Záchrana embryí ve Španělsku

21.10.2004 00:00
Rodina a děti

Jedna španělská klinika navrhla v těchto dnech ženám, aby přijaly zmražená embrya a zachránily je před vědeckými pokusy. Jak píše agentura Reuters, v zemi brzy bude dovoleno manipulování s embryonálními kmenovými buňkami. V současnosti jsou ve Španělsku zmraženy desítky tisíc embryí, jež zbyla po léčbě neplodných párů.

Nařízení, které pravděpodobně vyjde tento měsíc, umožní vědcům používat tato embrya pro experimenty s kmenovými buňkami. Badatelé mají za to, že embryonální kmenové buňky mohou sloužit k léčbě některých chorob, například Azheimerovy nemoci.

V České republice zákon upravující výzkum na lidských buňkách zatím chybí, příští úpravou této problematiky se ale již zabývá vláda. Kabinet v polovině září na měsíc přerušil debatu o pravidlech pro používání lidských embryí a kmenových buněk ve výzkumu a při léčbě. Pokud zákon v podobě blízké nynější verzi schválí parlament, buňky získané z embryí, která zbudou nevyužita po umělém oplodnění, budou moci vědci v Česku používat při výzkumech.

Barcelonská klinika chce, aby zmražená embrya měla alternativu. Ženy vybízí, aby si je daly implantovat a donosily je jako vlastní děti.

"Jsme pro experimenty (s embryi), myslíme si však, že máme-li embrya od zdravých rodičů, bylo by dobré, aby tato embrya měla šanci narodit se a žít," řekla gynekoložka Marisa Lópezová- Teijónová z barcelonského Institut Márques.

Neplodné páry již mohou přijímat embrya od jiných párů. Mají ale právo žádat, aby tato embrya měla určité vlastnosti, například aby byla určité rasy.

Cílem iniciativy je najít lidi pro embrya, nikoli hledat určité děti pro určité páry, řekla ještě gynekoložka. Podle ní je ve Španělsku 60.000 až 80.000 zmražených embryí.

"Embryí je mnohem více, než činí potřeba neplodných párů," podotkla.

Jedním z motivů iniciativy je snaha otupit ostří kritiky odpůrců experimentů s embryonálními kmenovými buňkami.

Při léčbě neplodnosti obvykle zůstane několik embryí, která nejsou implantována, a páry mohou rozhodnout, co se s nimi má stát. Podle Lópezové-Teijónové však mnoho párů toto rozhodnutí ponechá na lékařích.

Gynekoložka uvedla, že klinika chce přijmout odpovědnost, která náleží lékařům, ale také společnosti. Proto ženy vybízí, aby přišly a daly si embrya implantovat, nechtějí-li, aby byla zničena. Podle ní by například pro ženu, která žije sama, mohlo být snazší, říci si, že zachraňuje embryo, než se dát oplodnit semenem neznámého dárce.

Španělsko, kde vedle sebe žijí liberální názory a katolická tradice, loni legalizovalo výzkum kmenových buněk, ovšem za velmi přísných podmínek. Zákon by ale bez nařízení, které vypočítává omezení které mají nyní úřady vydat, nebyl úplný.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *