Trojrozměrné ultrazvuky miminek

21.6.2006 00:00
Rodina a děti

Nové ultrazvuky, které dokážou trojrozměrně snímat ještě nenarozené miminko v těle ženy, slouží nejen lékařům k lepší diagnostice, stále více je vyhledávají také rodiče dítěte. Záznamy s plastickým obrazem plodu, detaily jeho těla či obličeje si nechávají nahrávat a schovávají si je na památku.

Podobné zařízení vlastní od začátku roku jako jediné ve Zlínském kraji také zlínské Centrum prenatální diagnostiky, prozatím jej využily stovky pacientek, řekl dnes novinářům primář centra Petr Polák.

Trojrozměrný ultrazvuk dokáže na monitoru zobrazit reálnou podobu plodu. "Klasický dvourozměrný ultrazvuk byl pro těhotné ženy mnohdy nesrozumitelný, teď mohou krásně vidět, jak se dítě v děloze pohybuje, reaguje na podněty, jeho gesta, mimiku, jak se směje nebo třeba škytá," uvedl primář. Rodiče si z vyšetření mohou odnést záznam na různých médiích - fotografiích, videokazetě, CD nebo DVD.

Díky konkrétní představě o podobě miminka si podle něj mnohé ženy vytvoří ke svému dítěti pevnou vazbu. "Stává se, že dokonce ty, které užívaly návykové látky, po zhlédnutí ultrazvuku mají s dítětem mnohem intimnější kontakt, a pak užívaní omezí," poznamenal Polák.

Za vyšetření, které nemá zdravotní důvody, ve Zlíně žena zaplatí 950 korun. Čekací doby se pohybují od jednoho do dvou týdnů. Na vyšetření chodí ženy od 12. týdne těhotenství. "Záznam se může udělat v jakékoliv fázi těhotenství, nejběžnější je to asi ve druhé třetině těhotenství, dá se ale natočit i detail obličeje dva týdny před porodem," řekl Polák a dodal, že plod však musí být při vyšetření v dobré poloze, nesmí být například otočen obličejem k páteři.

Trojrozměrný ultrazvuk vlastní jen několik center v České republice. Cena přístroje závisí na šíři výbavy, začíná na 2,5 milionu korun. Lékaři pomocí nové technologie mnohem lépe zjistí případné odchylky od běžného vývoje dítěte, mohou zobrazit detaily orgánů, jejich tvar, velikost.

Jana Mokrejšová - ČTK

Související články

Miminka v děloze se smějí, pláčou a mrkají

23.9.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je i v sanatoriu Helios na Štefánikové /Brno/
monika  |  4.2.2007 13:46

Dobry den rada bych se objednala na 3d ultrazvuk a chtela bych se zeptat...
Lucie  |  19.2.2008 10:04

Dobry den , dnes jsem byla u sveho gynekologa na prohlidce a take...
IVETA  |  25.3.2008 18:08

Dobrý den, jsem v 19. týdnu těhotenství, jsem z Benešova, potřebovala...
Jana  |  20.7.2009 22:05

Ahoj, v Plzni je možné zajít na ultrazvuk na Slovanech - zrovna se tam...
Simona  |  22.9.2009 17:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *