Zásadní poznatky o kojení

14.4.2000 00:00
Rodina a děti

Kojení je nenahraditelný způsob poskytování potravy, který je ideální pro zdravý růst a vývoj všech zdravých novorozenců. V ideálním případě by měly být děti výlučně kojené po dobu prvních 4 - 6 měsíců života. Prohlášení WHO/UNICEF.

Mezi zásadní poznatky patří:
Kojení je nenahraditelný způsob poskytování potravy, který je ideální pro zdravý růst a vývoj všech zdravých novorozenců. V ideálním případě by měly být děti výlučně kojené po dobu prvních 4 - 6 měsíců života.

Potenciálně všechny ženy mohou kojit. Skutečné patofyziologické důvody neschopnosti kojit jsou vzácné.
Úzkost spojená s nepodloženými obavami ze selhání při kojení (neschopnost tvořit mléko) a z nedostatku mléka (množství mléka nedostačuje potřebě výživy zdravého kojence) jsou jedním z nejběžnějších příčin při selhání na začátku laktace. Stejné důvody jsou spojeny s předčasným přerušením kojení nebo začátkem přikrmování před tím, než je to s ohledem na výživu nutné. Emoční podpora posílí sebedůvěru matky při kojení. Anestesie, silná sedativa, prolongovaný porod, chirurgický zákrok a další zdroje stresu, nepohodlí a únavy jsou pro matku a kojence překážkami laktace.

Nejlepšími stimuly pro sekreci mléka jsou úzký kontakt mezi matkou a dítětem hned po porodu a časté sání z prsu.
Správná poloha dítěte u prsu je důležitá pro usnadnění krmení, zabezpečení příjmu mléka a současně napomáhá prevenci popraskání bradavek a městnání mléka v prsu. První mléko - kolostrum - má zvláštní nutriční a zdravotní hodnotu pro kojence zejména díky vysokému obsahu proteinů, vitamínů rozpustných v tucích a obranných látek. Představuje první imunizaci dítěte.

Za normálních okolností novorozenec nepotřebuje vodu ani jakoukoliv jinou potravu v prvních 2-4 dnech po porodu, během nichž začíná laktace.

Podání jiné potravy nebo tekutiny plně kojenému dítěti před jeho 4. měsícem života není obvykle nutné a může znamenat určitá rizika, např. větší náchylnost dítěte k průjmovým onemocněním a dalším chorobám. Jakákoli další potrava nebo nápoj podané dříve než je doplňková strava nezbytná může, díky svému vlivu na sání a sekreci mléka, zasáhnout nevhodně do počátku i průběhu kojení.

zdroj: Ochrana, prosazování a podpora kojení - WHO/UNICEF

Čaj na podporu kojení naleznete zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, a můžu se zeptat, jak dlouho jste tento přípravek musely...
Dana  |  18.3.2016 17:30

Pokrašuj až do smrti
Lucík  |  19.3.2016 00:47

tak já beru už druhým měsícem a spíš tak preventivně. :)
Lucík  |  19.3.2016 21:34

Díky. Vím, že je to individuální. Ale aby to nakonec nebylo třeba i...
Dana  |  22.3.2016 17:05

Počkej, když zčneš, tak do smrti.
Lucík  |  22.3.2016 19:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *