V Brně komplexně pomáhají s neplodností po poranění míchy

14.11.2013 00:01
Rodina a děti

Brněnská fakultní nemocnice zprovoznila centrum, které komplexně řeší problém neplodnosti mužů po úrazu míchy. Na spinální jednotce působí v týmu odborníků i sexuolog-androlog.

Míchu si v Česku poraní ročně kolem 200 lidí, z nichž 40 procent skončí na vozíku, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Anna Mrázová.


    “Poranění míchy jsou negativním důsledkem moderní doby a životního stylu. Navíc jde o poranění velmi závažné, protože si vyžaduje celoživotní medicínskou péči a rehabilitaci,“ uvedla Mrázová. Ve fakultní nemocnici funguje nemodernější spinální jednotka v ČR, která má zajistit kompletní péči o pacienta od operace až po problémy s případným početím potomka.


    “Po operaci začíná dlouhý proces rehabilitace a návrat ochrnutého do běžného rodinného, partnerského, pracovního i společenského života. Ochrnutí má za následek nejen poruchu hybnosti a citlivosti, ale i poruchu sexuálních funkcí,“ vysvětlila Mrázová. Muže postihuje poranění míchy pětkrát častěji než ženy.


    Lékaři tak nabídnou partnerům informace o poruše sexuálních funkcí a možnosti léčby. “Ochrnutí potřebují sexuologa buď kvůli obnově sexuální aktivity, nebo kvůli reprodukci. Úraz míchy totiž zapříčiní ztrátu schopnosti ztopoření, výronu semene a špatnou kvalitu spermií,“ uvedla Mrázová.


    Další postup už je velmi podobný běžné asistované reprodukci. “Cílem naší komplexní péče o ochrnuté je jejich integrace do společnosti včetně splnění přání mít zdravé děti,“ dodala Mrázová.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

DOBRÝ DEN. V 17.LETECH JSEM MĚLA URAZ. MAM POŠKOZENOU MICHU,A NEMUŽU...
MARTA  |  2.5.2017 08:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *