V Latinské Americe se nyní nedoporučuje otěhotnět

27.1.2016 00:01
Rodina a děti

Celkem čtyři země Latinské Ameriky a Karibiku již varovaly ženy, aby se vyhnuly otěhotnění kvůli šíření viru Zika ohrožujícímu zdraví a život novorozenců. Výskyt viru přenášeného komáry již zaznamenaly téměř dvě desítky států a podle lékařů způsobuje nedostatečný vývoj mozku lidského plodu.

Některé aktivistky hájící ženská práva však podle stanice BBC doporučení vlád kritizovaly, neboť podle nich ženy v tomto regionu nemají možnost své otěhotnění regulovat.

Jako první s varováním přišla Kolumbie, jejíž ministr zdravotnictví tento týden doporučil ženám, aby přišly do jiného stavu nejdříve v červenci, na kdy je v souvislosti s počasím odhadován pokles výskytu viru. Poté se podobně vyslovily vlády Ekvádoru, Salvadoru a Jamajky.

“Děláme to proto, že je to podle mě dobrý způsob, jak upozornit lidi na riziko, jak jim říci, že mohou přijít vážné důsledky,“ zdůvodnil upozornění kolumbijský ministr zdravotnictví Alejandro Gaviria.

Virus, který přenáší komár druhu Aedes aegypti - mimo jiné přenašeč horečky dengue - se podle lékařů stává příčinou toho, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. Ačkoli vědci přímou spojitost této neurologické poruchy označované jako mikrocefalie s virem stoprocentně neprokázali, například v Brazílii již zemřelo nejméně pět dětí, které měly virus Zika v krvi a jejich mozek nebyl vyvinut.

Organizace hájící ženská práva oficiální doporučení vlád kritizují s tím, že je v praxi neproveditelné. “Je neuvěřitelně naivní, když vlády žádají ženy, aby odložily otěhotnění například v Kolumbii, kde je více než polovina těhotenství neplánovaných a v celém regionu je velmi rozšířené sexuální násilí,“ uvedla Monica Roaová ze skupiny Women´s Link Worldwide.

Dosud nejvíce případů viru, téměř 4000, zaznamenala Brazílie. Tisíce nakažených hlásí i Kolumbie, v dalších zemích jde většinou o stovky až desítky případů. Podle úřadů jde o dosud nejmasivnější výskyt viru Zika, který se zprvu projevuje jako běžná chřipka a neexistuje proti němu účinný lék.

Spojené státy varovaly těhotné ženy před cestami do dvou desítek zemí, v nichž byl virus hlášen.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

"Virus zika už je v Německu, zaznamenali hned pět případů."...
aladin  |  29.1.2016 13:05

Ani mi o tom nemluv. Fůůůjjj...;)))) Kdyby bylo na mě, tak tyhle potvory...
No č.2  |  29.1.2016 13:16

Tak konspirační weby mají již různé teorie...
Karel  |  29.1.2016 17:42

No jó. To je míň bolestivej způsob, jak zabránit přemnožení lidstva....
Honza  |  4.2.2016 14:29

Tohle mi v tech konspiračkách nehraje - že se furt konspiruje o různých...
Valerie  |  4.2.2016 14:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *