Sperma českých mužů se zhoršuje v zimě

28.12.2006 00:00
Rodina a děti

Znečištěné ovzduší má negativní vliv na kvalitu spermatu. Vědci nedávno zjistili, že k neplodnosti mužů přispívají mimo jiné poruchy dosud málo prozkoumané hlavičky spermie, která nese genetickou informaci. Také na tuto nejdůležitější část spermie má čistota ovzduší vliv, způsobené vady přitom snižují pravděpodobnost otěhotnění a zvyšují procento spontánních potratů. Vyplývá to ze studie, o které mluvil na semináři Akademie věd lékař Jiří Rubeš.

Ukázalo se, že až u tří procent mužů, kterým se nedaří počít potomka, ale u nichž ani u jejich partnerek nebyla prokázána jiná příčina neplodnosti, stojí za problémy právě porucha v "hlavičce" spermie. Vady v chromozomech obsažených v hlavičce spermie přitom může způsobit vysoká koncentrace rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků v ovzduší v období, kdy spermie dozrává.

Vědci již dříve zjistili, že na kvalitě spermatu českých mužů se negativně odrážejí zimní měsíce, kdy se zplodiny z topenišť a dopravy drží při zemi. Závislost kvality spermatu na čistotě ovzduší prokázali v polovině 90. let na mužích z Teplicka.

Příčinou neplodnosti párů, s nimiž se lékaři setkávají, jsou muži v polovině případů. Rubeš problém, o kterém se živě diskutuje v posledních deseti letech, nepokládá za tak dramatický, jak se někdy prezentuje. Na rozdíl od ženských vajíček totiž spermie dozrávají postupně, a jejich kvalita se tak může zlepšit. Pomoct může v řadě případů umělé oplodnění.

Vědci srovnávali také sperma pražských a brněnských studentů, v řadě parametrů přitom dopadli hůř pražští mladí muži. Závislost na kvalitě ovzduší se ale vědcům v tomto případě nepodařilo odhalit, za rozdílem může podle Rubeše stát odlišný životní styl studentů, například počet kuřáků v porovnávaných skupinách.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A kdy se nezhoršuje?
Jolly  |  5.12.2006 15:03

Su brňák tak je to dobrý.
joska  |  14.1.2010 22:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *