Varování před dětským plastovým nádobím

Ministerstvo zdravotnictví varuje veřejnost před používáním dětských jídelních souprav, které jsou vyrobeny z plastu melamin. Z výrobků se totiž podle úřadu uvolňuje velké množství formaldehydu. Pětidílné soupravy vyrábí společnost sídlící v Hongkongu, do Česka zboží dováží firma Noemi trading spol s.r.o. z Frýdku-Místku. ČTK o tom informoval hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Dětská jídelní souprava se skládá z hrnku, talíře, misky a lžičky s vidličkou. Na nádobí jsou vyobrazeny různé dětské motivy. Při chemickém rozboru výrobku ministerstvo zjistilo, že obsahuje velké množství škodlivého formaldehydu, který se může uvolňovat do potravin.


Naměřené hodnoty formaldehydu překračují až desetinásobek povoleného limitu. "Současně bylo prokázáno, že opakovaným používáním se množství formaldehydu uvolňovaného z výrobku do potravin zvyšuje," uvedl Vít.


Distributor je povinen stáhnout škodlivý výrobek z trhu. Lidem, kteří si sadu nádobí koupili, musí firma umožnit její vrácení, a to na své náklady.


Společnost Noemi trading spol s.r.o. podle ministerstva tento výrobek distribuovala kromě Česka také na Slovensku a v Polsku. Úřad nyní bude přes systém rychlého varování o škodlivé jídelní soupravě informovat Evropskou komisi a ostatní členské státy Evropské unie.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Mirka
    Mirka (anonym)

    Tak jsem omrkla nádobí, jaké používáme pro naší 2-letou hočičku a ze spodní strany je skutečně napsáno, že jsou vyrobeny z melaminu - navíc jsem zjistila že ze stejné hmoty je vyroben i talířek, který jsme dostali jako dárek od Perličky (rostl.tuk)! Vše jde ještě dnes do koše. Koukněte se také na to z čeho jí Vaše děti!

    Lis 08, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama