Škola může přispět k rozvoji depresí žáků i učitelů

5.4.2001 00:00
Rodina a děti

Zástupce ředitele psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Ivo Paclt uvedl, že zkušenostem s vytvářením zdravého školního prostředí je věnována druhá národní konference škol podporujících zdraví, která se koná 9. a 10. dubna v Praze.

"Samozřejmě problémy ve škole, jako šikana a nadměrné nároky, mohou u dětí deprese způsobit. Škola ale není příčinou deprese často, spíše jsou příčiny rodinné a genetické," poznamenal. Často je prvním příznakem úzkost. "Zvláště u dospívajících je to problém závažný, protože dokonané sebevraždy jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí v tomto věku," řekl Paclt.

Na rozdíl od dospělých není u dětí příznakem deprese smutek, ale útlum, nejistota, sebepodceňování a někdy u menších dětí neklid, zlobení a nesoustředěnost. "Rodiče by měli konzultovat s lékařem, pokud se u dítěte tyto příznaky objeví," upozornil.

Učitele podle něj spíše než deprese postihuje syndrom vyhoření. "Nezdá se mi, že by mezi mými pacienty učitelé zvlášť převažovali. Depresivní porucha totiž není tak úzce vázána na pracovní zátěž," dodal. Depresivní porucha postihne někdy v životě 15 procent lidí, třikrát častěji ženy. Léčit depresi je důležité, protože zvyšuje třicetkrát riziko sebevraždy.

Koodinátorka programu škol podporujících zdraví Miluše Havlínová řekla, že škola, která nevytváří podmínky pro duševní vývoj dětí, může škodit zdraví. "U dětí se to projevuje poruchami učení a chování, úzkostností, agresí a šikanou. Chceme změnit podmínky škol tak, aby každému žáku byla věnována individuální péče a současně se rozvíjela komunikace a kooperace společenství. Chceme ze škol vytvořit bezpečné prostředí pro žáky," dodala.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mě osobně maturita extra velké stresy nepřinesla,maturovala jsem zhruba...
Alena  |  30.6.2012 10:40

dobrý den , jsem žákem školy VOŠ a Soš technická česká třebová na...
.......  |  4.11.2012 21:20

nejprve řešit cestou rodičů a vedení školy. Tady by mělo padnout...
jednoduché  |  4.11.2012 21:29

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:53

U nás je jedna obzvlášť přísná paní učitelka o které se mě zdají...
anonym  |  21.3.2016 16:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *