogie na ženy ve složité situaci. Není to žádný civilizační výdobytek, je to past.

  Led 23, 2015
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Až na to, že tato kampaň...Lepší, než aby dítě zavraždila a pak zabalila do igelitky a hodila do popelnice.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele to je demagogie
  to je demagogie (anonym)

  Lepší, než aby dítě...Věřím, že tyto děti by stejně v popelnici neskončily. Ve skutečnosti ty debilní babyboxy nikomu život nezachránily. Pokud chce žena dítě usmrtit a hodit do popelnice, stejně to udělá. V tom jí žádná plechová krabice nezabrání Žena ve svízelné situaci by měla mít důstojnou možnost anonymního porodu s tím že nechá dítě v nemocnici bez jakýchkoliv administrativních průtahů. Ne někde utajeně rodit ve křoví nebo na WC, a pak se ve večerních hodinách plížit k babyboxu. Kde to jsme? Ve středověku?

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele žena
  žena (anonym)

  Babybox je totálně mysogynní koncept, který vymyslel starej plesnivej dědek. Žena, která své dítě nechce a porodila někde mimo nemocnici má mít možnost se někam dostavit, kde zkontrolují zda nejenom dítě, ale i ona je v pořádku a pak tam dítě předat legálně, namísto toho aby ho strkala někde pokoutně do krabice a dostala se tak do konfliktu se zákonem.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele přesně tak,
  přesně tak, (anonym)

  žádných 112 zachráněných dětí, ale 112 trestných činů bylo spácháno v souvislosti s babyboxem. Pokud někdo dělá reklamu na cigarety, musí uvést varování, že kouření způsobuje rakovinu. Stejně tak je to s alkoholem a některými léky. Jak je vůbec možné, že je z veřejných prostředků financována reklama, která nabádá ženy k trestnému činu? A to bez jakéhokoliv varování.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele a to
  a to (anonym)

  že to poškozuje práva dítěte je taky pravda. Nikdo nechce žít jako nalezenec z babyboxu. V civilizaci by měly být jiné možnosti. Nedivím se, že se to v zahraničí nelíbí.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele a to
  a to (anonym)

  že to poškozuje práva dítěte je taky pravda. Nikdo nechce žít jako nalezenec z babyboxu. V civilizaci by měly být jiné možnosti. Nedivím se, že se to v zahraničí nelíbí.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele žena
  žena (anonym)

  Babybox je totálně...Za toho starýho plesnivýho dědka se omlouvám. Mám dnes hrozně blbou náladu a všechno vidím černě. Nicméně koncept babyboxu je nedomyšlený a proto s ním nesouhlasím.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  To je zase chytrolínů tady.Jste si jistí,že z těch 112 dětí by bez babyboxů přežily úplně všechny?Na 100%?Žena,která chce porodit tajně tak tajně prostě porodí a ošetřit se stejně nikde nenechá.Tady jde o dítě!Některé ženy jsou v těžké situaci ale většina z nich jsou zfetované,opilé krávy nebo laciné šlapky,které ani nevědí s kým otěhotněly.Taková se chce dítěte za každou cenu zbavit a přitom zůstat utajena.Proto taková nikdy do nemocnice rodit nepůjde ani pod příslibem anonymity.Že jsou babyboxy návodem k páchání trestné činnosti může říct jen retardovaný debil.Kdyby ženy byly dnes skutečné matky a ne zkurvené a zfetované šlapky tak by babyboxů nebylo třeba.I kdyby babyboxy zachránily třeba jen jedno jediné miminko tak splnily svůj účel.Já je vítám a jejich vynálezce by měl být odměněn!!

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  To je zase chytrolínů...Retardovaný debil jsi ty. Jak můžeš vědět, že většina žen, co odložily děti do babyboxu jsou zfetované,opilé krávy nebo laciné šlapky,které ani nevědí s kým otěhotněly??? Taková stejně hodí dítě do popelnice a s nějakým babyboxem se vůbec nebude obtěžovat. Zakladatel to asi myslel dobře, ale ta kampaň V popelnici umřu není nic jiného než citové vydírání žen.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele žena
  žena (anonym)

  To je zase chytrolínů...Péťa je nejspíš další mysogyn, co nemá úctu k ženě jako dárkyni života. Tady nejde jenom o dítě. Tady jde i o lidskou důstojnost. Babybox ji bere ženě i dítěti.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele to je fakt
  to je fakt (anonym)

  Péťa je nejspíš další...Já bych taky radši skončila v popelnici než v babyboxu. Život není žádný med, obzvlášť v dnešní době. Co z toho, že dítě bude žít??? Stejně bude trpět. Zvláště s takovým hezkým začátkem jako nalezenec z babyboxu.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  Každá žena,která porodí dítě má na vybranou-buď se o dítě jakýmkoliv způsobem postarat alespon v rámci možností-nebo se ho jakýmkoliv způsobem zbavit.O tom,že druhou možnost volí hodně žen,myslím diskutovat nemusíme.A v takovém případě má opět na vybranou-bud babybox nebo popelnice.Tady prostě není o čem diskutovat!Do babyboxů už bylo odloženo 112 miminek!!!Netvrďte mi,že kdyby babyboxy nebyly,že by všech 112 dětí na 100% přežilo!!! Jak už jsem napsal-i kdyby z těch 112 dětí bylo díky babyboxu zachráněno jen jedno jediné tak to plní účel.Bohužel nejde dokázat,kolik z těch 112 by zemřelo někde v igelitce ale určitě by takové případy byly!Ženy mají k tomu různé důvody.Některé jsou v těžké situaci a nezvládají to jinak a některé jsou prostoduché socky,pro které je dítě jen na obtíž.Četl jsem už několik článků od těchto žen.Alespon si ty informace vyhledejte.Spousta prostitutek se už anonymně přiznala k odložení dětí do babyboxu aby mohly provozovat svou "živnost" dál.Dále mezi nima bylo několik muslimek,které u nás žijí a otěhotněly bez svatby s milencem(což jim jejich víra zakazuje)tak dítě odložili.Dále mezi nima bylo dost těch žen,které byly v nouzi,sbalili pracháče a dítětem si ho chtěli pojistit.Když se na ně pracháč vysral,tak zjistili,že dítě neuživí.Mnoho výpovědí mladých narkomanek přiznává odložení dítěte pač je drogy finančně zruinovaly.A samozřejmě že je mezi i spousta žen,které jsou v tom z různých důvodů prakticky nevinně.Těch 112 žen,které tam dali děti jsou natolik různorodá skupina,že není možné jednoznačně odsoudit babyboxy.Odpůrci babyboxů by si měli vyhledat informace,zjistit pravé příčiny a důvody a pak kecat.Nebýt babyboxů tak by třeba polovina těch dětí nežila.A když se někdo snaží nějakým nápadem těm dětem pomoci tak umíte jen blbě remcat.Tady jde o lidský život a jestli je podle vás něco cennějšího než život tak to SORRY-PRO MĚ PROSTĚ NE!!!

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  Péťa je nejspíš další...Madam povím Vám to asi takto o té úctě k ženám:"K ženám skutečně úctu mám a vážím si jich ať tomu věříte nebo ne.Žena,která porodí dítě a i přes různé problémy se o něj postará je u mě matka s velkým M.Žena,která se dostane do problémů a dítě nezvládá a dá do babyboxu má u mě pochopení protože s ní soucítím.Ale žena,která přes všechny tyto vymoženosti nechá dítě umřít v popelnici nebo v igelitce někde v parku je u mě hyena a zrůda,kterou by měli pověsit na nejbližším stromě.To je vysvětlení mé úcty k ženám.Jestli pochopíte nebo ne je už na vás.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Až na to, že tato kampaň...Hrozí jí soud, že dítě dala do baby boxu? Můžeš dát odkaz, kde je to uvedeno?

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Péťa je nejspíš další...Jakým způsobem jim bere důstojnost? Jinak anonymní porody by dle mě nevyřešily problém mimin spálených v kamnech. Vždy zde budou ženy, které porodí, že ani nevědí, že byly těhotné, natož aby šly do porodnice a vyřizovaly si anonymní porod. Pokud alespoň část z nich dá dítě do baby boxu znamená to záchranu života

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Lola
  Lola (anonym)

  provoz babyboxů stojí denně velké peníze, většina jich funguje několik let naprázdno, jsou to pak miliony, které chybí na léčbu některých vážně nemocných děcek, co se narodily do úplné rodiny, zodpovědným rodičům. Pak se dělají různé srdceryvné sbírky. Jak tu všichni píšete, tak v těchto boxech stejně končí děti feťaček, kurev, mentálně a sociálně retardovaných a zejména TOTÁLNĚ NEZODPOVĚDNÝCH ženských - a geny se přelstít nedají. Já s babyboxy nesouhlasím, jsou to vyhozené peníze. A svědomí těm "matkám" nezávidím.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  provoz babyboxů stojí...Nejstarším z dětí z babyboxu je už devět let.Řeknete jim do očí Váš názor?Řeknete jim,že možná měli zemřít protože to stojí hodně peněz a Vy s tím nesouhlasíte?Řeknete jim,že měli zemřít protože posraná OSN sere na jejich život ale hájí jejich práva?Vyhledejte ty lidi v dospělosti a řekněte jim to do očí!Bude to jistě zajímavá debata:-)

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  provoz babyboxů stojí...ten argument s chybícíma penězma jinde beru. jen nevím, jak by sis to představovala beztěch bb. nechat ty ženy, ať dělají co chtějí a dětí se zbaví? Ony prostě rodit nepůjdou, takže jim zbývá jen dítě zabít. V této zemi stále, naštěstí, platí právo dítěte (i na život) před právy rodičů Co tedy navrhuješ, když prostitutka nechce dítě a už nelze provést interrupci. Co má udělat manželka pipina, která si nechá udělat dítě od milence, kterého nemiluje Jako fajn by bylo, kdyby byl náš sociální systém dnes plný úřednic, nastaven tak, že by tyto ženy dítě mohly oslovit a anonymně je někomu ze sociálky předat ne do baby boxu, ale na nějakém dohodnutém místě...nevím,jen nápad

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Madam povím Vám to asi..."Ale žena,která přes všechny tyto vymoženosti nechá dítě umřít v popelnici nebo v igelitce někde v parku je u mě hyena a zrůda,kterou by měli pověsit na nejbližším stromě. To je vysvětlení mé úcty k ženám." a proč teda chceš, aby děti takových hyen přežily? Nevíš něco o genetice? Takové dítě vyroste a podřeže třeba tebe kvůli padesátikoruně. Když tady vyzýváš k vraždám, tak nebylo by rovnou lepší takové ženy pověsit dřív než něco takového porodí???

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  provoz babyboxů stojí...Naprostý souhlas Lolo. Jsou to vyhozené peníze, a měl by to platit ten seladon, co to vymyslel. Proč na to mají doplácet ostatní?? Jak píšeš, pak nejsou peníze na důležitější věci, než zachránit "jedno" děcko za deset let, to tedy nepovažuji za splnění účelu.

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele tohle
  tohle (anonym)

  "Ale žena,která přes...spíš vypadá, že o genetice víš prd ty. Že bychom tady zavedli něco jako, kdo neprojde prověrkou, toho dítě bude usmrceno? To by nestálo ani moc peněz

  Led 24, 2015
 • Obrázek uživatele vy naivkové
  vy naivkové (anonym)

  a jste si jistí, že všechny ty děti vhozené do babyboxu přežijou? Všude se dočítáme, že světový obchod s orgány jenom kvete, není snad toto ideální možnost, jak se k nim dostat? Dítě vhozené do babyboxu papírově neexistuje a nikde chybět nebude, nikdo po něm nebude pátrat. Nepřipadá vám to celé jako jedno velké spiknutí mafie? Jeden děda to vymyslí, pak se to postupně izolovaně zavádí na různých místech, a nakonec se to dělá i celoplošná reklama. Občas někde napíšou hurá hurá v babyboxu se našlo dítě, jenom proto, aby lidi nezapomněli, že babyboxy existují, je to úžasná reklama a nic nestojí. Ale třeba se nepíše o všech dětech, které byly do babyboxu vloženy.....

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele to se ti povedlo
  to se ti povedlo (anonym)

  a jste si jistí, že...přesně o půlnoci, hodina pravdy, že by to byla pravda???

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Ani bych se nedivila. V tomhle státě je korupce všude kam se podíváš. Dokonce jsem i viděla film s takovýmto námětem, byl natočen podle knihy. Pěstujou tam děti ve speciálním ústavu a když dorostou do potřebné velikosti, tak se stanou dárci orgánů. Nevzpomínám si na název, ale hrála tam Keira Knightley.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  "Ale žena,která přes...Mám tomu rozumět tak,že bychom měli chtít aby tyto děti nepřežily??Nebo jak to myslíte??Máte na mysli to,že pokud se jedná o pohozené dítě tak ho máme nechat zemřít jen proto,že ho porodila zfetovaná kráva??Právo na život má úplně každý!!Bohužel i člověk s názory jako Vy:-(

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  a jste si jistí, že...Myslím,že moc koukáš na horory "made in USA":-)))

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  Jakým způsobem jim bere...Laro,souhlasím s Vámi:-)

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele jasně
  jasně (anonym)

  Hrozí jí soud, že dítě...jedná se o trestný čin opuštění dítěte. Tím, že žena dítě porodí, je dítě automaticky v její péči, tedy svěřené jí do péče. Těchto povinností se nezbaví tím že ho hodí do babyboxu. Na babybox se nevztahuje žádná vyjímka, dokonce ani na to, když žena nechá dítě přímo v porodnici v péči lékařů. Z těchto povinností se může legálně vyvázat tím že se zřekne rodičovských práv. Pokud toto neučinní a dítě opustí, jedná se o trestný čin, za který může být kdykoliv v budoucnosti odsouzena. Co kdyby u babyboxu byla někde kamera, a pak jí přišel někdo vydírat???

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  jedná se o trestný čin...To je fakt. Známá kamaráda byla přivolána k soudu, protože prý zanechala dítě v porodnici. Jenomže ona nebyla nikdy těhotná. Před časem ztratila občanku a na tu občanku přišla nějaká žena rodit do nemocnice. Po porodu nemocnici opustila a dítě tam nechala. Byla to pěkná peripetie tohle všechno vysvětlit, naštěstí byla ztráta OP řádně nahlášena. A pak že by ženy nevyužily možnosti anonymního porodu...určitě ano a nemusely by kvůli tomu krást doklady a vydávat se za někoho jiného!

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Myslím,že moc koukáš na...na co čumíš ty??? Na Ordinaci v růžové zahradě???

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele pro Annu
  pro Annu (anonym)

  To myslíš "Neopouštěj mě" z roku 2010. Vynikající film s Keirou Knightley a Carey Mulligan. Doporučuji ostatním ke shlédnutí, ať ví, o čem píšeš. Dobrý tip v souvislosti s baby boxy. Odkud ty děti pěstované na orgány v tom filmu vlastně braly?

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele jé
  jé (anonym)

  To jsou zase kydy!

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele žena
  žena (anonym)

  Mám tomu rozumět tak,že..."Právo na život má úplně každý!!Bohužel i člověk s názory jako Vy:-(" A to tě žere, že jo Péťo?! Jsi nesnášenlivý mysogyn, který by nejradši lidi s jiným názorem věšel na stromy!!!

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  "Právo na život má...Místo urážek Vás poprosím ještě jednou abyste mi odpověděla jak jste myslela svůj předchozí příspěvěk.Dle mého názoru má právo na život úplně každý bez výjimky!!Souhlasíte nebo ne??Právo na život má i dítě odložené nepřizpůsobivou,závislou sockou.Souhlasíte nebo ne??Vaše poznámka o genetice je pouhá demagogická hovadina.Znám osobně spoustu matek,závislých na chlastu,gamblerství atd,které děti neodložili ale v šílených podmínkách je tzv. "vychovávají"!!!Jak tady omluvíte genetiku??Takové děti Vás taky přepadnou pro 50kč a nejsou z babyboxu.Vy a pár zdejších pisatelů pořád nechápete základní význam babyboxu.Babybox neosvobozuje matku od rodičovských povinností(po právní stránce),ani nenabádá k odložení dítěte(či dokonce k vraždě jak tu psal nějaký idiot).Odložení dítěte a zanedbání péče svěřené osoby je vždy trestný čin.Ale význam babyboxu spočívá v tom,že razantně eliminuje počet případů,které končí smrtí miminka!!!Znovu se opakuji-neznám nic cennějšího než je lidský život a tím spíš,že jde o život bezbranného novorozence!Pokud víte o něčem,co je pro vás cennější-dejte mi prosím vědět,rád se nechám poučit.A znovu opakuji-i kdyby babybox zachránil jen jedno jediné dítě-i kdyby se díky němu jen jedné jediné matce rozsvítilo v palici aby nehodila dítě do popelnice tak plní svůj účel ke kterému byl stvořen!Většina občanů ČR(viz.článek)babyboxy jednoznačně podporuje a je to dobře,protože lidé mají rozum a srdce.Babybox vymyslel muž,kterému není lhostejný lidský život a má odvahu s tím něco dělat.Nevymyslel ho proto,aby lezl do prdele posrané OSN ani proto aby tancoval tak jak pískají všichni ti kriplové z "lidskoprávních" spolků.Tyhle šmejdské organizace serou na lidský život,zajímá je jen byrokracie a buzerace!Ale ten muž,pan Hess ho vymyslel čistě pro to,aby nebyl zmařen nevinný lidský život.A k takovému člověku mám úctu.A fakt,že se najdou idioti,kteří to odsuzují a odvolávají se na všechno možné,je smutný fakt:-(A je o to smutnější,že ho odsuzují hlavně ženy:-(

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  většina občanů ČR babyboxy jednoznačně podporují protože o problematice nic neví. Neuvědomí si, že se tím matka dopouští trestného činu, že jí hrozí trestní stíhání. Ta kampaň o popelnici je pouhé vymývání mozků citovým vydíráním. Nebýt babyboxů, tak ty děti co byly do nich vhozeny by stejně přežily protože matka by zvolila jiný způsob jak dítě odevzdat. A ty co dítě hodily do popelnice ho tam stejně hodily. Abys prokázal svoji teorii o užitečnosti babyboxů, musel bys mít důkazy o tom, že poklesl počet novorozenců pohozených v popelnicích apod a ne tady argumentovat jedním hypoteticky zachráněným novorozencem. Na takovej emocionální žvást ti tu nikdo neskočí.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  jedná se o trestný čin...Ano, ten zákon je nedokonalý a různě vykladatelný jako spousta jiných v tomhle zmatku. Jiný výklad říká že: trestného činu se dopustí ten, kdo při opuštění dítěte jej ohrozí na životě či zdraví, což tento případ určitě není

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele jo to sice říká
  jo to sice říká (anonym)

  ale v praxi je opuštění novorozence trestáno vždycky, zřejmě proto že je to novorozenec, neví se o něm nic, může mít nějaké choroby, nemůžeme se ho zeptat co mu je a co ho vlastně bolí. Od toho je tu matka, o které víme její anamnézu, spousta neduhů je dědičná, a tak pokud ho matka opustí tím, že ho hodí do babyboxu, nebo nechá v porodnici a zmizí, tak ho vlastně ohrozí pro případ, že by se něco dělo, nebude se možné na ni obrátit. V případě adopce je situace jiná, i v případě anonymního porodu by se uvedla veškerá matčina zdravotní historie, v případě babyboxu se o matce ani o dítěti neví vůbec nic.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele jo a navíc
  jo a navíc (anonym)

  Babybox nevydává žádné potvrzení o odevzdání dítěte, takže i kdyby se na něj vztahovala výjimka ze zákona, tak nelze prokázat, že žena tam to dítě skutečně dala a nespálila ho třeba v kamnech. Takže kdykoliv vyjde na povrch, že žena byla těhotná a porodila, může být souzená pro opuštění dítěte, případně pro jeho vraždu.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Babybox nevydává žádné...Takž i přes tvůj výklad existují matky, které dítě i za cenu, že stát nebude znát jeho anamnezu, raději dají do babyboxu nž by jej spálily v kamnech. A anonymní porody jsou u nás upraveny Zákon o utajených porodech v porodnicích (č. 422/2004 Sb.). Nebo ten zákon už neplatí? Můžu se zeptat, mám dojem, že se tě ta problematika nějak osobně nebo profesně dotýká?

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  většina občanů ČR...Píšete naprosté fantasmagorie.Je všem jasné,že se jedná o věc,která je natolik individuální a nevypočitatelná,že nejde ani při sebelepší vůli prokázat výsledek.Je to úplně stejné,jako když šest let nepřetržitě klesá počet dopravních nehod díky novým technologiím a dopravním předpisům a najednou přijdou po sobě dva kritické roky s nejvyšší nehodovostí.Taky nebudeme rušit předpisy,že?Vůbec nevíte o čem píšete a navíc souhlasím s Larou-i já mám dojem,že se Vás toto téma nějak dotýká!

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele ne ne
  ne ne (anonym)

  Takž i přes tvůj výklad...O tom silně pochybuji. Buď chce žena to nechtěné dítě zachránit nebo zabít. Pokud ho chce zabít, tak ho v těch kamnech spálí, i kdyby měla babybox za rohem. Kampaň o babyboxu apeluje pouze na ženy, kterým osud jejich dítěte lhostejný není a nabízí jim toho řešení, které je však po právní stránce problematické a pro osud dítěte není ideální. Nabízí jim snadnou možnost se dítěte anonymně zbavit. Takže se ženy na to nalákají, namísto aby volily jinou cestu.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele souhlas
  souhlas (anonym)

  Babybox nevydává žádné...Ano je to právně nedořešené a navíc se skutečně neví, kde to dítě skončí. Adopce v rodině? A co když ne? Co když skončí jako dárce orgánů jak tu píše někdo výše? A nebo jako pokusný králík na nějakém nelegálním výzkumu? Biologické zbraně, jedy, nové typy drog apod? Lidi to jste tak naivní????

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  a nebo ve sklepě u nějakýho pedofila...pamatujete si na ten případ, jak tam ten rakouský pedofil věznil vlastní dceru?

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Ano je to právně...Pokud budeš takhle uvažovat, tak zločinci v porodnici mohou i legálně porozné dítě prohlásit za mrtvé, třeba pár hodin po porodu . A prodat ho na ty orgány. Navíc postup, který musí ošetřující lékař ve spolupráci se státní správou dodržet, pokud je v baby boxu dítě nalezeno, je jasně daný a na netu dohledatelný. Já nejsem nějakým zastáncem našich zdravotnických pracovníků, nicméně, že by byla zrovna v tu hodinu sloužící směna domluvena a provedla organizovaný zločin, to se mi zdá trochu moc.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Pokud budeš takhle...jenomže to legálně porozené dítě by musely matce ukázat, že skutečně zemřelo. Žádná matka se nespokojí s vysvětlením, že dítě je mrtvé a že už ho odvezli někam na pitevnu. To by bylo na soud! Když ho hodí do babyboxu, nemůže ho už před ničím chránit...

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  jenomže to legálně...A nejenom ukázat. Nemocnice by musela vydat tělo mrtvého dítěte rodičům a ti mají právo mu udělat pohřeb. Živě narozené dítě už není nějaký biologický materiál, který se někde zlikviduje.

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  a nebo ve sklepě u...Taky dobrý. Možná by neškodilo tomu Hessovi občas zkontrolovat sklípek :-)))

  Led 25, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  jenomže to legálně...matka, která by přišla do porodnice jen porodit (a řeší porod jao etický problém proti vraždě dítěte) s největší pravděpodobností nebude chtít své dítě vidět. A zorganizovat zločin s prohlášením živého dítěte za mrtvé je jistě jednodušší než rozebrat ho na dárce orgánů. Obávám se, že schopnosti státní správy a zdravotníků poněkud přeceňuješ Co ten zákon o anonymních porodech z r.2004, ví někdo jestli je platný?

  Led 26, 2015
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  matka, která by přišla do...tak to máš pravdu, to by bylo teoreticky možné. Ovšem i tak by měly existovat v porodnici nějaké záznamy. Zatímco dítě z babyboxu nikdy papírově neexistovalo, dokud mu někdo ty papíry nepřidělí. V podstatě je vydáno na milost a nemilost a opravdu nevíš, co se s ním stane.

  Led 26, 2015

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama