Ve Skotsku bude otevřena první outdoorová školka

8.12.2006 00:00
Rodina a děti

Chůva Cathy Bacheová nestrávila za uplynulého půldruhého roku se svými 17 svěřenci ani jediný den uvnitř. Ať pršelo nebo svítilo sluníčko, bouřilo nebo sněžilo, celý den si hráli na zahradě, běhali po lese, piknikovali v domku zbudovaném na stromě nebo stavěli hráze z bláta. Vychovatelka s 22letou praxí je přesvědčená, že "outdoorová výchova" má budoucnost. Nyní si chce v chladném Skotsku otevřít první školku pod širým nebem v Británii, napsala agentura Reuters.

"Zjistila jsem, že pobyt někde uvnitř ve stísněném prostoru s malými dětmi je pro mne jako pro dospělého velmi stresující. Soudím, že pro děti je to ještě horší," řekla Bacheová.

Tříleté děti jsou podle ní velmi egocentrické, a když jsou uvnitř jedno vedle druhého, všelijak se pošťuchují a perou o hračky. "Venek - to je hodně prostoru, hodně svobody a hodně nezávislosti," míní opatrovnice.

Její originální školka vznikne u starověkého skotského města St. Andrews ve starém, obezděném ovocném sadu. Bacheová doufá, že až příští podzim otevře, bude ve školce místo pro 24 dětí. Od britské národní loterie, školských úřadů a místních rodičů dostala na její vybudování 10.000 liber (asi 414.000 korun).

Ve svých plánech se prý Bacheová v podstatě vrací do 50. a 60. let minulého století, kdy si děti venku hrály i spaly mnohem častěji než dnes.

Ve školce, nazvané Secret Garden (Tajná zahrada), bude jako jediný přístřešek sloužit jakási betonovo-proutěná konstrukce beze zdí. Zařízení bude stát hned vedle sídla alternativní komunity ochránců životního prostředí. Děti nebudou mít k dispozici žádné "umělé" hračky. Budou nuceny vystačit si jen s tím, co poskytne příroda: s proutím a listy, blátem a dešťovou vodou, šiškami a žaludy. Budou jíst venku, na záchod chodit do "kadibudky", učit se pěstovat ovoce a zeleninu a chovat drůbež.

"Počítáme s množstvím vycházek, lezením na stromy, prostě s různými fyzickými aktivitami. Vystavíme děti různým rizikovým situacím, se kterými se budou muset samy vypořádat," vysvětlila Bacheová.

Vychovatelka soudí, že neexistují žádné plískanice, jen špatně zvolené oblečení. Děti jsou podle ní rády venku za každého počasí. Kdyby prý snad nějaký její svěřenec fňukal, že je mu zima, stačí "zapálit oheň a opéct si chleba nebo brambory". Matka dvou synů v předškolním věku Katie Connollyová si přístup Bacheové pochvaluje. "Mé děti se vracejí domů spokojené a šťastné, ne unuděné a frustrované."

Myšlenka "outdoorové školky" pochází ze Skandinávie. Bacheová se svými třemi dětmi žila čtyři roky v Norsku. Tam si všimla, jak jsou děti, které takovým zařízením prošly, vitální a silné. "Už ve třech letech dokážou vylézt na strom," zdůrazňuje britská průkopnice.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

už tak chodí děti ze školky ...no dejme tomu s rozbitým kolenem. Jak se...
vlčice  |  18.1.2007 06:30

Kedysi pojem "hyperaktívne dieťa" nebol. Decká celý deň behali vonku a k...
Oskarka  |  18.1.2007 18:10

Ano, v pravěku lide drogy uzivali stejne jako i dnes napr. indiani v...
HANKA  |  18.1.2007 18:47

to Oskarka: ale byl, akorát se tomu říkalo hajzl nevychovanej. Dneska...
vlčice  |  19.1.2007 08:10

Už existuje www.akimovaskolicka.cz je to prostě úžasná školka!
Jan Bernášek  |  29.3.2013 16:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *