9 miliard korun z EU na školní psychology a speciální pedagogy

 Vlnu zájmu vzbudila ve školách možnost požádat o evropské dotace na posílení podpůrných pedagogických pozic. Na pomocné pedagogické pozice, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, chce ministerstvo školství rozdělit devět miliard korun z EU. Za první týden předložilo projekty v hodnotě 31 milionů korun 35 mateřských a základních škol. Dalších 373 škol má podle ministerstva žádosti rozpracované. Podávat je školy budou moci do 28. dubna 2023.

Podle statistik ministerstva bylo loni v září v ČR 9587 mateřských a základních škol. V regionálním školství pracovalo 871 psychologů. Na jednoho psychologa v regionálním školství připadalo 1521 dětí ze školek a základních škol. Například počet žáků s poruchami chování se přitom v minulých pěti letech v základních školách zdvojnásobil.

Dotace na podpůrné pozice půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK), který naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. Školy mohou o peníze žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon. Určené jsou pro mateřské, základní i základní umělecké školy, školní družiny a kluby, volnočasová střediska či pedagogicko-psychologické poradny. Podporu budou moci využít také na vzdělávání pracovníků škol či zavádění inovativních metod výuky. Novinkou bude možnost získat dotace i na dvojjazyčného asistenta, což by mohlo pomoct při výuce s dětmi válečných uprchlíků z Ukrajiny.

Pomocí podpory z evropských fondů chce ministerstvo v základních školách do konce roku 2024 otestovat model zavedení pozic pro školní psychology či speciální pedagogy. Každá základní škola s alespoň 180 žáky bude moci navýšit částku na svůj projekt navíc o peníze potřebné pro zaplacení těchto pozic. Školy s menším počtem žáků by měly získat podobnou podporu prostřednictvím poraden.

"Cílem ministerstva školství je zajistit od roku 2025 financování těchto pozic z prostředků státního rozpočtu, přičemž je stěžejní pilotovat a vyhodnocovat různé varianty poskytování těchto zásadních služeb," uvedl úřad.

Evropská komise zatím formálně dotační program neschválila. Ministerstvo ovšem využilo možnosti dřívějšího vyhlášení výzvy k podávání žádostí o dotace, aby mohla pokračovat podpora škol z předchozího období. "Školy si tak udrží školní asistenty, školní psychology nebo školní speciální pedagogy, s kterými už nyní spolupracují," řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Pro dotazy škol k šablonám má ministerstvo k dispozici konzultační linku na telefonním čísle 234 814 777. V provozu každý všední den od 9:00 do 15:00. Posílat mohou také e-maily na adresu dotazyZP@msmt.cz.

Obdobnou podporu z evropských dotací mohou získat také střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, domovy mládeže a internáty. Žádat o dotace z programu Šablony SŠ a VOŠ I mohou od 30. května do 30. listopadu, v dispozici jsou pro ně dvě miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama