Svěření dítěte do střídavé výchovy

21.7.2009 00:00
Rodina a děti

Střídavá výchova znamená, že dítě žije po určitý časový úsek s jedním z rodičů a posléze po určitý časový úsek s druhým z rodičů.

Je zastáván názor, že o střídavé výchově by se rodiče měli především dohodnout, jinak by nebyla v zájmu dítěte. Zákon však nestanoví, že by nebylo možno rozhodnout o střídavé výchově i bez dohody rodičů, a bude záležet vždy na úvaze soudu, která by se měla řídit hlavním zákonným kritériem, totiž zájmem dítěte.


Dítě by zpravidla nemělo měnit v souvislosti se střídavou výchovou školu nebo předškolní zařízení, měl by mu být zachován okruh kamarádů a možnost pravidelně realizovat své mimoškolní aktivity.


Dohoda či rozhodnutí o střídavé výchově bude proto připadat v úvahu především v těch případech, kdy rodiče i po rozvodu žijí nadále v jednom místě, např. ve stejném městě nebo i stejné městské části.


Je-li uzavřena dohoda rodičů o střídavé výchově, bude soud patrně pečlivěji než v jiných případech zkoumat, zda je v souladu se zájmem dítěte, a může se častěji než jindy stát, že dohodu neschválí a autoritativně rozhodne o svěření dítěte do výchovy jen jednoho z rodičů. Svěření dítěte do střídavé výchovy proti vůli jednoho z rodičů bude v praxi asi velmi výjimečné, ale zákon takový postup nevylučuje. Případná dohoda o střídavé výchově musí obsahovat i ujednání o výživném.


Zkušenosti zahraničních úprav ukazují, že jako optimální intervaly střídavé výchovy se jeví týden až čtrnáct dní u dítěte předškolního věku a měsíc u dítěte školního věku.

Zdroj: Petr Šmolka, Jan Mach - Manželská a rodinná trápení, nakladatelství Portál

Související články

Krize v manželství a děti

28.4.2009 00:00

Význam otce

5.3.2009 00:00

Chybějící otec, chybující syn?

18.7.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Máme střídavou péči (věk 10 a 11 let) a mohu potvrdit, že je lepší...
silvie  |  27.7.2009 12:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *