Varování před dětskými chodítky

8.9.2004 00:00
Rodina a děti

Pediatrická společnost, zástupci ministerstva zdravotnictví, Česká obchodní inspekce (ČOI) a dovozci se shodli na tom, že budou upozorňovat na rizika spojená s užíváním dětských chodítek. Používání této pomůcky je podle nich nevhodné.

Odborníci, úředníci i dovozci se dohodli, že ministerstvo zdravotnictví vydá prohlášení o nevhodnosti chodítek. Dovozci mají opatřit tyto výrobky viditelným označením, že jejich užívání je rizikové. Inspekce pak bude pokračovat v kontrolách těchto pomůcek.

Podle České pediatrické společnosti chodítka ohrožují přirozený vývoj dítěte, předčasně zatěžují páteř a mohou být i příčinou úrazů. Společnost proto zahájí kampaň o nevhodnosti této pomůcky pro malé děti.

Někteří lékaři jsou však v kritice mírnější. Podle Milana Kudyna ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je důležité, kdy, kde a jak rodiče chodítka používají. Do chodítka nelze dítě odkládat, je třeba na ně dávat pozor a nenechávat ho tam hodinu či dvě, řekl dnes Kudyn ČTK, který se dnešní schůzky nezúčastnil. Chodítko je podle Kudyna podpůrnou pomůckou mechanismu nácviku chůze pro děti, které začínají chodit později než jejich vrstevníci. Má význam například pro děti, které se bojí. Může jim poskytnout oporu a pomůže jim zafixovat krokové mechanismy.

Kudyn doporučuje chodítko maminkám sedmi až osmiměsíčních dětí. Domnívá se, že pokud v něm děti nejsou dlouho, není vývoj jejich páteře ohrožen.

Na dětská chodítka se pozornost obrátila letos v srpnu v souvislosti s vážným úrazem sedmiměsíční holčičky z Bruntálska. Matka ji nešťastnou náhodou opařila polévkou, když se dítě pohybovalo v chodítku po kuchyni. Holčička zavadila o matčiny nohy, žena ztratila rovnováhu a strhla několikalitrový hrnec. Řada pediatrů však chodítka kritizuje už delší dobu. ČOI nedlouho po úrazu dítěte zahájila kontroly chodítek v obchodech.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj chtěla jsem se zeptat maminek které používají chodítka na jejich...
petra  |  3.12.2007 08:49

Tak já jsem na tom úplně stejně jako Petra...ale určitě chodítko...
katka  |  21.1.2008 12:51

Dobrý den , jednoduchá pomoc stači dát Vašemu dítěti do chodítka ze...
jarda  |  3.2.2008 08:22

Chodítka a lentilky - nejhorší vynálezy.
 |  3.2.2008 13:04

Musím vás upozornit, že dříve chodítka byla. Již před 35 lety v nich...
Danuše  |  15.12.2013 19:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *