Ženy, které v těhotenství příliš cvičí, riskují komplikace

26.5.2009 00:00
Rodina a děti

Ženy, které jsou v těhotenství příliš tělesně aktivní, riskují, že se u nich objeví preeklampsie. Jde o syndrom, při němž stoupá krevní tlak, a který může vést k mrtvici a dokonce i k úmrtí. Preeklampsie může být v nejhorším případě smrtelná jak pro matku, tak i pro její dítě.

Britští vědci zjistili, že fyzicky aktivní těhotné ženy mají zvýšené dispozice k preeklampsii. Tato komplikace postihuje každé čtrnácté těhotenství a jen ve Velké Británii na ně umírá přibližně tisíc dětí a deset nastávajících matek ročně.


Dosud se těhotným ženám doporučovalo cvičit alespoň půl hodiny denně. Teď ale vědci tvrdí, že existuje spojení mezi tělesnou zátěží a touto nebezpečnou těhotenskou komplikací.


Během studie, která zahrnovala 85 000 žen, zjistili, že pokud ženy běhaly více než 75 minut týdně, riziko preeklampsie se u nich zdvojnásobilo.
U žen, které cvičily mezi čtyřmi a půl až sedmi hodinami týdně, bylo riziko dokonce o 65 procent vyšší, než u žen, které cvičí méně než půl hodiny denně. A ty, které cvičily více než 7 hodin týdně, měly riziko těžké preeklampsie vyšší dokonce o 78 procent (!).


Znamená to, že ženy, které cvičí více než hodinu denně, mají třicetiprocentní pravděpodobnost, že se u nich preeklampsie objeví.


"V řadě zemí se doporučuje, aby těhotné ženy cvičily alespoň půl hodiny denně. Tvrdilo se, že se tak snižuje riziko preeklampsie. Naše studie ale ukázala, že fyzická aktivita v ranném stadiu těhotenství k žádnému snížení rizika preeklampsie nevede. Navíc, a to bylo nečekané, se ukázalo, že i množství cvičení, které příliš nepřevyšuje doporučovanou míru, vede ke zvýšenému nebezpečí výskytu závažných forem této těhotenské komplikace," vysvětluje doktorka Sjurdur Olsenová, vedoucí studie.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zase úplně protichůdný názor, než je obvyklé ! Tak cvičit, nebo se...
jiřina  |  27.5.2009 08:54

já necvičila taky jsem porodila první šlo hůře asi 10 hod. ale...
 |  27.5.2009 09:55

Určitě cvičit. Pokud je ale žena vzpěračka, počkat s tím až po...
Trenér  |  27.5.2009 10:16

cvičit, ale ne příliš:-)
Hanka  |  27.5.2009 10:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *