Rozhovor: Ivana Königsmarková - Těhotenství není nemoc!

Rozhovor: Ivana Königsmarková - Těhotenství není nemoc!

12.2.2001 00:00  |  Rodina a děti

Stále více lidí dnes už naštěstí chápe, jak důležité pro budoucí vývoj dítěte a život člověka je období těhotenství, porodu a doba po porodu. Česko však patří bohužel stále mezi země, kde je těhotenství považováno spíše za nemoc než pouze jiné, naprosto přirozené období v životě ženy. Dnes jsme pozvali k rozhovoru předsedkyni České asociace porodních asistentek, paní Ivanu Königsmarkovou, která se velmi výrazně angažovala v pražském Centru aktivního porodu na Bulovce (CAPu). Bohužel, toto centrum bylo před nedávnem přes poměrně velký odpor veřejnosti administrativně zrušeno pro absolutní nepochopení vedení jak samotné porodnice, tak Fakultní nemocnice Bulovka. Když však něco hezkého končí, otvírá se prostor pro vznik něčeho dalšího, nového. A Ivana Königsmarková v žádném případně neskládá zbraně. Naopak, chystá první Porodní dům v Čechách!... celý článek

Komentářů: 15 | Poslední komentář: 14.1.2011 13:36

Komentáře

reagovat 9.2.2001 13:15 - ketka

No tedy chyba ve shodě podmětu s přísudkem je dosti ostudná (na seriózní článek)! Asi mě rozrušila více než smrtonosnost mobilů.

reagovat 10.2.2001 21:58 - Tereza

To by mě tedy vážně zajímalo, kde?! Možná jsem slepá, ale nic jsem nenašla.

reagovat 14.2.2001 02:21 - 990990

990990

reagovat 5.4.2001 23:45 - Andrea

Dovoluji si reagovat na r. paní Königsmarkovou. Rodila jsem prvně a vlastně nedávno v okresní nemocnici Kolín,mé vzpo díky tomu velmi živé. Z dnešního pohledu se mi zdá, že vše proběhlo v pohodě, ale srovnám-li si celou událost s doporučovanými praktikami došlo k mnoha odlišnostem.
1)Holení + klystýr - provedli zcela automaticky.
2)Dítě mi ukázali okamžitě po porodu ze vzdálenosti 2 metrů a po jeho omytí a kontrole ukázali ještě jednou a odnesli, v tu chvíli jsem ještě netušila na jak dlouho mne od dcery odlučí.
3)Přestože porod byl fysiologický a bez komplikací, přinesli mi dceru poprvé (!) k přiložení ke kojení až za 6 hodin po porodu. Začínala jsem již být nejistá a hlavou se mi honily myšlenky o tom, že asi něco není v pořádku. Samozřejmě sací reflex nebyl nijak silný a velmi jsem litovala, že k přiložení nedošlo již dříve. (Naštěstí jsme to zvládly a stále kojím a doufám, že budu moci kojit ještě velmi, velmi dlouho - přináší mi to obrovské emoční uspokojení, že pro své dítě dělám v otázkách výživy maximum. Prostě mne to naplňuje štěstím a všem ženám, kojení doporučuji. - Milé maminky, kojení není jen přínos pro Vaše miminka, ale po počátečních nezdarech a těžkostech si to budete později, až získáte praxi Vy i Vaše děťátko,krásně užívat.)
Vlastně si nemohu ohledně porodu na nic ztěžovat, personál byl příjemný a byla jsem překvapivě klidná. Jen mne mrzí, že jsem si své představy o porody, jak by měl probíhat, skutečně předem nenapsala na papír. Snad bych si nyní nepřipadala o něco ochuzena. Jsem si zcela jistá, že kdybych věděla dopředu jak budou věci probíhat, žádala bych o to, aby mi mé narozené dítě položily na břicho k prsům, abych se jej mohla dotknout a radovat se, že už je tu na světě se mnou. Nepřipadala bych si těch 6 dlouhých hodin tak sama a tak nejistá. Přeji všem ženám, které se k porodu chystají, ať se jim podaří realizovat jejich představy. Hodně štěstí a radosti z Vašeho miminka přeje Andrea Dulovcová.

reagovat 6.4.2001 14:46 - Petra Fuksová

Milí internetoví čtenáři! I já jsem se rozhodla odespsat a podělit se o svou zkušenost. Přečetla jsem si rozhovor s paní Ivanou K., souhlasila s ni, v tom, že je potřeba hledat nové alternativní a mnohdy i přirozenější cesty v porodnictví. V současné době čekám miminko, porod je plánován na listopad. Pro svoje "alternativní názory" na porod jsem známá, co mě však překvapuje, že rodina (manimky, babičky, tetičky) mne v tomto považují za jakousi rebelku, která chce vystavit sebe i své dítě do nebezpečí, tím že bych chtěla například rodit do vody apod. Je to zarážející, varují mne vesměs ženy, které na vlastní kůži zakusily metody neosobního socialistického porodnictví. Přiznám se, že občas mne v mém pevném přesvědčení zviklají. Byla bych velmi ráda, kdyby se mi ozvala maminka, která vyzkoušela alternativní cestu a také mi doporučila, v kterých zařízeních je možné takto rodit. Díky. Petra

reagovat 1.9.2002 01:27 - Anna

Se vším, co bylo v rozhovoru napsáno, souhlasím. Patřím také k těm maminkám, které po špatné zkušenosti z prvního porodu váhaly s dalším těhotenstvím. Jsem ráda, že můj případ není ojedinělý, připadala jsem si celá ta léta nenormální. Skoro po deseti letech se nám po synovi narodila dcera. A byla to právě paní Ivana, která ji držela jako první. Už je to dva a půl roku. Ráda vzpomínám na dobu prožitou s porodními asistentkami (hlavně na paní Zuzanu a Ivanu) tenkrát ještě v CAPu, na to, jak citlivě a s pochopením přistupovaly k jednotlivým maminkám, z nichž každá měla své představy a své obavy. Sleduji ve sdělovacích prostředcích Vaši práci a držím Vám palce. Myslím si, že všechno zlé je k něčemu dobré. Přístup k maminkám a dětem na oddělění šestinedělí na Bulovce poněkud "zhoršoval celkový dojem". V novém porodním domě budete svými pány. Přeji hodně spokojených maminek. A kéž by takové domy byly i na dalších místech, nejen v Praze.

reagovat 3.3.2003 11:47 - Petra

Tak já jsem rodila třikrát v klasické porodnici, která vůbec není známa jako třeba Vrchlabí aj. a stěžovat si nemůžu. Nikdy žádné léky, žádné kapačky, starala se o mě jen asistentka, která mě i porodila, mohla bych rodit každý rok, porodů se nebojím, dali mi sice klystýr a oholili mě, ale vůbec mi to neuškodilo, jak píšou v článku, tomu se prostě musím smát. Myslím, že by budoucí rodičky neměli číst takové články, pak jsou zbytečně vyděšeny a ani se nedivím, že k těm komplikacím dojde, když mají hrůzu rodit v obyčejné porodnici. I ta poloha na zádech mi vyhovovala, vždyť stačilo jen ležet a dvakrát zatlačit, prostě pohoda. Maminky, opravdu se nebojte, všude nejsou zlí.

reagovat 1.2.2005 11:11 - Hana

Mluvilo se tu o problémech, které pramenily ze zkušenosti jiných rodiček, není správné jejich problémy takto zjednodušovat. Víte vy byjste klidně mihla místo věty "Všude nejsou zl" říci i "Všude nejsou hodní"....a je to úplně stejně právoplatné, obě věty mají pravdu, akorát při té vaší se nemusí nic řešit. Lidstvo spěje k vyšší humanizaci po celá staletí a tisíciletí svého vývoje....a ne díky tomu, že vše je v pořádku, ale díky tomu, že existují jisté problémy, které má lidstvo potřebu řešit. Je dobré a nesobecké přemýšlet nad bolestmi ostatních lidí. Podívejte se na ty rodičky a lékaře, co vidí onen problém, trochu z jiné strany....Vy si třeba myslíte, že problémy nejsou(vy jste je přece neměla)...a pokud je neuvidíte, nezbývá vám nic jiného, než uvěřit těm lidem, co se cítí hůře, než jste se cítila vy....a pokud i jejich volání budete považovat za rozmar(možná jste tak naučená chápat i vlastní volání), pak budete možná na straně bezcitných, co sami mají nohy v suchu. Nashle

reagovat 8.11.2006 12:33 - Petra

CO dodat k tomu,co čtu.Paní Königsmarkovou zná snad každá porodní asistentka a ví,jaký je její pohled na práci porodních asistentek.Bohužel jsem se osobně měla možnost coby porodní asistentka setkat s již zmíněnými porodními plány,s kterými maminky do porodnice přichází a nestačíme žasnout.Jak může matka již před porodem odhadnout,že nebudě potřeba epiziotomie,když najednou dojde k alteraci ozev plodu a je nutno dítě co nejrychleji vybavit,ne vždy nám UZV před porodem odhalí salutující ručku,stejně jako nikdo nemůže očekávat,že dítě se bude rodit z abnormní rotace,oblíčej pod symfýzou..Jsme v naší pražské nemocnici vstřícní a benevelontvní k plánům pordů,které si maminky přinesou,ale ještě ani jednou jsme se nesetkaly s plánem,na kterém se podílela paní Königsmarková,aby byl realizovatelný a s ústupky pro případ ohrožení matky či plodu.Nesmysl..rodit a vyšetřovat pouze porodní asistentka...nechci být napojena na FM..saltatorní křivka či silentní monitor..masívně zkalená voda plodová..kdykoliv můžeč dítě během porodu být ohroženo,je třeba monitoring..Ano,těhotenství neníé nemoc,ale porod není hazard,aspoñ ne v našem století.Pokud kariérismus převládá nad zdravým rozumem,není k tomu co dodat..Jen doufám,že v porodním domě paní Ivany bude kromě nepřetržité služby pediatra a anesteziologa nebude potřeba i jiných specialistů!!!!! Přeji vám úspěch,ale Bůh ochraňuj rodičky vámi zfanatizované.Laici potřebují pomoc i oporu porodních asistentek,ale na úrovni,nikoliv hazard s jejich zdravím!!!!

reagovat 9.11.2006 03:06 - jitka

Petro,naprosto s vámi souhlasím.V našem kraji si zatím porodníci prosazují vlastní vedení porodu.Sice může rodička chtít jistý komford a je jí s radostí dopřán,ale o nutných medikacích a sledování,vyšetřování a vedení porodu rozhodují lékaři.Jestlipak se taková maminka dokáže smířit s tím,že je její miminko postižené,protože nedala na rady zkušených porodníků,kteří můžou posoudit situaci a pomoci.Žádný porod přeci nejde naplánovat.Dnes rodí víc ženy kolem 30 let a to je pro přírodu pozdě.Je více komplikací.Dáváte jim podepsat plnou zodpovědnost,nebo se s nimy potom nemocnice soudí?Dovedu si představit,že ta porodní asistentka,co jim celé těhotenství vyprávěla,jak je porod báječný a přirozený a naplánovala jim jeho průběh,že ta je potom z obliga,protože u toho prostě nebyla.Znám jednu paní,prvorodičku,která se nechala natolik zblbnout,že chtěla rodit doma.Naštěstí dopadlo vše dobře,záchranka ji přivezla na sál včas.Je to už tři roky a zatím je pořád toho názoru,že už rodit nikdy nebude,že ten strach o miminko a ta bezmoc bylo něco příšerného.

Maminky,věřte svým porodníkům a porodním asistentkám v porodnicích,chtějí pro vás jen to nejlepší.A že to pro vás bude znamenat trochu nepohodlí?Stojí to za první pláč vašeho šťastně narozeného a zdravého miminka.

reagovat 5.1.2007 17:23 - Ivana D

Některé reakce na rozhovor s Ivanou Koningsmarkovou podle mě moc pěkně ukazují kde je zakopaný pes. Každý má svou pravdu a z té nechce ustoupit. Porodní asistentky v klasické porodnici se drží svých postupů, vědí co se všechno může stát a stojí si za tím co dělají. Porodní asistentky podporující přirozený porod si stojí většinou také za svým a komunikace prostě vázne. Mě se z toho ovšem vytrácí to nejdůležitější a to je žena, která se chce rozhodnout podle svých potřeb, jak chce rodit. Toto právo by jí nikdo neměl upírat. Rozhodně je tu prostor jak pro klasické porodnice, tak pro porodní domy, tak i pro porodní asistentky, které jsou schopny vést porod v doma. Kombinace minimálně těchto možností jak porodit, by asi lépe reflektovala potřeby žen než dnešní stav, kdy je tu pouze porodnice nebo si můžete hrát na partyzána a rodit doma. Změnu v porodnictví i předporodní péči rozhodně potřebujeme. Hodně se změnilo i v porodnicích a díky všem kteří se na tom podílí. Je třeba vytrvat a ve změnách pokračovat. Nikomu přece nemůže být lhostejné jak přijde jeho dítě na svět a měl by mít možnost volby, kterou dnes bohužel nemá.

reagovat 19.7.2007 17:09 - Medonos

Je to prosté:1) pokud mají lidé strach (např. z bolesti, nebo ze ztráty dítěte) - na peníze nehledí

2) pokud jim někdo nabídne placebo (tj. nefunkční ale zato velmi soucitné řeči a "plány porodu") - lidé platí - je to přeci pro jejich dítě

3) a tak jako tonoucí se stébla chytá chodí do porodnic maminky s nafouknutou hlavou (za jejíž nafouknutí zaplatili různým "dulám" a poradkyním "přirozených porodů")

4) trapné je, že pokud se vyskytne oněm "odbornicím" problém, buď nejsou k zastižení a nebo okamžitě maminku lifrují do nejbližsí nemocnice (nikdo se nepozastaví nad protimluvem takovéhoto počínání) - a navíc svalí vinu na rodičku, třeba, že si "přestala věřit) - haha

5) pokud dítě utrpí např. dlouhým porodem újmu nebo zemře, vysvětlí mamince, že a) stejně mělo zemřít a příroda to tak chtěla, a nebo že b) to vlastně pokazili doktoři (kterým tam někdo pozdě dopravil rodící ženu)

--- taková je realita oněch "alternativních porodů".A mezi námi ve slušné nemocnici nikdo nikomu např. klystýr nutit nebude, je přeci na dotyčné rodičcce, jestli první zážitek jejího dítěte bude, že ho vymáchá ve vlastních lejnech. Obdobně je to se všemi bláboly šířenými soukromými osobami, které parazitují na strachu žen s porodu a bezostyšně je kasírují, mnohdy na úkor zdraví jejich dětí i jich samých.

reagovat 19.7.2007 21:04 - TerezaK

Medonosi, a kolik Ty jsi porodil /a/ dětí přirozeným způsobem bez medikace a kolik "po lékařsku" že si dovoluješ srovnávat? Kolik jsi viděl /a/ porodů? Jak moc odborné literatury jsi nastudoval /a/, na kolika stážích v cizině jsi byl /a/? Že máš tu odvahu zde tak agresivně vystupovat proti přirozenému vedení porodu...takovou snůšku jedu a blábolů, to už jsem tedy dlouho nečetla.

A budu polemizovat, protože tohle mi prostě nedá.

1)porodní asistentku, dulu, nadstandardní péči či svého lékaře si platí zpravidla lidé, kterým nevyhovuje prostřední a přístup běžné porodnice, ne ti, kteří mají strach z bolesti a ztráty dítěte. Ti naopak vyžadují co nejpřísnější lékařský dohled, epidurál a pokud možno sekci na přání.

2)placebo, které na sto procent funguje, není placebo, nýbrž účinná pomoc. Sice k nepotřebujete různé drahé přístroje, stačí jen trocha lidského přístupu a předaných zkušeností, ale funguje spolehlivě. Podle randomizovaných studií, prováděných na klinikách v Brazílii a USA, zkracuje důsledná předporodní příprava a přítomnost duly délku porodu u prvorodiček cca o čtyři hodiny. Věř, že to je opravdu hodně. Pokud máš zájem o další výsledky studií, které jednoznačně hovoří ve prospěch přirozeného porodu s přítomností duly, prostuduj knihu Porod s dulou.

3) opět - ty matky, které si zvolí lidštější přístup k porodu - tedy ty s nafouklou hlavou, jak je pěkně tituluješ, nejsou tonoucí, ale ženy, které věří sobě, svému tělu a své schopnosti porodit vlastní dítě. Ve valné většině tak také učiní, bez medikace, přístrojů a nezbytných zásahů (tedy levněji, a to by Tě mělo jako daňového poplatníka velmi zajímat)- pokud je jim to umožněno. Další studie prokazují, že takové ženy úspěšněji kojí a mají ke svým dětem obecně lepší vztah než ty, které prošly běžnou nemocniční mašinerií včetně odnešení miminka na dlouhou dobu pryč.

4) pokud se i přes přirozené vedení porodu vyskytne problém (což se sice stává ve srovnání s lékařsky vedenými porody málokdy, ale stát se může), neznám žádnou porodní asistentku, která by najednou nebyla k zastižení. Pokud máš důkazy o tom, že to některá provedla, měl /a/ by ses obrátit na jejich asociaci. Pokud je nemáš, pak nemáš právo psát taková napadení. A jestliže je potřeba lékařského zákroku, pak nás všechny opět vyjde levněji, když valná většina žen porodí bez něj a ty, které ho opravdu potřebují, ho dostanou, než když se zákrok provádí jaksi "preventivně" - což se stává docela často (například plošné podávání oxytocinu, nástřihy hráze). To je jako kdyby nám všem v dětském věku vyoperovali žlučník a slepé střevo, protože někdy v budoucnu by mohly být potíže.

5) Žádná dula nebo porodní asistentka nesmí svalit vinu za komplikovaný průběh porodu na rodičku nebo lékaře a protože jsou to profíci, žádná to taky neudělá. Opět, pokud máš důkaz o tom, že to někdo tak dělá, podej ho a řeš to s asociací, pokud ne, nepiš jedovaté bláboly.

Realita alternativních porodů (a bohužel, u nás jsou stále ještě alternativní, zatímco jinde ve světe běžné) je taková, že vyžadují méně lékařských zásahů, matky i děti jsou po nich spokojenější, mají užší a láskyplnější vztahy a děti se déle kojí. Jak píšeš, je to prosté.

reagovat 14.1.2011 13:36 - Jana

no, teď konigsmarková nechala matku rodit 48 hodin
dítěti nakonec doktoři zachránili "život", ale nevidí, neslyší, nehýbe se, mozek funguje jenom z pár procent...

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Petro,naprosto s vámi souhlasím.V našem kraji si zatím porodníci...
jitka  |  9.11.2006 03:06

Některé reakce na rozhovor s Ivanou Koningsmarkovou podle mě moc pěkně...
Ivana D  |  5.1.2007 17:23

Je to prosté: 1) pokud mají lidé strach (např. z bolesti, nebo ze...
Medonos  |  19.7.2007 17:09

Medonosi, a kolik Ty jsi porodil /a/ dětí přirozeným způsobem bez...
TerezaK  |  19.7.2007 21:04

no, teď konigsmarková nechala matku rodit 48 hodin dítěti nakonec...
Jana  |  14.1.2011 13:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *