Rodiče mají právo být s dětmi v nemocnici celou dobu

10.9.2007 00:00
Rodina a děti

Rodiče mají právo být s dětmi v nemocnici po celou dobu jejich hospitalizace. Novinářům to řekla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (Strana zelených). Matky a otcové by také měli mít lepší přístup ke zdravotnické dokumentaci svého potomka. Detaily projektu "Nezůstat sám", který ministryně podpořila, dnes novinářům představili manželé Markéta a Jiří Královcovi ze sdružení Klíček.


"Cílem kampaně, kterou jsme spustili na Den dětí, je posunout vnímání rodičů i lékařského personálu tak, aby děti nezůstávaly v nemocnicích samy bez rodičů a rodiče bez informací," řekla Královcová. Projekt se soustřeďuje i na zdravotníky, kteří často chtějí dětem a jejich rodičům pomoci, ale jejich zařízení na to není připraveno, dodala. "Existují případy, kdy sestry nechají přespat maminku u dítěte načerno, je to ale risk, protože by z toho mohly mít problémy u lékaře," řekla dále Královcová.


Maskotem kampaně je medvěd - malý plyšový, který je roztomilou hračkou a útěchou dětem v nemocnicích, a druhý - v životní velikosti s velkými zuby - ten má symbolizovat, že pobyt v nemocnici nemusí být jen hladký a laskavý, vysvětlil Jiří Královec.


Pobyt rodičů s dítětem už umožňuje podle Královcových mnoho nemocnic. Protože ale neexistují standardy, každé zařízení nabízí jiné možnosti, mnohde se za takový pobyt platí v rámci nadstandardní péče.


"Částky se neodvozují od žádných pravidel, určují se třeba podle toho, kolik za službu vybírají jinde," řekla Královcová. Klíček monitoroval dětská oddělení nemocnic - výsledky zveřejní v polovině září na webových stránkách www.detivnemocnici.cz a před Vánocemi vydá průvodce v knižní podobě.


"Ministerský výnos situaci nezmění," řekl na tiskové konferenci ředitel odboru úhrad zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Vlastislav Kaplan. "Je třeba posunout lidské vnímání, protože mnohde ještě přetrvává stará praxe," dodal. Podle něj velkou roli sehraje konkurence nabídek nemocnic na trhu zdravotnických služeb.


Příkladem moderního přístupu je podle Královcových dětská nemocnice v Brně, která umožňuje neomezený pobyt rodiče s dítětem bez placení nadstandardu, objednávání jídla nebo ubytování. Rodičům stačí přistýlka nebo matrace, důležitá je pro ně přítomnost u dítěte, zdůrazňují Královcovi.


Brněnská nemocnice nedávno informovala ČTK o plánované přestavbě budov tak, aby tam bylo ještě více místa pro rodiče dětí. Alespoň část nemocničních pokojů by se tak měla proměnit v malé buňky, které bude obývat vždy pouze jedno dítě a jeho rodič. Peníze chtějí Brněnští získat z evropských fondů.


Sdružení Klíček se problematice dětských pacientů věnuje od konce 80. let. Za tu dobu se podle Královcových dětské nemocnice změnily k nepoznání. Zbarvily se zdi a závěsy a přibyly hračky. Zlidšťovat podmínky ale nestačí, podle manželů je důležité, aby se rodiče nebáli prosazovat své právo zůstat s dítětem a aby se lékaři nebáli jim to umožnit.
Leona Heczková - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zdravim,myslim ze by alespon jeden s rodicu mel byt s ditetem v nemocnici.Mam...
Kveta  |  2.11.2009 21:33

Zdravim,myslim ze by alespon jeden s rodicu mel byt s ditetem v nemocnici.Mam...
Kveta  |  2.11.2009 21:33

A nejdou pak na snídani,pak na vyšetření?
W  |  2.11.2009 22:09

jasně, že jdou, ale kdyby to bylo o hodinu později nic by se nestalo. To...
Simča  |  3.11.2009 07:55

No zaplať pánbu, ještě aby se to hradilo ze zdravotního pojištění....
ssds  |  3.11.2009 10:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *