Psychogynekologie řeší emoční důsledky traumatického porodu

Psychogynekologie řeší emoční důsledky traumatického porodu

12.5.2009 00:00  |  Rodina a děti

V praxi se setkáváme s přibývajícím počtem žen, pro které byl porod, ať už spontánní či operativní, natolik traumatickým zážitkem, že se jim nedaří vlastními silami vypořádat se s emočními důsledky. Ukazuje se mimořádná užitečnost specializované péče – psychogynekologie. ... celý článek

Komentářů: 4 | Poslední komentář: 9.6.2011 11:34

Komentáře

reagovat 12.5.2009 08:44 - Marta Mochnacká

I keď mám už obdobie prvého rodenia syna za sebou/o 9 rokov neskôr dcéry/, táto téma ma veµmi zaujala. Prečo? Pred tými 20 rokmi ženy nemali toµko poučných informácií a skutočne som prvého syna /ale aj dcéru/ rodila s veµkými obavami - predovšetkým o zdravie nie moje, ale mojich detí.

Pri dcére som po pôrode pociťovala nevysvetliteµnú "depku", stále som sa bála, čo bude, ak dcéra ochorie a nebolo nikoho - kto by ma upokojil. V tom čase navyše bola nemocnica kvôli chrípke pre návštevy uzatvorená. Podpora manžela bola len cez telefón... Ale ja som potrebovala o týchto mojich pocitoch s niekým pohovoriť. Lekárov zaujímal len môj zdravotný stav /čo je samozrejme tiež podstatné a chvályhodné/. O moju dušu sa nik nezaujímal. Dostala som sa

z toho po príchode domov. Nerada na to spomínam. Dnes sú tu aj duly, teda ženy, ktoré rodičku sprevádzajú celým pôrodom aj po ňom. Myslím, že je to výborná vec, pretože duly tak trocha nahrádzajú odborníkov, ktorí ešte stále na pôrodniciach chýbajú - teda psychogynekológov. Ďakujem doktorke.cz za všetky zaujímavé informácie o zdraví z ktorejkoµvek oblasti.

reagovat 12.5.2009 10:47 - mi.ma

Nejen ženy po porodu, ale i po gynekologických operacích potřebují psychologickou pomoc,které se jim však v 99% nedostává a končí v péči psychiatra.

reagovat 23.10.2009 13:11 - Johana

Mám krásnou holku, ale měla jsem docela těžký porod, nakonec šla císařem. Otevřely se ve mně asi všechny potlačované pocity, hlavně strach, takže jsem se třepala strachy i o dceru, jak to, že nespí, jak to, že tak dlouho spí. Byl problém na pískovišti, když se děti hádaly o kyblík, co udělat, aby to bylo správné? zasáhnout? nechat je být? První 3 roky byly neuvěřitelně těžké, ještě po jejím narození krize s manželem... Trvalo to 5let, než to bylo jakž takž a 10let, než jsem se z toho vzpamatovala snad úplně. Teď konečně cítím, že stojím na vlastních nohách a dokážu logicky uvažovat, jednat a nejsem jen smýkána emocema.
Bohužel, ani mne nenapadlo jít za doktorem, měla jsem pocit, že je to moje chyba a moje selhání. Ani vlastně nevím, co bych mu řekla.nebyly to lehké roky.

reagovat 9.6.2011 11:34 - reakce

Dobrý den! Děkuji moc za tohle téma!Konečně :-) Rodila jsem poprvé před 27 lety.Strašný zážitek-nepřipravená, mladičká, už na to nechci ani pomyslet-myslím, že v lék.zprávě stálo něco jako hysterický porod...není divu...nebyl u mě nikdo,kdo by mě uklidnil.Byla to taková doba asi:-( Druhý porod o dva roky později byl o něco maličko "lehčí",díky svělému porodníkovi.Takže se nedivím dnešním ženám, co chtějí rodit císařem-sama bych se tak rozhodla!Obdivuji paní Johanu, že vše zvládla bez psychiatrů!! Já jsem nadoživotí odkázána na léky.Krásné dny všem:-)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

I keď mám už obdobie prvého rodenia syna za sebou/o 9 rokov neskôr...
Marta Mochnacká  |  12.5.2009 08:44

Nejen ženy po porodu, ale i po gynekologických operacích potřebují...
mi.ma  |  12.5.2009 10:47

Mám krásnou holku, ale měla jsem docela těžký porod, nakonec šla...
Johana  |  23.10.2009 13:11

Dobrý den! Děkuji moc za tohle téma!Konečně :-) Rodila jsem poprvé...
reakce  |  9.6.2011 11:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *