Rakoviny u dětí a výfukové plyny

17.8.2005 00:00
Rodina a děti

Výskyt rakoviny u dětí podle vědců silně souvisí s výfukovými plyny, které vdechují těhotné ženy nebo novorozenci. Uvádí se to ve studii, kterou uveřejnil britský časopis Journal of Epidemiology and Community Health.

Hlavními viníky jsou prý kysličník uhelnatý a 1,3 butadien, které jsou obsaženy především ve zplodinách z dieselových motorů.

"Nejvíce zarážející je neobvyklá koncentrace případů rakoviny v zóně 300 metrů od autobusových nádraží," uvedl ve studii tým profesora George Knoxe z Birminghamské univerzity. Bydliště ve vzdálenosti 500 metrů od autobusového nádraží může podle něho až dvanáctkrát znásobovat riziko, že dítě zemře na rakovinu.

Knox napsal v minulosti několik prací o případech 22.500 dětí které od roku 1953 do roku 1980 zemřely v Británii na leukemii nebo jiný druh zhoubného onemocnění. Pro svou nejnovější studii vyhledal bydliště 12.000 z těchto dětí, jež se narodily po roce 1954.

Při srovnávání místa bydliště a map znečištění ovzduší vědci dospěli k závěru, že zvýšené nebezpečí úmrtí na rakovinu hrozí dětem, které žijí kilometr od významného zdroje znečištění, jako jsou kromě autobusových nádraží jiné dopravní uzly nebo sklady výrobků ropného průmyslu.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *