Střediska rané péče slouží nevidomým dětem i jejich rodičům

8.6.2004 00:00
Rodina a děti

Pestrobarevné hračky, svítící objekty, hmatové knížky a další speciální pomůcky si mohli prohlédnout a vyzkoušet návštěvníci pražského Střediska rané péče. Smyslem jeho existence je především podpora rodin s nevidomými nebo těžce zrakově postiženými dětmi. Podobných míst je v České republice sedm a pomáhají téměř pěti stovkám klientů, řekla ČTK vedoucí pražského střediska Helena Janoušková.

Pro vývoj postižených dětí jsou nejdůležitější první roky života, kdy poznávají okolní svět a jsou k němu i nejvnímavější. Právě na toto období se zaměřují aktivity Střediska rané péče. "Nejdříve je nutné u dětí o zrakové vjemy vzbudit vůbec zájem, protože svět zatím zkoumaly především pomocí hmatu a sluchu," řekla ČTK instruktorka pražského střediska Markéta Skalická.

V další fázi se asistenti snaží u dětí rozvíjet schopnosti orientace v prostoru a poznávání tvarů a siluet. "Pomocí těchto dovedností chceme umožnit dítěti se zhostit okolního světa," uvedla Skalická. Dítě se tak mimo jiné naučí používat speciální pomůcky, se kterými přijde ve styku například ve škole.

Stejně důležité jsou první roky i pro rodiče, které se s handicapem svých dětí musí vyrovnat. "Učíme rodiče, jak komunikovat se svými dětmi, když běžný oční kontakt nefunguje. Učíme je rozpoznávat signály, které jim jejich děti dávají," uvedla Skalická. Rodiče tak podle ní získají pocit určitého zázemí a prostřednictvím získaných informací dokáží připravit své dítě na život v nechráněném prostředí. Umožnění co největší možné míry integrace je i jedním z hlavních cílů střediska.

Zrakové postižení se dá simulovat například částečně neprůhlednou fólií přiloženou k očím. Takové jednoduché pomůcky pomáhají pochopit rodičům svět jejich postižených dětí. V rámci dne otevřených dveří si je mohli vyzkoušet například i zaměstnanci městských a obecních úřadů z míst, kam instruktoři střediska dojíždějí za svými klienty. "Snažíme se, aby se úřady angažovaly v péči o občany, kteří potřebují nějaké speciální služby," řekla ČTK Janoušková.

David Grossmann- ČTK

Související články

Co znamená raná péče?

20.7.2001 00:00

Přidat komentář

 
* *