Tourettův syndrom - zlobivé děti

Tourettův syndrom - zlobivé děti

15.9.2009 00:00  |  Rodina a děti

Učitelé trestají poznámkami neposedné děti, které vyrušují a nedokážou udržet pozornost, přitom řada z těchto dětí za své chování nemůže, protože trpí vrozeným onemocněním mozku, Touretteovým syndromem. Projevuje se nápadnými grimasami, mrkáním, trháním hlavou a končetinami, posmrkáváním, chrochtáním, pískáním či opakováním vět druhých. Syndrom nesnižuje inteligenci, trpěli jím například hudebník Wolfgang Amadeus Mozart či spisovatel Charles Dickens.... celý článek

Komentářů: 19 | Poslední komentář: 28.1.2018 10:58

Komentáře

reagovat 16.9.2009 12:18 - majka

Tourettův syndrom se dá zkorigovat na úplné minimum metodou SRT

reagovat 5.1.2010 16:03 - dany

Tourettův syndrom se dá...

dobrý den, majko prosím poskytněte více informací o metodě SRT (případně kde či na koho se můžu obrátit) někde jsem již tento název zaslechla a nemůžu se metody dopátrat... mám dítko s tiky, blíží se hranici 6 let, projevy se zhoršují... děkuji předem!!!

reagovat 15.1.2010 13:25 - jaran02

Podle mého názoru a také toho jak se cítím už řadu let nemůžu souhlasit s paní Majkou.Vystřídal sem řadu léků ale pocity z požití některých radši nebudu ani říkat.Deprese a Tourettův syndrom z mého hlediska je to nejhorší co mě mohlo v životě potkat jedná se hlavně o bezdůvodné střídání nálad a vše co s tím souvisí .Myslím že v tomto moc pomoci asi nebude.Léčba mě připadá jako pokus-omyl .Nejhorší jsou na tom lidé z mého blízkého okolí nevím co si o mne myslí nebot sem každou chvilku jinačí i já v tom mám zmatek.

reagovat 15.1.2010 13:40 - Natura

Podle mého názoru a také toho...

Je fakt, že se s tím až tak moc dělat nedá, ale SRT není běžná léčba a obvykle to nedělají ani doktoři. Nevím nakolik je účinná u TS, ale ve skutečnosti se z TS ještě nikdo nevyléčil. Je to geneticky dané onemocnění, nevím, jestli by bylo možné najít způsob, jak ho eliminovat.
Tak jako člověku bez ruky ruka pomocí léků nebo terapie taky nedoroste.
 
Léky tlumí tiky, ale v zásadě moc nepomáhají, spíše mají mnoho vedl. účinků.
U dospělých je možno pomocí psychoterapie se alespoň vyrovnat s těmi projevy. Vyléčit to nejde, zmírnit ano. A i to je hodně individuální.
 

reagovat 10.2.2010 10:15 - Zuzana

Ak si prečítate o tourette na ang.stránkach nájdete tam, že lieky ktoré predpisujú pri tejto chorobe majú množstvo vedľajších účinkov, a preto treba zmeniť životosprávu: žiadne cukry, vit.B(uvádza sa tam 3x dopor.dennej dávky, Magnezium, 3-omega mast.kyseliny, lecitín.Je to beh na dlšiu trať, ale je účinný a treba vydržať!

reagovat 14.4.2010 10:07 - mira232

to jsem nevedel ze ceska republika ma 100 milionu obyvatel. novinari naucte se pocitat. kdyz je to jeden clovek z tisice a u nas zije 10 milionu lidi tak logicky jich nemuze byt 100 tisic ale 10 tisic. to jsme se ucili uz na zakladni skole.

reagovat 24.1.2011 13:28 - Lenka

Dobrý den,prosím o radu.Zajímalo by mě zda se dá tento syndrom,zjistit na eeg na neurologii.Mám dcerku 6let,zhruba před rokem začala mít tiky,ty po třech měsících ustaly a nyní se vrátily v mnohem horší podobě a je jich více.Dnes jsme byly na neurologii a pan doktor říkal,že neurologicky je z jeho pohledu v pořádku.A že na zjištění zda je to nějaká tiková porucha je potřeba mnohem více času a teď je ještě brzy.Zapomněla jsem se zeptat,zda by se to nějak projevilo už nyní na tom eeg.Děkuji za každý názor.

reagovat 24.1.2011 20:36 - Natura

Dobrý den,prosím o...

Ne, nedá se vidět na EEG, ani jinde.

reagovat 18.2.2011 15:54 - Lili

Je možné diagnostikovat TS nějakým vyšetřením mozku? Nebo se diagnostikuje pouze posouzením příznaků? Protože je to prý porucha nějakých ganglií v mozku, tak se to přece musí dát nějak fyzicky diagnostikovat...?

reagovat 18.2.2011 20:37 - Natura

Je možné diagnostikovat TS...

Mělo by to jít kompletním rozborem DNA, protože je to geneticky dané onemocnění. Ale je to tak drahé vyšetření, že se docela spolehlivě diagnostikuje na základě příznaků. Neurologové už to naštěstí znají a dokážou zařadit. TS je od ostatních tikových poruch celkem snadnou rozlišitelný. Navíc tyhle děti mívají i jiné neurologické problémy, obvykle ADHD apod.

reagovat 20.2.2011 18:27 - Lili

Natura: Díky za odpověď. V mém případě mám TS já sama a také jsem ho docela dobře sama diagnostikovala (vlastně už od malička jsem věděla, že se mnou není něco úplně v pořádku). Žádné další problémy jako ADHD nemám, snad jen občas nějaké prvky OCP, i když ne nějaké zásadní rituály.
Mám malého syna, tak čekám, jestli se něco neprojeví a mám z toho velký strach, protože projevy, zvlášť u dětí, mohou být daleko horší než ty moje. Proto mě napadlo, kdyby existovala nějaká vyšetření, že bych to konečně začala nějak řešit, alespoň se pro začátek dozvědět, jak je to vlastně se mnou. Protože já jsem s tím zatím nikde nebyla. Tak holt budeme s hrůzou čekat, malému jsou teprve 2 roky. A stejně se to léčit nedá, že.

reagovat 20.2.2011 18:39 - Natura

Natura: Díky za odpověď. V...

Léčit se to nedá, i když u těžších případů se dávají antipsychotika, ale ty extrémně uspávají, a dětem bych je dávala jen ve výjimečném případě.
Lili,
ale přece není třeba trnout hrůzou, že syn bude mít TS. Kazíte si nejkrásnější roky Vašeho syna. Vůbec to nemusí být.
Mám syna, který to nemá vůbec v anamnéze, a stejně TS má. To je různé. Ale i kdyby to Váš synek měl, tak je velká šance, že se to kolem puberty eliminuje. třeba tak jako u našeho synka.

Třetina TS v pubertě jakoby sjkoro vymizí, třetina se tomu docela přizpůsobí a je schopna s tím pracovat, a třetina s tím hold zápasí tvrdě celej život, no.

Ale neumírá se na to, nemalujte hned čerta na zeď, třeba TS vůbec malej nebude mít.
Držím pěsti.

reagovat 24.2.2011 16:56 - Lili

Já vím, jsou daleko horší věci,navíc kdyby to každý měl tak jako já, bylo by to ještě dobré. Ale viděla jsem nějaká videa a pořady s dětmi, které to podle mě měly dost hrozné, mohlo by je to vyřadit ze společnosti. Syn je chytrý a bystrý, milý kluk. Tak bych nerada, aby byl nějak ve společnosti trestaný.
A kdy se to projevilo u vašeho syna? Já jsem to také měla jako malé dítě, naši si říkali, že jsem asi neurotik a nijak to neřešili, ani se o tom tenkrát nic nevědělo. A pravda je, že v pubertě se to asi zastavilo, protože více uvědomovat jsem si to začala až tak po 20ce. Pak mi teprve došlo, že jsem to vlastně už měla jako malá. Takže bohužel, u mě je to horší až v dospělosti.

reagovat 3.3.2011 12:15 - zuzana

Moja skúsenosť je, že okolo puberty je to "na palicu" zdedil to i ml.syn a teraz má 11 a tiež je to brutál, ale skutočne vekom to opadá

reagovat 27.1.2013 18:39 - juro

Mam syna 16 rocneho, par rokov naspat som pozoroval nejake zvlastne tiky. Boli to vecsinou vrbalne prejavy. Zhruba pred troma tyzdnami sa objavili vulgarne slova. Dnes je to najhorsie obdobie ake som zazil.

reagovat 18.2.2014 11:34 - Zuzana

Dobrý den všem, sháním někoho, maminku či tatínka, který by byl ochoten promluvit na kameru (anonymně)o tom, jak moc je těžké nebo co obnáší péče o dítě s Tourettovým syndromem. Pracuji pro TV Barrandov a na toto téma chystáme reportáž do hlavních zpráv. Praha a okolí

reagovat 18.2.2014 18:38 - Petr

Dobrý den všem, sháním...

Zuzano, zkusila jste již kontaktovat někoho ze sdružení ATOS (http://www.atos-os.cz)? Páni MUDr. Ondřej Fiala a Ing. Ivo Toman již mají zkušenosti s médii a dokáží o dané problematice zasvěceně a pravdivě informovat. Pokud nehledáte za každou cenu jen senzaci, oslovte je, třeba Vám vyjdou nějak vstříc...

reagovat 6.3.2014 16:01 - Lili

Zuzano, a kdy to budete vysílat? Jsem na to zvědavá, určitě se chci dívat ;-)

reagovat 28.1.2018 10:58 - Markéta

Dotazník pro rodiče dítěte s postižením
Milí rodiče,
jsem studentkou VOŠ oboru Předškolní a mimoškolní pedagogiky a dovoluji si Vás tím požádat o vyplnění dotazníku. Výsledky budou zpracovány v mé závěrečné absolventské práci. V žádném případě nebudou dále nikomu a nikde poskytovány.
Dotazník je zcela anonymní.
Cílem tohoto průzkumu je zjistit problematiku rodin s postiženým dítětem.
Děkuji za Váš čas a ochotu ke spolupráci ;) https://www.survio.com/survey/d/V4X9A3D9W3N2I3T9L

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mam syna 16 rocneho, par rokov naspat som pozoroval nejake zvlastne tiky....
juro  |  27.1.2013 18:39

Dobrý den všem, sháním někoho, maminku či tatínka, který by byl...
Zuzana  |  18.2.2014 11:34

Zuzano, zkusila jste již kontaktovat někoho ze sdružení ATOS...
Petr  |  18.2.2014 18:38

Zuzano, a kdy to budete vysílat? Jsem na to zvědavá, určitě se chci...
Lili  |  6.3.2014 16:01

Dotazník pro rodiče dítěte s postižením Milí rodiče, jsem...
Markéta  |  28.1.2018 10:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *