3 tipy na správné držení těla u školáků

Každý třetí dítě chodící do školy má problémy s držením těla. Pokud chcete zajistit zdravý vývoj vašeho dítěte a zabránit vzniku zdravotních potíží v dětství i dospělosti, vyplatí se dodržovat několik preventivních zásad.

Pozor na váhu školní brašny

Váha školní tašky by neměla přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte. Problémem je, že řada dětí nosí na zádech mnohem více. Z toho pramení některá zdravotní rizika. Kvůli přetěžování se mohou u vašeho dítěte objevit bolesti hlavy, páteře nebo skolióza. Pokud již dítě těmito zdravotními problémy trpí, nevhodná nebo příliš těžká školní brašna rozvoj těchto komplikací podpoří. Jestliže vaše ratolesti mají bolesti zad již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že je budou trápit i v dospělosti. Řešit se to dá pomocí rehabilitačních programů s využitím metody Infinity, ale důležitá je samozřejmě i prevence,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Co v brašně nosit a jak v ní ukládat předměty

Naučte své dítě dávat těžší předměty, jako jsou třeba knihy, do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. „Váha knih se tak přenese více na tělo a páteři se alespoň trochu uleví. Dbejte také na to, aby děti v tašce nosily jen skutečně nutné věci. Vhodné je, aby si děti nechávaly co nejvíce školních pomůcek, které nebudou potřebovat k plnění domácích úkolů, ve školní lavici,“ říká primářka Michaela Tomanová.

Zásady správného sezení

Děti tráví v lavici mnoho času. Po návratu domů pak rády vysedávají dlouhé hodiny za počítačem, hrají hry nebo komunikují na sociálních sítích.  Zásady správného sezení ve škole mají kontrolovat učitelé, doma však musíte dohlédnout na své dítě sami. V opačném případě se u dětí mohou objevit bolesti šíje nebo zad. „Základem je správná židle. Dítě by na ní mělo sedět tak, aby se nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Pokuste se v dětech vybudovat návyk na správné sezení. Jednoduchá prevence přináší často ty nejlepší výsledky, které jdou ruku v ruce s přirozeným pohybem dětí. Dopřejte jim proto vhodnou pohybovou aktivitu v rámci zájmových školních a mimoškolních činností a sportů,“ uzavírá primářka Michaela Tomanová.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Bára Žitná
  Bára Žitná (anonym)

  Dobrý den, píšu SOČ o domácím vzdělávání a chtěla bych Vás poprosit, abyste vyplnili tento krátký dotazník. Děkuji http://www.survio.com/survey/d/R9F0A0A3I3O6M7C6U

  Lis 02, 2013
 • Obrázek uživatele doleb
  doleb (anonym)

  Tak jsem myslela, že si přečtu něco o správném držení těla školáku a nic :(

  Říj 13, 2014
 • Obrázek uživatele Renata Z
  Renata Z (anonym)

  Tak jsem myslela, že si...Důležité je, aby seděl správně u počítače, měl dostatek pohybu a nosil kvalitní aktovku

  Říj 18, 2014
 • Obrázek uživatele doleb
  doleb (anonym)

  Důležité je, aby seděl...Tak nějak jsem si to domyslela, a ta aktovka má jaká kritéria?

  Říj 20, 2014
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Tak nějak jsem si to...Na D testu je to pěkně popsáno, včetně testování některých aktovek.

  Říj 20, 2014
 • Obrázek uživatele Renata Z
  Renata Z (anonym)

  Tak nějak jsem si to...D test je fajn, ale nemám ho předplacený, tudíž nevím jak dopadly v testu, nicméně jsem koupila tuto http://www.skolnibrasny.cz/detail.php?zbozi=4336005

  Říj 21, 2014
 • Obrázek uživatele Eliška
  Eliška (anonym)

  A neslyšeli jste někdo o rostoucí židličce? Je to prý dobré na správné sezení a nekřivý se na takové židličce záda.

  Led 30, 2017
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  A neslyšeli jste někdo o...Vůbec neznám..v čem je to speciální? Nějaká zdravotní židlička?

  Led 30, 2017
 • Obrázek uživatele Eliška
  Eliška (anonym)

  Vůbec neznám..v čem je to...Dá se říct, že to je taková zdravá židlička pro děti. Mrkněte tady http://www.nabytek-amadeus.cz/ Já se právě chtěl zeptat jestli má někdo zkušenosti, jestli se do toho vyplatí inevstovat nebo jestli to je zytečné

  Led 30, 2017
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Juj, tak to vidím prvně. Bohužel neporadím, ale vypadá to zajímavě.

  Led 30, 2017
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Ono je i důležité to, že by školák měl mít kvalitní školní batoh. Já jsem schválně kvůli dceři vybírala ergonomicky tvarovaný školní batoh od značky baagl, který se díky nastavitelnému zádovému systému dá přesně nastavit na tělo.

  Čer 19, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama