Zvědavá a odvážná batolata mají později vyšší inteligenční skóre

16.4.2002 00:00
Rodina a děti

Batolata, která do věku tří let ráda zkoumají okolí, projevují zvědavost a sama komunikují s dospělými, vykazují v jedenáctém roce života v průměru o dvanáct bodů vyšší inteligenční standard IQ než vrstevníci, kteří jsou spíš zaražení a neprůbojní. K tomuto závěru, jehož výsledky zveřejnil deník Los Angeles Times, dospěli vědci z amerického ústavu USC a UC Riverside.

Tento významný rozdíl v měření inteligence na základě různorodých testů platí pro chlapce i děvčata a také napříč různými společenskými skupinami. "Výsledky jsou stejné bez pohledu na skupinu, kterou sledujete," uvedl Adrian Raine, neuropsycholog z USC, který vedl výzkumný tým.

Závěry výzkumu však nestanoví, zda průbojné chování v ranném věku je příčinou vyšší inteligence, nebo zda vrozená inteligence je příčinou průbojného chování od narození. Vědci se domnívají, že pravděpodobnější je první verze, a proto je možné stanovit výchovné metody, které k vyšší inteligenci povedou.

"Děti, které v raném věku fyzicky zkoumají své okolí, navazují sociální kontakty s dalšími dětmi a slovně komunikují s dospělými pro sebe vytvářejí na nejrůznější stimuly obohacené prostředí prostředí ... a to posiluje poznávací schopnosti a lepší školní výkon," vysvětlil případné praktické dopady výzkumu Raine.

Autor: Vlastimil Milý - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vubec s tim nesouhlasim ! Od mala jsem spise ten tvor zakriknuty, co si drzi...
jer  |  16.4.2002 06:59

Naprostý súhlas
sandra  |  16.4.2002 12:46

Pokud neni znam puvodni zdroj vyse uvedenych tvrzeni, tj. výzkumna zprava -...
Sasa  |  21.4.2002 17:34

určitě na tom bude něco pravdy. na každém šprochu pravdy trochu. ale...
simona  |  23.5.2002 14:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *