Výchova dětí ve sterilním prostředí vede k alergiím

28.2.2012 00:01
Rodina a děti

V Česku za poslední roky výrazně přibyl počet alergiků. Lékaři odhadují, že každý třetí člověk je alergický. Podle odborníků za to z velké části může přecitlivělá výchova dětí, které vyrůstají téměř ve sterilním prostředí. V dospělosti se poruchy imunitního systému a alergie projevují v ledvinových onemocněních.

„Alergie je stav přecitlivělost na určitou látku a její podstata je porucha imunitního systému. Přehnaná péče rodičů o čisté až sterilní prostředí a úzkostlivé chránění dětí před špinavýma rukama způsobuje, že lidský imunitní systém se stává nefunkčním a tělo náchylné na různé látky,“ upozorňuje na současný trend výchovy mladých rodičů lékař Stanislav Šurel z Hemodialýzy v Boskovicích a dodává, že pokud rodiče nenechají děti v jejich raném věku setkat se se zvířecími chlupy, rozkvetlými rostlinami a dalšími možnými alergeny, jsou na cestě k oslabení imunitního systému dítěte. Imunitní systém se totiž dotváří do pěti let věku dítěte. 

U neléčených alergiků může dojít k chronickému selhání ledvin. Imunitní systém má několik velmi důležitých funkcí: chrání tělo před viry, parazity a mikrobi, udržuje pořádek v těle a rozeznává, co je pro tělo prospěšné. „Součástí imunitního systému jsou buňky, také složky potravy, ale i pylová zrnka a neškodní mikrobi ve střevě. Pokud dojde k porušení některé z částí imunitního systému, tělo reaguje infekcí nebo alergií,“ popisuje lékař Stanislav Šurel.

Imunitní systém je provázaný s fungováním ledvin, které jsou pro člověka nezbytné. Při autoimunitních onemocněních dochází k napadání různých orgánů, často ledvin. „Při neléčení onemocnění ledvinových klubíček může dojít k vývoji chronického selhání ledvin. Alergici bohužel stále berou na lehkou váhu zátěž svých ledvin,“ říká lékař Šurel a zároveň vybízí alergiky k otestování své krve a moči.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když už někdo je alergik, musí se vyvarovat alergenům, ale normální...
Marek  |  28.2.2012 09:15

Co se nepoužívá pomalu odumírá, tudíž pokud nejsme vystaveni...
Max  |  29.2.2012 06:44

Tolik mi je a rozhodně jsem v mládí nevyrůstala ve sterilním...
60-sátka  |  29.2.2012 06:59

Co mohu doporučit pro děti tak to je tento přípravek také jsem byla...
martisek  |  6.3.2012 14:22

běžte do háje s těma reklamama, na tohle jsou snad placené weby
Klára  |  6.3.2012 19:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *