Reklama

Aktivita rozvíjí dětský mozek

V dnešní době, kdy mámy a tátové jsou stále více pohlceni zaměstnáním, je stále podceňována důležitost blízké rodičovské péče, nutnost chovat dítě, mluvit s batoletem, dodávat dítěti stimulující zážitky.

Laboratorní zvířata chované v klecích, kde měly hračky, vykazovaly daleko vyvinutější chování než zvířata odkázaná do nezajímavých beden a nejen to - měly asi o 25% více synapsí na neuron. Řečeno jinak - bohaté zážitky skutečně vytvářejí bohaté mozky. Nové poznatky o vývoji mozku jsou však více než jen zajímavá věda. Dají se využít. Plynou z nich vážné důsledky pro rodiče a politiky.

Ukazuje se naléhavá potřeba předškolních programů navržených k optimálnímu vývoji schopností mozku malých dětí. Odborníci varují, že bez takových programů by se trend snižovat náklady na péči tím, že matky malých dětí a batolat chodí do práce, mohl těžce nevyplatit.

"Existuje časový rozvrh rozvoje mozku, a nejdůležitějším rokem je ten první", poznamenává Frank Newman, prezident Education Commission of the States (Výchovné a vzdělávací komise Států). Zanedbávání nebo zneužití dítěte do tří let věku je velmi obtížné či dokonce nemožné napravit.

Co mohou dělat rodiče?

Reklama

Novorozenci vidí, i když nedokáží zaostřit a rozeznat detaily. Rodiče mohou s dětmi pravidelně cvičit koordinaci vidění a předejít tak případným zrakovým vadám. Již ve druhém měsíci života dítěte se vyvíjí emoční obvody pro pocit uspokojení nebo neuspokojení. Na jejich základě se pak vyvíjí vyšší emoce, např. radost a smutek, závist či náklonnost, pýcha nebo stud. Láskyplná a stálá péče poskytuje dětskému mozku dostatek stimulů pro správný vývoj. Jž před porodem dítě rozezná a ladí se na melodii matčina hlasu. Šestiměsíční dítě rozeznává samohlásky, ze kterých se pak buduje řeč. Rodiče by měli na své děti mluvit co nejvíce - urychluje a zkvalitňuje to tvorbu řeči. Melodický hovor matky pak dítěti pomáhá spojovat zvuky s objekty.

Děti se dokáží, i když nekoordinovaně, pohybovat již od narození. Další čtyři roky se postupně (přes sahání po předmětech, válení, sezení, lezení , chůzi a běh) rozvíjí schopnost mozku koordinovat i ty nejsložitější pohyby. Rodiče by měli poskytnou dítěti co nejvíce pohybové svobody. I prosté sahání po předmětech rozvíjí mozkovou koordinaci. I aktivity jako jsou kreslení, nebo hra na housle či piano také rozvíjí pohybové dovednosti.

Hillary Clintonová publikovala na základě nejnovějších zjištění o vývoji dětského mozku několik článků o tom, jak se dá snadno, úspěšně a lacině stimulovat správný vývoj dětí například pravidelným čtením před spaním. Je totiž již prokázáno, že děti, jimž rodiče pravidelně, ve vzájemném doteku, četli, dříve a lépe, než jejich vrstevníci četly, a v dospělosti neměly problémy se sebevyjádřením. Dětským lékařům se doporučuje, aby čtení před spaním v některých rodinách přímo předepisovali. Navíc se ukazuje, že právě ve věku, kdy děti tráví stále více času před obrazovkou televizoru nebo počítače, je večerní společné čtení výborným doplňkem a prevencí před odcizením a izolací nastávajícího informačního věku.

Zdroj: časopis Baraka č.3 - www.baraka.cz

Reklama

Komentáře

Martin (Út, 16. 10. 2001 - 22:10)
Musím potvrdit pravost tvrzení v tomto článku. Máme 5 měsíční holčinu, a na ní je hrozně moc vidět jak s ní s manželkou pracujeme. Dalo by se říci, že ji zatěžujeme, ale opak je pravdou, o čemž nás oba přesvědčuje. Je aktivní, reaguje na jakákoliv mluvená slova, říká táta(musím se pochlubit), sama se otáčí na břicho, leze a pořád si povídá. Myslím, že čím více, tím lépe. Je třeba s těmito dětmi pracovat s jako "dospělými". Vše zvládnou a v budoucnu nám to ukážou.Chceteli mít aktivního vnímavého potomka, tak se co nejvíce věnujte. Zdraví Martin
lída (Út, 2. 5. 2006 - 19:05)
Jak na nás působí televize
Dita (Út, 27. 2. 2018 - 20:02)
Zdravím, Našemu malému bude za měsíc rok, tak bychom mu chtěli dát nějakou pěknou, ale zároveň interaktivní hračku, třeba něco takového - https://hrackyzadobrekacky.cz/drevene-hracky/kidkraft-triangle-bead-maze-zqVR .. máte někdo doma? Nemůže z toho něco upadnout nebo tak? Aby náhodou něco nevdechnul.
hm (Út, 27. 2. 2018 - 20:02)
To nekupuj je to předražené a dítě si s tím vyhraje jen chvíli. Upadnout, či zlomit se to může.
Reklama