Zdravé cukroví pro děti

20.2.2007 00:00
Rodina a děti

Když se děti nechtějí vzdát sladkého, můžeme jim sami připravit zdravé cukroví se skořicí a zdravým sladidlem, obsahující antioxidanty (např. kuličky, oválené ve skořici).

Použijeme: trochu rýžového sladu (bio), pokrájené vinné hrozny nebo rozinky (nesířené), cukr z kokosových ořechů nebo kokosový krém), med, javorový sirup nebo, sušenou cukrovou třtinu, příp. trochu kakaa (bio) nebo Caroby, podobné kakau, nastrouhaný kokos, ovesné nebo prosné vločky, pšeničné klíčky, mandle, v mixeru rozmixovaná slunečnicová semínka, sezamová semínka apod. (příp. k navlhčení trochu růžové vody).

Sladidla bychom měli dát co nejméně kvůli zubům a stejně přimět děti, aby si hned po požití vyčistily zuby.

Další recepty:
Kuličky z mandlí a sezamu (jako marcipán): velmi dobře chutnají z mandlí, přes noc namočených, zbavených slupky a roztlučených v hmoždíři, s rozmixovanými sezamovými semínky (selen!, vysoký obsah vápníku!) a trochou rýžového sladu, zformované do kuliček. Nebo mandle a sezam, oslazené jen trochou jetelového medu z Kanady (jetel roste jen na zásadité, humózní půdě), uhnětené s růžovou vodou -marcipán.

Mandlové mléko jako náhražka kravského: přes noc namočené mandle jsou zásadité. Obsahují cenné tuky a bílkoviny, takže lze mandlovým mlékem krmit i kojence (jen nejlepší jakost - bio - kvůli plísním) a stejně tak i sezamovým mlékem (obsahuje víc vápníku než fosforu, což podporuje stavbu kostí), když dítě jiné mléko nesnáší. Mandle nebo sezam rozmixujeme a smícháme s vodou volvic. Protlačíme jemným sítkem. Hořké mandle rozhodně nepoužívat. Při namočení ztratí i ony hodně ze své "hořkosti". Používat jen čerstvé mandle (bio) a žádné zlomky kvůli plísním.

Zmrzlina: koncentrované ovocné šťávy, např. syrové šťávy z reformní prodejny (papaya, malina apod.) s trochou sušené cukrové třtiny, javorovým sirupem, cukrem z kokosových ořechů nebo medem, smíchat se smetanou (bio) a dát do misky na ledové kostky.

Zdroj: Christine Heideklang - Nebezpečné plísně kolem nás, nakladatelství Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je-li toto doporučováno v knize s názvem Nebezpečné plísně kolem nás,...
coroner  |  20.2.2007 15:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *