Testy na infekční choroby v těhotenství

18.2.2002 00:00
Rodina a děti

Těhotné ženy by podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého měly absolvovat širší spektrum testů na infekce ohrožující plod. Nyní jim zdravotní pojišťovny běžně hradí testy na HIV pozitivitu, syfilis a některé vrozené vady. Polanecký chce, aby všechny ženy měly i test na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie a lidský papilomavirus.

"Ženy by měly tyto testy vyžadovat, je třeba vyvinout tlak, aby je pojišťovna všem hradila," řekl Polanecký ČTK.

Připomněl, že například žloutenkou B onemocnělo v uplynulých pěti letech v ČR sedm dětí do jednoho roku. Varující je, že u dětí se stává až v 90 procentech případů chronickou nemocí; je prokázána souvislost s rakovinou jater.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová ČTK řekla, že testy na žloutenku B se standardně nedělají, jen když má lékař podezření. "Žena by měla lékaře upozornit, pokud byla v kontaktu s pacientem se žloutenkou," řekla. Potvrdila, že pojišťovna test hradí, jen jsou-li medicínské důvody.

Alexandra Stará ze Sdružení soukromých gynekologů ČR řekla, že těhotným ženám nechává dělat testy podle doporučení odborné gynekologické společnosti.

"Na počátku těhotenství všem automaticky dělám test na toxoplazmózu, HIV, syfilis a žloutenku B. Ve 30. týdnu opakuji test na HIV a žloutenku B. Samozřejmě mi pojišťovna píše, že jsem drahý doktor a reguluje mě. Musím si to vybojovat, protože si myslím, že tato základní vyšetření musejí ženy mít," uvedla.

Podle Staré podobně postupují i další kolegové. "Myslím, že testy mají význam. Ve své ordinaci jsem zachytila jednu matku, nosičku žloutenky B. Hned po narození bylo dítě v porodnici očkováno, takže se podařilo zabránit jeho onemocnění," dodala.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Na rozdíl od dialogu je pro monolog charakteristická souvislá,...
Petra  |  8.2.2007 08:22

http://www.chlamydie.info/ mohou to být i tyto potíže, a protože...
emilka  |  5.3.2007 16:50

Marie ses blba. Za prve co ti je do toho co musi a nemusi pojistovna platit,...
Luisa  |  6.3.2007 03:23

porodila jsem dvojčata a byla jsem kontrolovaná každých 14dní na...
jana  |  24.1.2009 21:16

porodila jsem dvojčata a byla jsem kontrolovaná každých 14dní na...
jana  |  24.1.2009 21:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *