Zvyšování ženské plodnosti

26.2.2003 00:00
Rodina a děti

Již při narození obsahuji vaječníky všechna vajíčka. Každý měsíc dojde v průběhu ovulace k uzrání jednoho nebo i více vajíček, které se tím připraví k oplodnění. Hladinu hormonů ovládajících tento proces však může narušit mnoho faktorů: špatná strava, stres a nadměrná fyzická zátěž. Hormonální nerovnováha může způsobit úplnou nebo částečnou neplodnost.

Vlivy držení diet

Výzkumy ukazují, že řada žen podstupujících léčbu neplodnosti se snaží zhubnout. Diety, které tyto ženy dodržují, však obsahují velmi málo důležitých živin, jež ovlivňují hladinu hormonů, což může bránit ovulaci.

Ženy, které chtějí počít, potřebují nejméně 18 % tělesného tuku.

Ženám, u nichž je podíl tuku pod touto hranicí, a které tedy trpí silnou podvýživou, může menstruace ustat docela. Děje se tak proto, že zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a menstruaci.

Buďte aktivní

Pokud se snažíte počít dítě, neměla byste snižovat váhu tím, že omezíte množství zkonzumovaného jídla. Zvyšte svou fyzickou aktivitu - zeštíhlíte a navíc ještě získáte lepší kondici. Začnete-li s cvičením, cvičte pravidelně - nejméně 30 minut denně, a to nepřetržitě. Každodenní procházky, skoky, tanec, jogging a plavání jsou velmi jednoduché, ale současně i velmi účinné.

Kofein

Nedávná zjištění naznačují, že vysoká hladina kofeinu v krvi snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučuji snížit spotřebu čaje, kávy a koly.

Vlivy antikoncepce

Některé ženy zůstávají neplodné i celé měsíce poté, co přestanou užívat antikoncepční pilulky nebo měděné nitroděložní tělísko. Tento stav může být způsoben nedostatkem zinku, hormonální nerovnováhou nebo obojím. Strava bohatá na zinek, mangan a vitamin B může napomoci obnovit plodnost.

Mangan a vitamin B pomáhají snižovat hladinu estrogenu, což je z hlediska početí zcela zásadní. Ženy, které používají měděné nitroděložní tělísko, mohou mít vysokou hladinu mědi, ale nízké hladiny zinku, hořčíku a manganu.

V čem hledat minerály

Nejlepším zdrojem zinku jsou ústřice a garnáti, ale velké množství zinku je i v jiných korýších (krabech, slávkách, mořských racích), sardinkách, krůtím, kachním, husím, zvěřinovém a obecně libovém masu. Zinek obsahují i tvrdé a drolivé sýry, vejce, celozrnné potraviny a hnědá rýže. Plodnost lze zvyšovat i konzumací ořechů, jež obsahují zinek, hořčík, mangan a vitaminy E a B. Lískové oříšky, mandle a slunečnicová semínka obsahují velké množství vitaminu E, sezamová semínka, para ořechy a piniové ořechy zase zinku.

Pokud se nedokážete vzdát čokolády, dejte si třeba para ořechy v čokoládě. Do salátů přidávejte piniové oříšky a sezamová semínka. Máslo z burských oříšků na toastu nebo v sendviči dodá tělu velkou dávku hořčíku a zinku.

Z libového masa lze rovněž získat hořčík, zinek a vitaminy řady B. Velmi vysoký obsah zinku má vepřové maso a slanina. Pamatujte, že stehna a křídla z tmavého drůbežího masa mají vyšší obsah zinku než prsní svalovina.

Játra a játrové paštiky Všechny ženy, které se pokoušejí přijít do jiného stavu nebo už těhotné jsou, by se měly vyhýbat játrům a játrovým paštikám. Jde o potraviny s velmi vysokým obsahem vitaminu A, který může poškodit plod.

Po narození dítěte jsou játra a játrové paštiky vynikající potravinou zejména v případě, že matka kojí.

Zdroj: Celý život ve formě - Reader´s Digest Výběr

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

S tím áčkem jsem to netušila...Překvapilo mě to.Kvůli tomu,že se...
Kačka  |  27.2.2003 10:56

Nevěděla jsem že kofein má vliv na tvorbu prolaktinu.Znamená to teda...
Rena  |  26.10.2004 15:37

Nedávno jsem se dozvěděla, že velmi účinnou metodou, aby žena...
Lucie Hermanova  |  22.2.2005 20:35

Ta kyselina listová není na otěhotnění, ale jak prevence vrozených...
Mája  |  13.11.2006 16:04

Poruchy plodnosti. Dovoluji si jako vertebrogenní terapeut upozornit na...
Jan Veselý  |  17.3.2008 12:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *