Ženská sterilizace

2.3.2005 00:00
Rodina a děti

Ročně v České republice podstoupí sterilizaci téměř 4000 žen, uvádí zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Většina žen se podle odborníků k tomuto kroku rozhodne ze zdravotních důvodů.

Sterilizaci lze v ČR podle směrnice z roku 1972 vykonat buď jako léčebný zákrok, anebo musí žadatelka mít nejméně čtyři žijící děti, respektive tři, je-li starší 35 let. Ani čeští muži se nemohou nechat sterilizovat, pokud k tomu neexistují zdravotní důvody.

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák dnes ČTK řekl, že v Česku se v porovnání s jinými zeměmi těchto operací provádí málo, protože není možné sterilizovat zdravou ženu, která nemá dostatečný počet dětí. Přitom v USA je podle Dvořáka sterilizace nejčastější metodou antikoncepce. Je prý dokonce častější ochranou před těhotenstvím než antikoncepční pilulky.

Počet sterilizací v ČR rostl v druhé polovině 90. let a maxima dosáhl v roce 1999, kdy bylo sterilizováno 4380 žen. Předloni zákrok podstoupilo 3933 pacientek.

Již zhruba 50 lidí se rozhodlo stěžovat si u ombudsmana na to, že podstoupili nedobrovolnou sterilizaci. Většinou jde o romské ženy, jeden případ se týká muže. Oběti údajně nedaly k zákroku souhlas vůbec, nebo na něj kývly v mezní situaci či ze strachu, že přijdou o sociální dávky.

Nejčastěji se sterilizace provádí, pokud žena proděla nejméně dva císařské řezy nebo má nemocné srdce, plíce či případně jiné onemocnění, které je rovněž neslučitelné s dalším těhotenstvím. Sterilizaci podstupují také ženy s chromozomální poruchou ohrožující dítě.

V současné době se dělá téměř výhradně laparoskopicky. Při sterilizaci lékař přeruší oba vejcovody, takže vajíčko z vaječníků do dělohy nedoputuje a vstřebá se ve vejcovodu. Přerušení vejcovodů nemá žádný vliv na činnost vaječníků, hormonální zásobení těla a menstruační cyklus.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kolik to stalo? Jakou si mela diagnozu? Je mi 35 let a mam dve deti a uz...
daniela  |  14.5.2009 11:41

tak holky, mám aktuální informace na toto téma: je mi 40 let, dvě...
Vladunka  |  13.4.2011 10:56

Vladunko, přijď zítra ráno na lačno, dole oholená a bez doprovodu...
Nějaká paní  |  13.4.2011 11:11

To ti přeju. Já jsem po depoproveře skončila ne 5ti leté léčbě a boji...
Mimi  |  5.3.2012 09:14

Tady je to adi všechno postaveé a hlavu.15 leté holky potřebují souhlas...
Petra  |  21.4.2012 15:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *