První porodní dům v Česku

22.7.2002 00:00
Rodina a děti

První porodní dům v Česku zahájí činnost na jaře v Praze na Jižním Městě. Podle iniciátorky projektu Zuzany Štromerové se zde ženám dostane individuální péče porodních asistentek a porodníků. Porodní dům se zaměří pouze na nekomplikované porody. Ženy se spolu se svými partnery budou připravovat v rodinném prostředí, nikoli v neosobní porodnici.

Dům bude spravovat občanské sdružení Centrum aktivního porodu. Rada Prahy 11 mu pronajala nebytové prostory v bývalé mateřské školce v Hrabákově ulici, řekla ČTK mluvčí městské části Lenka Stříhavková.

Odbornost péče bude podle Štromerové zajištěna. Sdružení nyní vyjednává, se kterou z pražských nemocnic bude péče svázána. "Počítáme se spoluprací s lékaři, dokonce velmi silně. Věříme, že se nám podaří přesvědčit je, že péče, kterou chceme ženám poskytovat, bude bezpečná a nebude jim konkurovat," řekla.

Na porody mimo porodnici se většina českých porodníků dívá zatím rozpačitě. Varují, že v případě, že se porod náhle zkomplikuje, nebude nablízku odborná lékařská pomoc. Sdružení se proto hodlá zaměřit i na osvětu mezi porodníky.

Sdružení má objekt pronajatý od srpna. V září zde zahájí přednáškovou a osvětovou činnost a na jaře zde začnou ženy rodit. Veřejnosti se představí v podzimním týdnu otevřených dveří. Pro odborníky uspořádá mezinárodní vzdělávací seminář.

V programu porodního domu budou přednášky pro veřejnost, cvičení, jóga a aerobic, otevřeny zde budou poradny, například o kojení a homeopatická poradna, kursy pro otce a konzultace s psychologem. Bude to nejen místo porodů, ale také místo vzdělávací a studijní.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přidat komentář

 
* *