Strach z porodu

28.3.2012 00:01
Rodina a děti

Porod a narození dítěte jsou intenzivní zážitky a obavy při přípravě na porod dítěte jsou zcela přirozené. Tím, že svůj strach a obavy přijmete, pomůžete tak rozptýlit vliv, který na vás tyto emoce mají.

Udělejte si chvilku čas na své tělo a zkuste přejít jakékoli nepříjemné vjemy a všimněte si, kde v těle ukládáte obavy a starosti. Soustřeďte se na tyto vje­my a použijte slova, která vám pomohou vynést úzkosti na povrch.

Udělejte si ve svém deníku tři seznamy. Jeden bude seznam věcí, se kterými si děláte starosti. Druhý bude se­znam věcí, kterými si nejste jistá a třetí bude seznam věcí, o kterých máte pochybnosti.

Strach dává do pohybu fyziologický stres, což znamená vypuštění do oběhu silných chemikálii vyvolávajících reak­ci „boj nebo útěk“. Impuls bojovat, ani impuls utíkat od vlastních stahů vám během porodu zrovna moc neprospě­je. Stresové hormony zužují tepny, které přivádějí krev do dělohy a snižují účinnost stahů. Ukázalo se také, že fyzio­logie strachu snižuje práh bolesti.

Naučit se přenést přes obavy do stavu vnitřní rovnováhy a soustředění je neoceni­telná dovednost během porodu i vůbec v životě. Naštěstí máte vzácného spojence, se kterým toho můžete dosáhnout, a to je váš dech. Máte-li pocit, že ztrácíte na situací kont­rolu, můžete nastolit rovnováhu vědomým dýcháním.

Deepak Chopra - Magické začátky, Okouzlené životy

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já na svůj první a poslední porod asi nezapomenu, roztrhla jsem se skoro...
Lidka  |  14.5.2012 15:56

Lído, a když spoustu žen bolí to kojení, tak co pak? Mě tyhle řeči...
Pepina  |  14.5.2012 15:58

.
Nešukejte a budete mít po fóbiích z rození harantů  |  15.5.2012 10:06

Já šu**m od 14 let, ale jsem "antikoncepční" a proto fobií...
Adéla L.  |  15.5.2012 10:21

strach z porodu má snad každá žena,protože bolest vyzařuje strach,vím...
Dagmar  |  15.5.2012 11:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *