Testy na Downův syndrom dětí

14.11.2006 00:00
Rodina a děti

Krnovská nemocnice začne od listopadu dělat speciální testy, které díky biochemickému a ultrazvukovému vyšetření těhotných žen mohou včas odhalit obávaný Downův syndrom, vrozenou vadu lidského plodu. Unikátnost zaváděného screeningového vyšetření spočívá v tom, že jeho účinnost dosahuje až 90 procent, řekl ČTK zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov Martin Havlík.

V kraji toto vysoce specializované vyšetření těhotných žen dosud nabízela pouze Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. "Vyšetření se skládá ze změření šířky podkoží na šíji plodu a ze stanovení hormonů v mateřském séru ke konci prvního trimestru těhotenství. Získané hodnoty dále zpracovává počítačový program, který určí konečné riziko Downova syndromu. Měření nejsou jednoduchá a o stanovení rizika rozhodují desetiny milimetru," uvedl Havlík. Screeningové vyšetření bude prováděno u každé těhotné ženy, která o toto diagnostikování požádá, dodal.

Downův syndrom je genetická anomálie, kterou provází typických vzhled, například šikmo posazené oči, nižší postava a krátký krk. Postižení jsou mentálně retardovaní a také náchylní k nemocím štítné žlázy, dýchacího ústrojí, srdečním vadám, snížené imunitě a poruchám zraku a sluchu.

Na celém světě se každoročně narodí přibližně 100.000 novorozenců s Downovým syndromem, jedno postižené dítě tak připadá na každých 700 živě narozených dětí. V České republice se v posledních letech rodilo ročně přibližně 70 dětí s Downovým syndromem, což představuje jedno dítě na 1500 novorozenců.

Elena Mazurová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Četla jsem že test se dělá z plpdové vody ale je tam i riziko...
?  |  23.5.2015 18:45

známá se dost bojí a asi neví jak se rozhodnout,může tu někdo říct...
...  |  24.5.2015 14:05

voda je taková jistota.Pokud tam se ukáže,že bude postižení,pak je to...
Plodová  |  24.5.2015 14:12

Jde právě o pani které už je skoro ke čtyřicítce,jenže to má uměle...
?  |  24.5.2015 14:32

Dotazník pro rodiče dítěte s postižením Milí rodiče, jsem...
Markéta  |  28.1.2018 10:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *