S ústní hygienou je třeba začít, když se objeví první zoubky

21.8.2006 00:00
Rodina a děti

S ústní hygienou je třeba začít už v době, kdy se dětem prořezávají první zoubky. Částečně prořezaný chrup by rodiče měli kojencům čistit kouskem navlhčené gázy nebo gumovým návlekem s jemnými gumovými štětinkami. Lze používat i takzvaný nákusný zubní kartáček, který slouží i jako hračka. Gumovým zubním kartáčkem mohou rodiče dětem od sedmi měsíců věku čistit zoubky jednou denně, nejlépe večer. ČTK to řekla předsedkyně České společnosti pro dětskou stomatologii Vlasta Merglová.


V některých situacích může ke vzniku zubního kazu přispět mateřské mléko. Jsou to případy, kdy dítě je již živeno i jinou stravou, ale často spí s matkou a kojení slouží spíše k jeho zklidnění a uspání.


Prevenci zubního kazu je nutné zahájit dříve, než se kaz v dočasném chrupu objeví. Nejvhodnějším obdobím pro první návštěvu dítěte v zubní ordinaci je proto věk do prvního roku. Lékař by měl rodičům vysvětlit mimo jiné důležitost správných výživových návyků. Například nevhodnost sladkých nápojů v kojenecké láhvi.


Preventivní prohlídky by se měly provádět v půlročních intervalech. Děti do tří let většinou sedí na klíně rodiče. Starší tří let je vhodné vyšetřovat již samostatně.


Ve věku okolo dvou až tří let má dítě již prořezaný kompletní dočasný chrup a v této době má začít používat svůj první samostatný zubní kartáček, ale ještě není schopno s ním dobře pracovat. Dospělí by mu měli dvakrát denně chrup vyčistit. Mohou již použít dětskou pastu.


Děti od tří do šesti let mohou používat kartáčky s měkkými nebo středně tvrdými vlákny, ale rodiče by na ně měli čas od času dohlédnout. Děti by se už měly naučit vyplachovat si ústa a na kartáček je vhodné nanést dětskou pastu v množství odpovídajícím zhruba velikosti hrášku.


V účinnosti kartáčků není podstatný rozdíl. Důležitý je způsob čištění, systematičnost a pečlivost. Významný je i správný tvar a povrch rukojeti, aby děti mohly kartáček správně uchopit. Pro řadu dětí jsou velmi atraktivní elektrické zubní kartáčky a mohou je motivovat pro cestu do koupelny. Lze je doporučit pro děti, které nejsou dostatečně zručné nebo jsou handicapované.


Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, máme dcerku začínáme 6měsíc, první zoubky dole řezáky...
sona.sedlackova"centrum.cz  |  28.12.2006 18:10

Je to úplně v pořádku. Nám taky rostou dvoječky. Je pravda, že nám po...
helena  |  5.8.2007 13:11

Dobrý den,mám dotaz.Synovi 5let se začal hýbat spodní zoubek.Je...
eva  |  21.10.2008 16:11

5 let je normální věk na vypadávání zubů. U každého je to...
salinas  |  21.10.2008 21:48

Dobrý den, dvouletý syn má bílá místa u kořene horních zoubků,...
Synková  |  31.1.2011 13:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *