Vliv cukru na zdraví dětí

6.2.2002 00:00
Rodina a děti

Stravovací návyky pro celý život se vytvářejí v dětství, proto je důležité omezit u dětí příjem sladkostí. Když je někdo od dětství navyklý na čokoládu, sušenky a jiná sladká jídla, těžko si v dospělosti odvyká. A nadměrná konzumace může mít plno negativních vlivů na zdraví. Některé se začínají projevovat již v útlém věku.

Miminka do jednoho roku mnohem citlivěji reagují na potraviny, které rychle zvyšují nebo snižují hladinu cukru v krvi. Nedokáží ještě upravit hladinu krevního cukru změnou metabolismu sacharidů. Na nadbytečný příjem cukrů reagují často průjmy či zácpami.

U větších dětí má nadměrná konzumace sladkostí vliv na psychiku a změny chování. Děti mohou trpět náladovostí, nesoustředivostí, mít problémy s učením, nadměrnou tělesnou aktivitu apod.

V některých případech byla prokázána souvislost nadměrného přísunu cukru a nočního pomočování u dětí.

Cukr, sladkosti a slazené nápoje též přispívají k rozvoji zubního kazu u dětí, chronické infekce kvasinkami - tzv. candidóze, zejména pokud jí sladkosti dítě, které je z nějakého důvodu právě léčeno antibiotiky.

Nadměrný přívod tzv. prázdných kalorií v cukrářských výrobcích též vede k nadváze dětí a častějšímu sklonu k infekčním onemocněním.

Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, neměly byste u nich vytvářet návyk na následující potraviny: bílý cukr, čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, kupované džusy, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, limonády a slazené nápoje, pečivo, pudinky, zmrzliny a žvýkačky. Tyto potraviny by měly být v jídelníčku dětí výjimkou.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ja na tom byla podobne, az jsem jednou pred tchyni rekla, ze uz ty sladkosti...
Dara.  |  7.3.2002 22:05

u nas je to manzel,kdo dcerce neustale cpe sladkosti.Jako malej kluk ze 6...
lenka  |  4.5.2008 11:09

ted jsem otevřela tyto stranky a jsou zajmave co se týče děti a sladký
lenka nevřiva  |  27.9.2012 21:24

To je fakt, zajímavé to je..Lidi jsou nepoučitelní:-) Já sama mám vnuka...
:-)  |  27.9.2012 21:44

České děti začínají preferovat zdravý životní styl a pohyb....
Robinsonka  |  15.3.2013 07:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *