10 rad, jak vést děti k pohybu

"Televize, počítačové hry a mobilní telefony vystřídaly v posledních letech u dětí zábavy jiného druhu a snad nejvíce daly na frak sportovním aktivitám. Není divu, že až třicet procent z nich trpí nadváhou a obezitou. Každý žijeme v jiném prostředí, máme jiné časové i finanční možnosti. Ať již ve městě nebo na vesnici, v rodinném domě, nebo v paneláku, každý pohyb se dnes počítá. A pozor: je nutné jít dětem příkladem, protože bez nás rodičů to nepůjde," říká Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym, která radí, jak děti rozpohybovat.

1. Hýbejte se společně: Vyberte sport, který mohou dělat všichni členové rodiny a ten provozujte. Budete tak se svými dětmi trávit více času a snadněji je pak k pohybu povedete.

2. Najděte aktivitu, která baví i vás: Je vždy nejlepší, když aktivita, kterou dítě provozuje, baví i rodiče. Pokud nesnášíte fotbalové zápasy, jen těžko na nich budete chtít trávit každý víkend...

3. Nepodceňte pohybovou průpravu: Bez ní to opravdu nejde a s ní je vše mnohem jednodušší. „Kotrmelec, hod míčem, běh, cval, skok - to vše by mělo dítě umět ještě dřív, než se začne věnovat nějakému konkrétnímu sportu intenzivněji,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.

4. Objevte les: Každá pohybová aktivita se počítá a v lese je tolik příležitostí ke hrám - hod šiškou na strom, slalom mezi stromy, skok přes pařezy a na závěr oblíbené stavění domečků pro skřítky. Uvidíte, že se zabaví celá rodina a ušlé kilometry vám ani nepřijdou.

5. Připravte se na občasný odpor: Je nutné vytrvat i ve chvíli, kdy se dítku na trénink nechce. A to je jisté, že takové chvíle nastanou. Pak je třeba mít pevnou vůli a nepolevit.

6. Svěřte své děti do rukou profesionálů: Pokud vy sami nesportujete nebo nemáte ke sportu vztah, je nejlepší vyhledat odborníky, kteří dětem dají správnou pohybovou průpravu.

7. Zapomeňte na výtah: Schody v paneláku mohou děti v pohodě vyšlápnout. Skvělou motivací je soutěž, kdo bude nahoře první... :-) vzhledem k rychlosti výtahu budou děti často vyhrávat, což pro ně bude o to větší zábava.

8. Nepřepalte začátek: „Myslíme okamžik, kdy dítě přivedete k vybranému sportu. Děti mohou lyžovat ve 3 letech, pokud je to baví a jde jim to. Pokud však po prvních pokusech dítě nejeví nadšení a nechce se učit, nenuťte je! Počkejte, až bude zralé. V opačném případě mu sport znechutíte a bude se k němu v pozdějších letech jen těžko vracet,“ varuje Kristýna Přibylová.

9. Podporujte děti v tom, co jim jde: Každé dítě je jinak pohybově nadané a bude samozřejmě radši dělat sport, který mu jde. Není důležité, co z něj chcete mít vy, hlavní je, aby mu vybraný sport „sedl“ - bude se k němu pak mnohem raději vracet.

10. Nehleďte na počasí: „Déšť nebo sníh vadí většinou jen nám dospělým... V holínkách a pláštěnce se přece dá nasbírat tolik nových zážitků,“ uzavírá Kristýna Přibylová

Zdroj: www.monkeysgym.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele vapanc
  vapanc (anonym)

  No,myslím,že jste to popsala pěkně,jenom takovou malou informaci,když jsem se už třásl,jako kluk,abych byl už na fotbálku,tak jsem musel ještě nanosit dříví,uhlí,vodu do sudu pro kravičku nasekat kosou trávu a p. a potom hr na ten fotbálek,až do tmy.To bylo ale pohybu,co?

  Říj 06, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  No,myslím,že jste to...No dnes děti před a po odpočívaj, maximálně dojdou s košem :)

  Říj 07, 2015
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  U nas nejvice uspel tanecni krouzek do ktereho chodi mala jiz od 3 let :-) stale se ji to drzi

  Říj 17, 2016
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  U nas nejvice uspel tanecni...Tak to u nás taky, holky tancujou s kamarádkama i po kroužku...

  Říj 17, 2016
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  martino to chodila do nejakeho studia ano primo trenovat?

  Říj 18, 2016
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  ANo chodila do infitdance. :) Jasne maji dane treninky na ktere deti dochazi ale maji vic studii i po praze maji vse na strankach pokud vas to zajima blize

  Říj 24, 2016
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  Dobre dekuji moc uz jsem se koukala stavime se tam urcite :)

  Říj 31, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama