80 procent dětí má nedostatek pohybu

Zhruba 80 procent dětí má nedostatek pohybu. Přibývá zároveň dětí, které tráví více času u počítače nebo televize, což způsobuje problémy s nadváhou. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na akčním plánu, který má pohybové aktivity dětí podpořit.

Zásadní je například přirozený pohyb, aktivní trávení školních přestávek a pohybové aktivity mimo školu, řekli dnes novinářům zástupci ministerstev zdravotnictví a školství.

"Plán definuje několik opatření, která by situaci měla zlepšit. Jde zejména o zavedení aktivních přestávek, navýšení počtu hodin pohybu ve školách, zařazování pohybu do předmětů primárně nepohybového charakteru," řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Štelfová. Součástí plánu je podle ní také podpora strategického plánovaní obcí v oblasti sportu a zajištění informovanosti odborné i laické veřejnosti prostřednictvím portálu zaměřeného na podporu sportu.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se mění způsob trávení volného času. Více než dvě hodiny denně tráví u počítače nebo televize 75 procent chlapců a 65 procent dívek, od roku 2002 do roku 2014, ze kterého jsou poslední údaje, toto množství roste. V roce 2002 trávilo u počítače nebo televize více než dvě hodiny denně jen přes 35 procent chlapců a zhruba 15 procent dívek.

Děti by podle Vojtěcha měly věnovat pohybovým aktivitám alespoň 60 minut denně. Ve věku 11 let je ale alespoň po tuto dobu aktivních jen 25 procent, ve věku 13 let 23 procent a v 15 letech jen 16 procent dětí. "Zbytek dětí zkrátka není schopno dodržet pohybovou aktivitu 60 minut pohybu každý den, což bezesporu jsou čísla, která můžeme do jisté míry vzít jako alarmující. Protože právě pak toto všechno způsobuje potenciální hrozby týkající se rozvoje například diabetu nebo kardiovaskulárních chorob," řekl Vojtěch.

S nadváhou podle Vojtěcha bojuje 29 procent jedenáctiletých dětí, třináctiletých dětí 28 procent a patnáctiletých 23 procent. Děti podle něj nevykonávají ani standardní aktivity, které nejsou jen o sportování. "Je to otázka například chůze pěšky do školy, aktivní přestávka ve škole. Zdá se, že tyto aktivity pomalu mizí z našeho života," řekl Vojtěch. Přirozený pohyb u dětí omezuje podle něj i to, že je rodiče vozí do školy a kroužků.

Ministerstvo zdravotnictví se věnuje problematice pohybu dětí společně s ministerstvem školství, které podle ministra Roberta Plagy (ANO) letos podpořilo více než 500.000 dětí ve 4000 klubů částkou téměř jedné miliardy korun. "Zájem o program Můj klub roste. V roce 2019 se registrovalo téměř 6000 klubů, které sdružují 712.000 dětí a mládeže," řekl Plaga. Ministerstvo je podle něj připraveno v příštím roce na sportovní aktivity dětí rozdělit 1,4 miliardy korun.

Ministerstvo školství podle Plagy zároveň vyzkoušelo projekt, ve kterém zavádí hodinu tělocviku týdně ve školách navíc. Do pilotního projektu se přihlásilo 300 škol, ministerstvo eviduje zájem další tisícovky škol, které se chtějí do projektu zapojit.

Jaroslav Beneš

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Mooona
  Mooona

  Kdyby se to týkalo jenom dětí! Ale co si navykneš v mládí, to pak děláš i jako dospělej. Myslím, že obecně se lidi málo hýbou! :(

  Led 07, 2019
 • Obrázek uživatele luci
  luci (anonym)

  Jo , pohodlíčko. Proč by se hýbali ? V budoucnu nebudou vůbec muset zvednout zadek. Díky digitalizaci všechno zvládnou počítačem z kanape. A díky komunikačním sítím ztrácejí i zájem o sex a to je na pováženou.

  Led 07, 2019
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Jen aby to nebyla hodina tělocviku navíc, ve které budou mít různé "důležité" přednášky, koncerty atd a aby celkově nebyly ve škole ještě déle. Nevím, proč by třeba angličtina nebo přírodopis nemohly být provozovány venku, v přírodě. Pohyb by se občas dal zapojit i do jiných předmětů - na prvním stupni např. při matematice - skákání přes švihadlo, dřepy - vše se dá počítat, hrát plno her, při kterých se počítá.

  Led 07, 2019
 • Obrázek uživatele alex
  alex (anonym)

  Tak tohle jsme museli řešit i my. Moje deti seděli nonstop u počítače a nikde žádný pohyb. Tak jsem oba přihlásila na kurz tance. Velice si to pochvalují, dokonce chtějí i příští rok. Takže jestli řešíte líné a věčně u počítače sedící děti, zkuste- cooldance.cz

  Čer 01, 2019
 • Obrázek uživatele Viki
  Viki (anonym)

  Jake mate napady na pohybove aktivity v zime mimo brusleni a lyze?

  Pro 17, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama