Za tajné potraty zaplatí ročně 70 000 žen životem

1.10.2004 00:00
Rodina a děti

Podle posledních zpráv je daň za tajné potraty v zemích, kde je umělé přerušení těhotenství zakázané, zaplaceno příliš vysokou daní. Ročně zemře na pokoutně provedený gynekologický zákrok sedmdesát tisíc žen, z toho více než polovina v Asii.

Mezinárodní konference pro populaci a rozvoj (ICPD) v Cairu varovala, že je pro lidská práva v mnoha zemích činěno příliš málo. Nelegální potraty jsou podle odborníků jedny z nejnebezpečnějších zákroků, za něž se platí příliš drahá daň v podobě tisíců zmařených lidských životů. "Tajné potraty stojí mnohé ženy, a nejen v Asii, život, nebo jim na zbytek života vážně poškodí zdraví," prohlásila Elizabeth Maguireová, odbornice na lidská práva, reprodukční lékařství a vzdělávání žen, a vyzvala Spojené národy, aby do roku 2015 výrazně pomohly snížit počet utajených potratů.

"V některých zemích jsou takové potraty až v padesáti procentech jediným důvodem úmrtí během těhotenství. Každou minutu na celém světě podstoupí čtyřicet žen pokoutně provedený potrat a denně jich na dvě stě na následky tohoto zákroku umře," prohlásila Maguireová.

Vlády samy přiznaly, že výrazným plus pro snížení úmrtnosti těchto žen je uzákonění práva na umělé přerušení těhotenství. Mezi největšími odpůrci bývají země ovládané silně věřícími, mezi západními státy sem patří tradičně Polsko, ale třeba také Spojené státy.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je to hrozné, ale nic není větší zlo než nechtěné děti.
Inna  |  12.11.2004 15:32

To by som nepovedala - chyba je v spolocnosti, ktora sa nedokaze o dieta...
Esme  |  27.12.2004 09:01

cože? není nic hroznějšího? Takže jaký je Váš navrh na řešení?...
čtenářka  |  9.6.2005 20:51

To dítě nezplodíš sama, jak už bys při svém věku šestnácti let...
šestnáctka  |  29.12.2006 11:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *