Záměna miminek - Prohlášení Hnutí za aktivní mateřství

26.10.2007 00:00
Rodina a děti

Se zájmem a napětím sledujeme kauzu vyměněných holčiček. Velmi nás zaráží, že se doposud žádný z komentářů nepozastavil nad tím, proč byly vlastně děti od svých rodičů vůbec odděleny, zda kromě špatného poporodního označení neexistují i jiné příčiny problému.

Podle svědectví mnoha rodičů i zdravotníků stále panuje v našich nemocnicích zastaralá rutinní praxe, kdy děti tráví sice většinu času v pokojích se svými matkami, na nejrůznější vyšetření a terapie jsou ale odnášeny personálem jinam. Leckde je dokonce doposud zvykem odnášet po porodu i zdravé, fyziologické novorozence do inkubátoru ?zahřát? a to i v případech, kdy matka je prokazatelně v pořádku a projevuje zájem mít dítě u sebe.

Proč? A proč by to mělo být jinak?

Otázka věru zapeklitá ve společnosti, kde je stále pohled na řady vánoček ? zabalených dětí na novorozeneckých odděleních obecně vnímán a přijímán jako samozřejmost, spíše pozitivně, jako romantický obraz mateřství. Výzkumy, které potvrzují, že matky a děti by měly trávit poporodní čas pokud možno společně a bez narušování, se přitom objevují už několik desítek let. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí omezování kontaktu matky a dítěte po porodu mezi praktiky, které jsou prokazatelně škodlivé a měly by se vyloučit. Dlouhodobá separace může velmi narušit nástup kojení a přijetí dítěte matkou, zejména období prvních hodin bezprostředně po porodu je velmi důležité. Existují závažné důvody i proti separacím krátkým (odnášení na různá vyšetření, koupání ? proč bez matky?). Po narození je tělo dítěte osazováno bakteriemi okolí a pro novorozence je výhodné, když je v kontaktu zejména s bakteriemi své matky a když se na něm neusazují bakterie zdravotníků či nemocniční bakterie. Nebezpečí záměny je tedy jen jedním z řady dalších rizik.

Útlou brožurku WHO Péče v průběhu normálního porodu, která z výše uvedených a mnoha jiných výzkumů vychází, vydalo v češtině Ministerstvo zdravotnictví v roce 2002. Doporučení v ní obsažená, která vedou k bezpečnější péči během porodu, dosud v plném rozsahu nerespektuje žádná z českých porodnic. Text dokumentu i s odkazy naleznete na internetových stránkách Hnutí za aktivní mateřství http://www.iham.cz/dokument_ostatni.php

Vyzýváme tímto zástupce porodnic, aby kromě označování dětí přehodnotili i praxi zbytečného oddělování dětí od matek, respektive rodičů.

A ujišťujeme rodiče ? pokud jsou vaše děti zdravé, ve vaší náruči jim bude rozhodně nejlépe! I v případě, kdy potřebují speciální zdravotní péči, byste měli mít možnost trávit s nimi co nejvíce času.

Za Hnutí za aktivní mateřství
Petra Sovová
21. října 2007, www.iham.cz

Související články

Porod dle Leboyera

7.12.2005 00:00

Přirozený porod - příjemnější cesta na svět

18.3.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Libor Broža je evidentně člověk, o jehož morálních kvalitách si...
Pan  |  18.11.2007 20:06

Jsem ráda, že semnou souhlasíte. Já bych sice své miminko nepoznala, ale...
Jitka  |  19.11.2007 22:02

Stala se chyba - stala a šmytec. Nemá to smysl dále rozpitvávat tady ani...
Karel  |  7.12.2007 18:11

jJe mi líto hlavně maminek a jednoho otce,asi všichni víme...
 |  18.12.2007 15:00

jJe mi líto hlavně maminek a jednoho otce,asi všichni víme...
 |  18.12.2007 15:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *