SOS porodnice

9.1.2004 00:00
Rodina a děti

Komplikace při porodu mohou nastat nečekaně i u zcela zdravé ženy, proto přední čeští porodníci připravili pro své kolegy internetového rádce www.SOSporodnice.cz.

Podle autora projektu, lékaře gynekologicko- porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Antonína Pařízka zde najdou lékaři a sestry v kritické chvíli potřebné rady a doporučené postupy. V klidných chvílích mohou na těchto stránkách sledovat novinky z oboru.

V Česku je jedna z nejnižších úmrtností novorozenců, při porodu zemřou zhruba čtyři děti z tisíce. V souvislosti s porodem a šestinedělím zemře za rok deset žen. "Byť jsou to čísla malá, každá nešťastná rodina se ptá, proč se to stalo právě jim, a statistika je nezajímá," podotkl Pařízek.

Spoluautorka projektu docentka Jarmila Drábková z Fakultní nemocnice Motol řekla, že úmrtnost klesá díky lepší péči - při porodu už neumírají například matky diabetičky či ženy se srdeční vadou. Stále častěji však je příčinou úmrtí dopravní nehoda anebo domácí násilí. Přibývá matek závislých na heroinu, jejich potomci potřebují speciální péči.

Informace na serveru pomohou lékařům z porodnic, kde je méně porodů a méně zkušeností. Zjistí zde například podle příznaků, kdy musejí bezodkladně předat rodičku do specializovaného centra, jichž je v celé republice 12. Při noční službě si zde najde radu lékař, který by se jinak mohl poradit se svým primářem.

Server není učebnicí a nemůže podle přednosty kliniky profesora Jaroslava Živného nahradit studium medicíny. Lékaři se však seznámí ze zkušenostmi předních pracovišť. Pokud na stránky nahlédnou budoucí rodičky, možná si rozmyslí módní porod doma. Čeští porodníci porody doma odmítají, potvrdil profesor Zdeněk Hájek z porodnice u Apolináře. Uvedl, že znalecká komise ministerstva zdravotnictví řeší dva případy, kdy při porodu doma s porodní asistentkou nastaly velmi vážné komplikace.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No jo, další počin echt odborníků, kteří jakýkoliv porod vidí...
Hannah  |  14.1.2004 09:35

Nevim jestli pisu na soravnou adresu,ale mam par problemu se kterymi si nevim...
Patricia  |  24.1.2004 16:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *