5 tipů, jak zvýšit šance na otěhotnění

Nedaří se vám otěhotnět? Poradíme vám pár triků, jak svoje úsilí dovést k úspěšnému cíli!

Vychytejte dobu ovulace
K otěhotnění může dojít pouze tehdy, proběhne-li v rámci daného menstruačního cyklu ovulace, to znamená, dojde-li k vyplavení zralého vajíčka z folikulu do vaječníku. „Pokud dvojice plánuje těhotenství, je třeba pohlavní styk naplánovat na toto období,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.?Málokterá žena ale umí odhadnout, či si vypočítat, kdy u ní ovulace probíhá, některé ženy ke stanovení doby ovulace využívají metodu měření bazální teploty či ovulační testy. „Pohlavní styk by měl být naplánován vždy těsně před ovulací ženy, aby vajíčko i spermie měly šanci a dostatek času se ´potkat´,“ radí lékařka a pokračuje „vajíčko si v přirozených podmínkách zachová schopnost být oplodněno asi 24 hodin, spermie dokáže v těle ženy přežít tři až pět dní.“

Zvolte správnou milostnou polohu
Při snaze o těhotenství je mezi laiky hodně diskutovaná milostná poloha. „Tělo ženy je anatomicky uzpůsobeno k otěhotnění. Problém s otěhotněním někdy může nastat u žen s obráceným sklonem dělohy. Zvýšit pravděpodobnost otěhotnění může milostná poloha, při které je muž za ženou. Zlepšit šanci může i to, když žena po styku zůstane pár minut ležet na břiše,“ radí lékařka.

Upravte si svůj jídelníček
Podle čínské medicíny může být za problémy s početím i špatná strava. Čínská medicína v těchto případech používá označení „chlad a vlhko ve spodním zářiči“. „Mnoho žen se stravuje nevhodným způsobem. Snídají jogurty, a ovesné vločky, müsli, přijímají velké množství syrového ovoce a zeleniny a pijí ovocné a zeleninové šťávy. Takto složený jídelníček extrémně zahleňuje a ochlazuje vnitřní prostředí, což se projeví i na úrovni malé pánve,“ doplňuje lékařka. Výsledkem těchto změn je odmítání přijmutí embrya. Pokud žena upraví svůj jídelníček, zařadí do něj více vařené zeleniny a bylinných čajů, svou šanci na otěhotnění zvyšuje.

Vyhněte se stresu
Chronický stres ovlivňuje mnoho tělesných pochodů a může způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Kromě jiného může u ženy snížit i schopnost otěhotnět. „Během stresu se vyplavují tzv. stresové hormony, mezi které patří i hormon prolaktin. Tento hormon za běžných podmínek aktivuje rozvoj mléčné žlázy a nástup laktace v době po porodu. Zároveň ale tlumí proces dozrávání vajíček. Za běžných okolností jde o proces, který fyziologicky snižuje schopnost ženy otěhotnět v době péče o novorozence. Pokud však dojde k dlouhodobému zvýšení hladiny prolaktinu v období, kdy se žena teprve snaží otěhotnět, je to problém. Řešením je změna životního stylu, nalezení psychické rovnováhy, či farmakologická léčba, jejímž cílem je úprava hladiny prolaktinu,“ doplňuje lékařka.

Po roce neúspěchu vyhledejte lékaře
Pokud se dvojice snaží o početí zhruba dvanáct měsíců, a snaha stále není korunovaná úspěchem, je vhodné, aby žena navštívila svého gynekologa. „U některých žen stačí dodat léky upravující menstruační a ovulační cyklus, u části párů, tam, kde všechny ostatní metody selhávají, je třeba přistoupit k IVF,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  koupit chlapovi spermotrend http://www.linklekarna.cz/potravni-doplnky/60-spermotrend-kapsle-90-cps-8470000811111.html

  Pro 03, 2015
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  koupit chlapovi spermotrend...taky jsem ho mel a spokojenost !! po trech mesicich snazeni a brani spermotrendu se nam s manzelkou zadarilo a mame malou Klarku.

  Pro 07, 2015
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Já jsem si kupovala kyselinu listovou před otěhotněním od femibion a otěhotněla jsem po 3 měsících po vysazení antikoncepce.

  Feb 15, 2016
 • Obrázek uživatele Laďka
  Laďka (anonym)

  Tak to je krásný tak rychle otěhotnět. Nám to trvalo skoro rok, ale nakonec se podařilo. Kyselinu listovou jsem také brala femibion oba dva druhy.

  Feb 21, 2016
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  Taky jsme byli překvapení, jak rychle to šlo.

  Feb 22, 2016
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Já jsem těhotná teď 5 měsíc a předtím jsme taky měli problémy. Kyselinu listovou jsem také zkoušela a při jejím užívání se podařilo, takže nějaký vliv to určitě má.

  Feb 24, 2016
 • Obrázek uživatele Aneta
  Aneta (anonym)

  No určitě to má vliv. Prokrví orgány a pomáhá tělu v udržení plodu :)

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Dámy,pomohu s otěhotněním!
  Dámy,pomohu s o... (anonym)

  https://badoo.com/cs/0163750004/p469443

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Tohle je nějaký omyl nebo co?
  Tohle je nějaký... (anonym)

  ...Nebo to bude nějakej Critters?

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  A jde zvýšit šance na otěhotnění i nějak jinak než stravou? O sexu samozřejmě vím, kdyby náhodou :D

  Bře 01, 2016
 • Obrázek uživatele Lenda
  Lenda (anonym)

  Zvýšit šanci na početí lze určitě přípravkem folgravid gravidplan. Já ho začala užívat hned po vysazení HA a za několik měsíců se zadařilo.

  Kvě 10, 2016
 • Obrázek uživatele Soňa
  Soňa (anonym)

  Gravidplan nám pomohl k vytoužené holčičce:-) Patřila jsem do rizikovější skupiny, prvorodička 34+. Bála jsem se, že už se mimča přirozenou cestou nedočkáme, ale po pěti měsících užívání se zadařilo?

  Kvě 12, 2016
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Já při snažení brala folgravid gravidplan. Doporučil mi ho můj gynekolog. Je speciálně navržen pro ženy plánující miminko. Já měla problém s menstruací. Po vysazení jsem skoro nemenstruovala:-( Za tři měsíce užívání jsem začala zase normálně fungovat a za další dva jsem byla těhotná:-)

  Kvě 16, 2016
 • Obrázek uživatele růžovka
  růžovka (anonym)

  já za sebe teda doporučuji fertility blend.gynekoložka mě o tom říkala když jsme měli problém,ale já se cukala.ale pak jsem si o tom početla na internetu a uklidnilo mě že je to klinický testované.tak jsem koupila balení pro páry,at to máme pojištěný:)a po zhruba třech měsících jsem měla pozitivní test:)

  Kvě 18, 2016
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Zvýšit šanci na početí...Ženská, co není schopná počít normální cestou, by dět mít neměla, příroda jí jasně něco naznačuje. Bez ohledu na zde vyskládané reklamy to má prostě nějaký důvod, pokud člověk nemůže počít. Dneska se na vše vymýšlejí pilulky, ale aby lidi dřív řešili svůj dravotní stav, nefungující imunitu, nahváhu a tak dál, to ne. Příroda moc dobře ví, proč jakkoli poškozeným jedincům nedopřádá mateřství přirozenou cesttou, protože by zplodili jenom další zrůdičky.

  Kvě 24, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama