Tělesné změny v průběhu těhotenství

9.3.2007 00:00
Rodina a děti

Během těhotenství dochází ke změnám u mnoha tělesných orgánů. Úkolem hormonů je zajistit, aby tkáň byla uvolněna a lépe prokrvena.

Zvětšuje se srdce, plíce musí více pracovat, játra a ledviny odvádět z těla více škodlivých látek, trávení je intenzivnější, žlázy jsou více zatíženy, vazy a šlachy jsou měkčí a mění se úloha svalů.

Je dokázáno, že těhotná žena by měla vykonávat jen středně těžkou práci. Není se tedy čemu divit, že na konci těhotenství je pro nastávající maminku problém např. stoupání do schodů či běžné domácí práce.

Rady:

 • Dopřejte si v průběhu dne malé pauzy, případně si po obědě krátce zdřímněte. Na konci těhotenství bývají zcela obvyklé problémy se spánkem.
 • Hýbejte se. Procházky, cvičení pro těhotné, břišní tanec, plavání nebo jóga působí blahodárně na vaše tělo. Pohyb podporuje prokrvení těla masíruje vnitřní orgány a posiluje svaly.
 • Těhotenství je výrazem vašeho zdraví: vaše orgány pracují intenzivněji a psychicky se připravujete na fakt, že brzy budete maminkou - zkrátka měníte se. Proto se může stát, že se nyní nedokážete vyrovnat se stresem tak dobře jako dříve, nebo že náhle považujete některé činnosti a situace za obtížné. Buďte trpělivá, učte se vyslovit své potřeby. Někdy je dobré požádat o pomoc zvenčí nebo konzultovat problém přímo s lékařem či porodní asistentkou.

  Zdroj: Bettina Stulpnagel - Jóga pro těhotené, nakladatelství Computer press

 • Související články

  Jak být fit v těhotenství

  18.12.2003 00:00

  Těhotné a kojící by měly mít větší přísun jódu

  5.3.2002 00:00

  Přidat komentář

   
  * *