Školní jídelny musí podle vyhlášky vařit nezdravě

Školní jídelny musí podle vyhlášky vařit nezdravě

23.1.2014 00:01  |  Rodina a děti

Vyhláška nařizuje školním jídelnám vařit z příliš velkého množství cukru, mléka, zato s nedostatkem zeleniny. Tvrdí to iniciativa Skutečně zdravá škola, která kvůli tomu napsala ministrovi školství v demisi Daliboru Štysovi. ... celý článek

Komentářů: 22 | Poslední komentář: 24.3.2015 13:01

Komentáře

reagovat 23.1.2014 10:29 - XXL

Co to je za aktivisty? Vadí jim maso, mléko, přiberou k tomu cukr, aby to tak nevypadalo. Co já pamatuju, tak nějaký vlašský salát a nebo párky ve školní jídelně nebyly buď vůbec a nebo výjimečně. Maso bývalo často, ale malé porce, že to nestálo za řeč. Že by tam bylo moc mléka, to nevzpomínám, spíš mi přijde, že mléko bylo výjimečně. Častěji byla hrachová kaše.
Nevidím žádný důvod dětem cpát ve školní jídelně luštěniny. Většina dětí je nemá ráda, tak proč jim nutit hrách a nebo čočku, které pak nechají na talíři.
Hlavní jídlo má být kaloricky vydatné. Ale kousek ovoce ži zeleniny tam býval. Hlavní příjem ovoce a zeleniny nemusí být v rámci oběda. Jablko nebo banán může být jako přesnídávka, pomeranč zas hned po ránu. Jídelna by měla dětem dávat vydatné teplé jídlo, zeleninu můžou jíst samy doma, to nikdo nemusí vařit.
A hlavně, pár fanatických vegetariánů či spíš veganů nemůže diktovat, co mají jíst všechny děti. STačí, že podvyživují svoje děti, ať ty ostatní nechají na pokoji.

reagovat 23.1.2014 10:36 - XXL

Doporučuji si najít odkaz na www stránky té iniciativy. Za ní stojí jakási paní Slimáková, kovaná "odbornice" na výživu. Její názory se neshodují s doporučením českých lékařů, razí něco jiného. Na svých osobních stránkách má článek od své kamarádky o tantře a sexu, sama má "kvalifikaci" v homeopatii. Já si myslím, že školní stravování má být dle doporučení lékařské společnosti a ne dle diktátu nějaké paní, která má blízko k východním filozofiím a rozhodně nereprezentuje výživové specialisty. Vegetariánství, makrobiotika či tantra, to vše může naše společnost tolerovat, nikoli brát jako závaznou normu pro všechny.

reagovat 23.1.2014 15:01 - gkljfdlg

no... nevim, nic se nemá přehánět, asi tak...
ale když si vzpomenu na svoji školní jídelnu ze zš, bylo spíš na lidech, co si chtěli dát. jestli salát, nebo ovoce, nebo zákusek nebo třeba tvaroh..byl tam dost velkej výběr.
na střední byla školní jídelna naprosto tragická... byl to hnus, vůbec nemá smysl mluvit o množství zeleniny apod., stačilo mi, že to bylo hodně často hrozně přesolený, což teda na školní žrádelnu je taky celkem alarmující. no evidentně to tam vůbec neuměli. a o menze nemluvě, tam je všecko hrozně ošulený, vodatý...no škoda mluvit.
takže záleží na konkrétní jídelně, na šéfkuchaři, jak to má zmáklý.
nicméně, je pravda, že by se opravdu nemělo příliš solit a glutamát by se taky neměl používat a taktéž umělý sladidlo. vždyť to jsou jedy, hlavně teda umělý sladidlo. naopak s cukrem, masem, mlíkem..bych to tak tragicky neviděla. všecko toje potřeba, i když samozřejmě všeho s mírou. a kdybychom dali dohromady rady všech výživovejch poradců, člověk nejí nic. podle někoho je syrová strava špatně stravitelná, podle někoho naopak je nejvýživnější. podle někoho jsou mléčný výrobky potřeba. pro mnoho těchto...asi poradců škodlivý a nestravitelný..jenže odstraníme-li mlíko, odstraníme čtvrtku všech jídel. (tvaroh, máslo, sýry..) no a tak je to se vším. člověk se z toho nesmí posrat, protože by nemoh jíst prostě nic. nicméně je fakt, že školní jídelny by se měly snažit, aby si děcka už v dětství nevytvořili na glutamátu závislost...a stejně vytvořej, protže je všude.

reagovat 23.1.2014 15:43 - XXL

Školní jídelna nikdy nebude nabízet za 24Kč jídla jako když se vaří (kvalitně a chutně) doma. Školní jídelny bych popsal slovy nic moc, ale šlo to jíst. Jako dospělý, když uvážím, že jídlo muselo být levné, tak tu nevidím problém. Já spíš zažil jídla solená málo, ať na zš a sš ve školní jídelně, nebo třeba ve špitále. Tam ovšem nešlo nijak dosolit, ale asi to je zdravé.
Výživové poradce beru s určitou rezervou. Nemyslím, že by radili špatně, to si vůbec nemyslím. Ale dle mého názoru lze jíst i "méně zdravě" než radí pan Havlíček a člověk z toho neonemocní. Jsou to právě oficiální autority, které např. požadují, že musí být každý týdně aspoň jednou luštěniny. To považuju za zbytečné, na druhou stranu se snadno docílí levné "zdravé" jídlo. S rozpočtem mají ty jídelny problém, to plně chápu.
Odmítám ale alternativní "experty" ve stylu paní Slimákové a řady dalších. Jedina zakážou maso, mléko i vejce. Jiní zas budou doporučovat makrobiotiku, která maso povoluje ale zas jí vadí jiné věci. Já bych tohle nechal lidem, kteří se vzhlížejí v józe, hinduismu a Indii a nebo Číně a různým léčitelstvím odtamtud. Nakonec i v té Číně a Indii, když jsou nemocnice, tak tam nepraktikují alternativní "medicínu", tj. léčitelství a šarlatánství, ale klasickou klinickou medicínu, stejnou jako u nás. "Nadbytek" masa dětem neuškodí, zvláště u školních porcí. I to mléko je zdravé, i když někdo samotné mléko nemusí dobře snášet.
Pokud jde o cukr, tak o ten paní Slimákové a jí podobným zas tolik nejde. Ten tam jen hodila, aby nasbírala laciné body. Ve skutečnosti jde o propagaci veganských či makrobiotických jídel, což obojí jsou nezdravé extrémy.

reagovat 24.1.2014 20:39 - zrcadlo

Tak za 20 let se toho hodne zmenilo, co se tyce novych poznatku v oblasti výživy jakbysmet-souhlasím s modernizaci!

reagovat 24.1.2014 20:46 - !

Tragické. U nás ve školce i škole vaří z polotovarů. Omáčky z prášku, polévky také. Byla jsem překvapená, když jsem to zjistila :-( Myslela jsem si, že normálně udělají poctivý základ z čerstvých surovin, bohužel vaří z náhražek a zeleninkou to jen jaksi doladí, nebo jak to vyjádřit!

reagovat 24.1.2014 23:13 - babisan

Pokud jsem poznala jídlo ve školních jídelnách, nebylo přeslazené, s minimem tuků, zeleninové saláty téměř denně, luštěniny, zkrátka velmi chutné a zdravé jídlo

reagovat 25.1.2014 22:33 - Therese.K

Školní jídelna nikdy...

Dobrý den,
sama pracuji na jedné základní škole a protože studuji pedagogiku, chodím na praxe do různých škol a musím říct, že jídlo v jídelnách není vůbec kvalitní. Ať již jde o stránku výživy či kvalitu potravin. Jídla jsou podle mě přesolená a nejsem sama z řad pracovníků, co si to myslí a hlavně dochucená maximálním podílem dochucovadel. Děti samy ani moc jídla nejedí, nejdou se spíše vyjímky, kterým jídlo chutná, většina se pak dojídá suchým chlebem a banány, které jsou k obědu. Jsem pro to, aby se jídlo zdražilo a zkvalitnělo. Nemyslím si, že třeba těstoviny s takzvanou "sýrovou" omáčkou z taveného sýra jsou to vhodný pokrm pro výživu školáka.
Souhlasím s článkem.

reagovat 26.1.2014 01:30 - Karel Lukáš

A vemte si že kolikrát je to jídlo napůl udělaný.
To jsem bohužel zažil taky.

reagovat 26.1.2014 09:07 - Petr

Co to je za aktivisty? Vadí...

Pamatujete UHO ze školní jídelny?V naší škole se takto vaří pořád jak z dob před 20 lety. Děcka už ani nechtějí na obědy chodit.Nejsem žádný fanatik zdravé výživy,ale UHO je fakt hnusný.

reagovat 26.1.2014 14:16 - pro Terezu

Nekvalitní, nezdravé a ne moc chutné jídlo se nepodává jen ve školách, ale i v nemocnicích. 100Kč za den ani náhodou nevedlo ke zlepšení kvality podávaných jídel, jen se zkasírovali pacienti.
Stačilo by vařit dle toho, co říkají výživoví specialisté a lékaři. Poctivá kuchyně dle Pohlreicha to asi nebude nikdy, důvodů tu je víc. Ale nevidím důvod, aby se zavádělo stravování dle alternativních životních stylů. Myslím tím makrobiotiku, vegetariánství. Jestli paní Slimáková fandí homeopatii, tak klinická medicína tuhle pavědu neuznává. A takoví lidé nemůžou diktovat, co mají děti jíst.
To je potíž, že lidé s extrémními názory se chytnou skutečného problému a ohřívají na tom svoji polívčičku. Nemusí jít jen o politické extremisty, hodně extrémů je i co se týče názorů na výživu. Ti lidi to dělají tak, že se chytnou nějakého neřešeného nešvaru, navrhnou pár i rozumných věcí a mezi to propasírují pár svých věcí. Když se lidi trošku zpracují, tak přidávají víc toho, o co jim skutečně jde. Výživové tabulky a předpisy musí stanovovat odborníci, ne nějako jogínský guru z Indie apod.

reagovat 26.1.2014 15:47 - ..

Nekvalitní, nezdravé a ne...

Tak třeba právě od jogínů bychom se mohli lecčemus přiučit. Jogím by ty blafy ze škol a školek totiž ani nestrčil do huby. je to humus, co jsme my a nyní i naše děti museli a musí jíst.

reagovat 26.1.2014 17:57 - Chce se to spíš vrátit ke staročeské stravě

Tak třeba právě od...

Během posledních 200 let se strava dost drasticky změnila a středoevropský organismus na to není zvyklý. Ne žádná indická nebo makrobiotická strava, ale hojnost ryb, hus, kachen, luštěnin, prosa, pohanky, ječného a žitného pečiva. Na to byly organismy našich předků zvyklé.

reagovat 26.1.2014 18:53 - tak

Během posledních 200 let se...

hojnost kachen a hus? To by vás doktoři hnali! Taková pitomost.

reagovat 28.1.2014 16:00 - lenka

Plne souhlasim,,,,jsem pro aby detem byly podavany nezdrave a tucne pokrmi.Ja taky jedla za komunismu podobne jidlo ,,Ja svemu synovi kipuji obed od Meccdonaldu a nevidim na tom nic spatneho,,,Ale ja toto jidlo nejim,,pro sebe si kupuji bio z nemecka,,Myslite ze delam dobre?? Ppradila mi to moje kamoska,,pap

reagovat 28.1.2014 17:50 - Lucie

Dobrý den,

prosím o vyplnění dotazníku k mé absolventské práci (komparace pojištění domácnosti), odpovědi jsou anonymní..

www.mojeanketa.cz/pruzkum/221122174/

zabere to minutku a moc mi to pomůže.. Děkuji :)

reagovat 28.1.2014 17:51 - .

Plne souhlasim,,,,jsem pro...

provokatérko

reagovat 15.2.2015 15:39 - Janulina

to byl jeden z duvodu, proc chodíme do soukromé skolky....chystá jim tam zdrave dobre jídlo blízká restaurace, vozí jim to do skolky.

reagovat 17.2.2015 21:14 - Luuca6

Co to je za aktivisty? Vadí...

Já teda můžu mluvit jen co se týká školek. Jde o to,že ve státních školkách ta strava prostě nikdy nebude pestrá tak,jak by dítě potřebovalo. Soukromá školka má v tomto samozřejmě navrch, tady mají zájem na tom,aby ty děti dostávaly to,co potřebují.

reagovat 18.2.2015 12:26 - NikiMoli

Já teda můžu mluvit jen co...

Naše malá chodí do soukromé školky, ale v Brně teda, a to díky radám kamarádek a teď jsem za ně vděčná..Profesionální přístup, bohatý program a dítě se má nejlíp.

reagovat 18.2.2015 21:28 - Bibina

to byl jeden z duvodu, proc...

Taky mohu pouze potvrdit, soukromé školky jsou o něčem úplně jiném. Pokud chcete to nejlepší pro dítě,pak jedině soukromá.

reagovat 24.3.2015 13:01 - Andrea

Taky mohu pouze potvrdit,...

Soukromá je úplně o něčem jiném, creativekids.cz, díky tomu o svoje děti starost nemám, jídlo mají pestré, zdravé,..co víc může maminka pro dítě chtít.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

to byl jeden z duvodu, proc chodíme do soukromé skolky....chystá jim tam...
Janulina  |  15.2.2015 15:39

Já teda můžu mluvit jen co se týká školek. Jde o to,že ve státních...
Luuca6  |  17.2.2015 21:14

Naše malá chodí do soukromé školky, ale v Brně teda, a to díky radám...
NikiMoli  |  18.2.2015 12:26

Taky mohu pouze potvrdit, soukromé školky jsou o něčem úplně jiném....
Bibina  |  18.2.2015 21:28

Soukromá je úplně o něčem jiném, creativekids.cz, díky tomu o svoje...
Andrea  |  24.3.2015 13:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *